13 Milyon Fidan Toprakla Buluştu

featured

İrfan ARSLAN

Elazığ Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, 2023 yılında bölge müdürlüğü kapsamındaki illerde yaptıkları çalışmalarda 13 milyon fidanın toprakla buluştuğunu belirterek “İlimizde yaptığımız çalışmalarda daha önceden hazırlanan lokasyonlarda 1 Milyon 200 bin adet fidan toprakla buluşarak Türkiye Yüzyılına Nefes olacaklar.” dedi.

Orman Bölge Müdürü M.Salih Çetiner,“Bölge Müdürlüğümüzün süreklilik gösteren görev ve fonksiyonlarını yürütebilmesi için ayrılacak kaynakların etkin ve verimli bir biçimde değerlendirilmesi, toplam bütçe içerisinde ana ormancılık faaliyetlerinin payının arttırılması hedeflenmiştir” dedi.

Elazığ Orman Bölge Müdürü M. Salih Çetiner, Yıllık 5.000.000 adet fidan üretimi ile Türkiye’de ilk sıralarda yer alan Elazığ Orman Fidanlık Müdürlüğü’ne bağlı Altınova Orman Fidanlık Müdürümüz Altınova Orman Fidanlığının 73 Ha alanda Orman arazisi üzerinde kurulu bulunmaları. Çıplak köklü, saksılı, sepetli ve yere repikajlı olmak üzere İbreli ve yapraklı türlerde 86 çeşit fidan üretimi yapıldığı, üretilen fidanların başta bölgemizdeki ağaçlandırma ve erozyon kontrol sahalarında olmak üzere kullanılmaktadır. Burada üretimini yaptığımız fidanlar ayrıca ülkemizin birçok yerinde ki fidan üreticileri tarafından da satın alınmaktadır. “ dedi.

Bölge Müdürlüğüne bağlı illerde hazırlanan alanda fidan dikimlerinin başarı ile gerçekleştiğini belirten Çetiner, “Bilindiği gibi biz önce fidan dikim alanlarını hazırlıyoruz. Bu alanda İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde fidan dikimlerini gerçekleştiriyoruz. Böylece gelecek için ormanlık alanlarımızı oluşturuyoruz. Hazırlanan bu alanlara diktiğimiz Meşe, Ardıç, Sedir, Badem, Alıç, Akasya, Mahlep ve Dışbudak fidanları, Geleceğe ve Türkiye Yüzyılına nefes olacaktır.Bu yıl da yine bu alanda çok önemli çalışmalarımız olacaktır.” Dedi.

2023 YILI ORKÖY PROJELERİMİZ BAŞARI İLE TAMAMLANDI

Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü’nce 2023 yılı orman köylülerinin desteklenmesi programında olan faaliyetleri % 99,96 oranında başarı ile tamamlandı. Bölge Müdürlüğümüz görev alanında olan Bingöl, Bitlis, Elazığ, Hakkâri, Malatya, Muş, Tunceli ve Van illerine bağlı 126 orman köyünde, 27 aileye Güneş Enerjili Su Isıtma Sistemi, 10 aileye konut için Dış Cephe Mantolama, 65 aileye Fenni Arıcılık, 59 aileye Süt Koyunculuğu, 808 aileye Süt Sığırcılığı, 24 aileye de Üzüm Sıkma Makinesi ve Su Kovası Çarkı Mikro Kredileri olmak üzere toplam 993 aileye 125 Milyon TL kredi+hibe desteği verilmiştir.  Desteklerin % 83’lük büyükçe oranı 06 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya ve Elazığ ili köylerine verilmiştir.

Orman Bölge Müdürü M.Salih Çetiner, “Bizim yaptığımız çalışmalar bunlarla sınırlı kalmıyor.Köylülerimiz için mera ıslah çalışmalarımız oluyor.  Yine hayvancılık ile uğraşan vatandaşlarımız için Gölgelik, Yalak ve Suvat çalışmalarımız söz konusu. Süt Koyunculuğu, Süt İnekçiliği ve Fenni Arıcılık konularında da çalışmalarımız söz konusu oluyor.” dedi.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
13 Milyon Fidan Toprakla Buluştu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin