2 YIL BİZ İŞLETECEĞİZ

featured

İrfan ARSLAN

Kuzova bölgesindeki köylerin üretimde kullandıkları sulama giderinin önemli bir ayağını oluşturan enerji giderlerinin azaltılmasına yönelik olarak DSİ 9. Bölge Müdürlüğünün çalışmaları devam ediyor. DSİ 9. Bölge müdürü Sebahattin Şamcı, üreticilerin enerji giderlerinin azaltılmasına yönelik olarak yaptıkları tesislerin işletmesini iki yıl daha kendilerinin yapacağını belirterek, “Bu sürenin sonucunda o günkü şartlara bağlı olarak bir karar alınacak.” dedi.

DSİ 9. Bölge Müdürü Sebahattin Şamcı, Kuzova bölgesini bir laboratuar haline getirdiklerini belirterek şunları söyledi.

“DSİ 9. Bölge Müdürlüğü olarak, çiftçilerin arazilerini sulamak için kullandığı elektrik maliyetini azaltmak amacıyla geçtiğimiz yıl güneş enerji santrali yapmak için çalışma başlattık. Keban Baraj Gölü kıyısında bulunan 6 köye ait 47 bin 830 dekarlık araziyi sulamada kullanılan Kuzova Pompaj Sulama Tesisinin yanına 2 megavat kapasiteli GES kuruldu.

Bölgedeki 47 bin 830 dekar alanın 6 pompayla sulama ihtiyacını karşıladıklarını ifade eden Şamcı, “Bu 6 pompanın enerji ihtiyacını karşılamak için kurumumuz tarafından 6 megavat kapasiteli bir projelendirme yaptık. İlk etapta kurumumuz tarafında ihalesi yapılıp ve çalışır hale getirilen 2 megavat karasal GES şu an tamamlanmış ve işletmeye hazır. 6 megavatın yıllık geliri yaklaşık 40 milyon liradır. Şu an işletmeye açtığımız 2 megavat GES ise 13 milyon lira olacaktır.” dedi.

“4 megavat da inşaat ve ihale aşamasında. Bunun tamamının bitirilmesi durumunda dönüm başına çiftçimize yaklaşık 830 lira ek kaynak sağlamış olacağız. Yani çiftçimiz enerji giderleri için ödeyeceği 830 lirayı vermeyecek. Çiftçilerimizden tarlalarında ekim yapmalarını istiyoruz. Biz oraya gerekli suyu vereceğiz.”

“AMACIMIZ GİDERLERİN AZALMASINI SAĞLAMAK “

AK Parti Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı’nın düzenlediği İstişare ve Değerlendirme toplantısında konuşan Dsi 9. Bölge Müdürü Sebahattin Şamcı, “Kuzova bölgesinde kod farkı var. Suyu aldığımız nokta ile bastığımız nokta arasında 175 metrelik bir kot farkı bulunuyor. Kuzova bölgesinde uyguladığımız proje, DSİ’nin Türkiye genelindeki ilk GES projesidir. Bu pilot bir uygulama olup diğer bölgelerimize ve illerimize de örnek olacaktır. Vatandaşın enerji giderini azaltmayı amaçladık. Burada yaptığımız üretim nedeniyle TEİAŞ ile mahsuplaşmaya gideceğiz. Yani ürettiğimiz enerjinin ne kadarını kullandık, ne kadarı kaldı, bununla ilgili yapacağımız mahsuplaşma üzerinden artan para olursa bunu kurumumuza veya o zamanki birliğe devredecekler.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2 YIL BİZ İŞLETECEĞİZ

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin