Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü bünyesindeki Ar-Ge Merkezi ve üretim biriminde üretilen 200 bin adet siraz balığı, Hazar Gölü’ne balık stoklarına takviye amacıyla bırakıldı. Programa Elazığ Valisi Ömer Toraman, Tarım İl Müdürü ali Kılıç, kurum müdürleri ve protokol üyeleri katıldı.

 

 

Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Özkan Özbay siraz balığını neden seçtiklerini anlatırken siraz balığını bölgenin balığı olduğunu tescillendirdiklerini söyledi.

Özbay: “Alabalık soğuk su balığı ve bildiğimiz bir küresel ısınma var sularımız ısınıyor. İleriye yönelik pozisyon almak için ılık su balıklarını da kültüre alma çalışması başlattık. Bu kapsamda siraz balığı, tatlı su kefali ve bu sene de şabut balığı projesini hayata geçirdik. 3 tane ılık su balığını sektöre kazandırmak üzere yol aldık. Bugün Sivrice Gölümüze bırakacağımız balık, Fırat Dicle Havzasının bu bölgenin balığı olacak tescil ettirdik.” Dedi.

 

 

Elazığ Valisi Ömer Toraman, Hazar Gölünün korunması için son iki yıl içinde önemli çalışmalar yapıldığını dile getirerek: “Hazar Gölü gözbebeğimiz onun korunması için 2 yılda önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Gölün her şeyden önce kanalizasyon sistemlerinden korunması gerekiyor. Bunun için Gezin beldesinin kanalizasyon sistemini önemli ölçüde yeniledik. Kanalizasyon olmayan göle bitişik Plaj Köy’de ilk defa kanalizasyon sistemini yaptık. Muhtarımız ve köy ahalisi bu konuda taleplerini dile getirmişti yaklaşık 10 milyon harcayarak Plaj Köyü de kanalizasyona kavuşturduk. Yaklaşık 70 75 milyonluk bir harcama gerçekleştirdik 2 yıl içerisinde. Bunların hepsi göle değer katan ve gelen misafirlerin konforunu arttıracak önemli hizmetler.” Dedi.

Vali Toraman, Hazar Gölü Çevresinde temizlik yapıldığını söylerken vatandaşların bu konuda daha duyarlı olmasını istedi.

 

 

Konuşmaların ardından 200 Bin Siraz Balığı Hazar Gölü’ne Bırakıldı.