2023-2024 Yılı 5 Aylık Karşılaştırma Verileri

featured

İlimizde 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren ilk beş aylık dönemde; İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından özverili çalışmalar ve gerçekleştirilen operasyonlar sonucu, meydana gelen olaylar 2023 yılının aynı dönemiyle mukayese edildiğinde;

Asayiş Suçları İl Mücadele Kapsamında Gerçekleştirilen Çalışmalar:

2024 yılının ilk 5 ayında: Evden hırsızlık, işyerinden ve kurumdan hırsızlık, oto hırsızlığı ve otodan hırsızlık olayları sayısı toplamı 287’dir.Geçen yılın aynı dönemiyle kıyasladığımız zaman yüzde 32’lik bir düşüş yaşanmıştır.

Hırsızlık olayları ayrı ayrı değerlendirildiğinde; 2024 yılı ilk 5 aylık zaman diliminde meydana gelen evden hırsızlık olaylarında: Yüzde 33’lük düşüş, Otodan Hırsızlık ve Oto Hırsızlığı olaylarında: Yüzde 52’lik düşüş, Yağma (Gasp) olaylarında: Yüzde 43’lük düşüş görülmüştür.

Ayrıca; Yapılan sorgulamalar ve gerçekleştirilen operasyonlar sonucu hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan 712 şahıs ve ifadeye yönelik aranan 911 şahıs olmak üzere toplamda 1.623 şahıs yakalanarak adli mercilere teslim edilmiştir. Yakalama oranını geçen yılın aynı dönemleriyle mukayese ettiğimiz zaman yüzde 38’lik bir artış sağlanmıştır.

Narkotik Suçlarla Mücadele Kapsamında Gerçekleştirilen Çalışmalar:

2024 yılının ilk beş aylık zaman diliminde; zehir tacirlerine ve sokak satıcılarına yönelik 1.068 operasyon icra edilmiştir. Gerçekleştirilen bu operasyonlar geçen yılın aynı dönemiyle mukayese edildiğinde; Yakalama oranında yüzde 68’lik bir artış sağlanarak 1.123 şahıs yakalanmış, Tutuklama oranında yüzde 74’lük artış ile 101 zehir taciri tutuklanmış, ayrıca 424 şahıs Adli Kontrol Kararı ile denetim altına alınmıştır. Operasyon sayımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 58 oranında artmıştır.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Kapsamında Gerçekleştirilen Çalışmalar:

Yılın ilk beş ayında kaçakçılık suçlarına yönelik gerçekleştirilen 184 operasyonda; 64 şahıs tutuklanmış, 35 şahıs Adli Kontrol Kararı ile denetim altına alınmıştır. Geçen yılın aynı dönemine göre operasyon sayımızda yüzde 57’lik bir artış sağlanmıştır.

Kaçakçılık ve organize suçlar ile mücadele kapsamında kesinleşmiş hapis cezası bulunan ve ifadeye yönelik aranan şahısların yakalanması için gerçekleştirilen operasyonlarda, geçen yılın aynı dönemiyle mukayese edildiğinde suçluların yakalanma sayısında yüzde 128’lik bir artış sağlanmıştır.

Terör Suçları İle Mücadele Kapsamında Gerçekleştirilen Çalışmalar

Terör suçları kapsamında kamu düzeni ve güvenliği açısından ülkemizde bulunmasında sakınca bulunan 38 yabancı uyruklu şahıs yakalanarak sınır dışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezlerine teslim edilmiştir.

Ayrıca, 2024 yılının ilk beş ayında Jandarma Ekiplerimiz tarafından kırsal alanlarda 190 (küçük çaplı) operasyon icra edilmiştir.

Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele Kapsamında Gerçekleştirilen Çalışmalar:

İlk beş aylık dönemde düzensiz göçmenlere ve göçmen kaçakçılığına yönelik152 operasyon gerçekleştirilmiştir. Operasyonlar sonucu 50 organizatör yakalanmış, 469 düzensiz göçmen ise Geri Gönderme Merkezlerine teslim edilmiştir.

2024 yılı ilk beş ayında gerçekleştirilen göçmen kaçakçılığı operasyonları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 108 artış göstermiş ve yakalanan düzensiz göçmen sayısı yüzde 76 oranında artmıştır.

Siber Suçlar ile Mücadele Kapsamında Gerçekleştirilen Çalışmalar:

Siber suçlarla mücadele ekipleri tarafından 2024 yılının ilk beş aylık zaman diliminde; sosyal medya hesapları üzerinden yapılan ve suç unsuru içeren toplam 930 paylaşım tespit edilmiştir.

2024 yılının ilk beş aylık zaman diliminde gerçekleştirilen toplam 4 operasyon sonucunda; 20 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 15 şahıs adli kontrol kararı ile denetim altına alınmıştır.

Trafik Ekiplerimiz Tarafından Gerçekleştirilen Çalışmalar:

2024 yılının ilk beş aylık döneminde Trafik Ekiplerimiz tarafından 440 bin araç sorgulanmış olup, sorgulanan araç sayısı 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 40 oranında artış göstermiştir.

Ayrıca Trafik güvenliğinin sağlanması ve trafikte daha bilinçli bireylerin yetiştirilmesi amacıyla Trafik Eğitimi Projesi kapsamında;16.541 öğrenci,667 Servis Şoförü,14.139 Vatandaş olmak üzere toplam 31.347 kişiye trafik eğitimi verilmiş olup, geçen yılın aynı dönemine göre eğitim verilen kişi sayısında yüzde 45 oranında artış sağlanmıştır. 2024 yılının ilk beş aylık zaman diliminde meydana gelen kaza sayıları geçen yılın aynı dönemiyle mukayese edildiğinde; yüzde 19’luk düşüş yaşanmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2023-2024 Yılı 5 Aylık Karşılaştırma Verileri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin