2024 Yılı TÜRKSOY Tarafından Mahtumkulu Firaki Yılı Olarak İlan Edildi

featured

“Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) 2024’ü Asya’nın büyük düşünürü, bilge şairi, büyük mutasavvıf Mahtumkulu Firaki yılı olarak ilan etti.

TÜRKSOY, Türk Cumhuriyetlerinin 1991 yılında bağımsızlıklarını kazanması sonrasında gelişen süreçte Türkiye’nin girişimleriyle beş bağımsız Türk Cumhuriyetinin üyeliğiyle Rusya Federasyonu bünyesinde bulunan özerk statüdeki Türk Cumhuriyetlerinin de gözlemci üyeliğiyle ortaya çıkmış Türk dünyasının en önemli kültürel iş birliği örgütü olarak tanımlanıyor.

2024 Yılı TÜRKSOY Tarafından Mahtumkulu Firaki Yılı Olarak İlan Edildi

Konuyla alakalı TÜRKSOY tarafından yapılan açıklamada:

2024 yılı Asya’nın büyük düşünürü, bilge şairi, büyük mutasavvıf Mahtumkulu Firaki’nin doğumunun 300. yıl dönümüne denk geliyor. Bu kapsamda Türkmen şair Mahtumkulu’nun doğum yıl dönümü anısına 2024 yılında Türkmenistan başta olmak üzere Türk Dünyasının farklı yerlerinde anma programları düzenlenecek. Kongre, sempozyum, çalıştay gibi farklı akademik etkinliklerin de 2024 yılı içerisinde Mahtumkulu anısına gerçekleştirilmesi bekleniyor.

1991 yılında bağımsızlığına kavuşmuş olan Türkmenistan, Oğuz Türklüğünün günümüzdeki temsilcilerinden biridir. Dede Korkut gibi bir bilgesi, Büyük Selçuklu gibi bir devlet yönetimi geçmişi, Mahtumkulu gibi büyük bir şairi, Göktepe gibi kahramanca bir direnişi ile meşhur olan Türkmenistan zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Bu kültürün içerisinde yetişmiş çok sayıda bilge yer almaktadır. Bunların birisi olan Mahtumkulu Firaği 1724 yılında günümüz İran’ının Gülistan Vilayetinin Günbed-i Kavus şehrinin Etrek Nehri boyundaki Hacı Kavuşan köyünde dünyaya gelmiştir.

Türk Edebiyatı İçin önemine de değinilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘Duygu ve düşüncelerini Türkmen dilinin estetik imkânlarından yararlanarak etkili bir şekilde dile getiren usta bir şair Mahtumlulu özelde Türkmenler genelde ise bütün Türkler için önemli bir şahsiyettir. Mahtumkulu, Çağatay Türkçesi ile yazdığı şiirlerde Türkmen Türkçesine de yer vererek Türkmencenin yazı dili haline gelmesine öncülük etmiştir. Mahtumkulu’nun şiirlerinde Türkiye ve Türk dünyası şiirinin hemen her rengini, her tonunu, her çizgisini, her anlayış ve zevkini görmek mümkündür. Mahtumkulu’nun şiirlerinde, Hoca Ahmet Yesevi’nin, Yunus Emre’nin, Ali Şir Nevai’nin, Fuzuli’nin, Nefi’nin, Karacaoğlan’ın, Köroğlu’nun ve daha birçok şairin edebi ruhuyla karşılaşırız. Dolayısıyla onun her tür şiirinde edebi metnin estetiğini ve şiirselliğinin büyüleyen güzelliğini görebiliriz. Mahtumkulu’nun şiir yazını bütün hâlinde ele alındığında Türk edebiyatının, Türk şiirinin içerik, konu ve şekil özelliklerini yansıtan bir kimliğe sahiptir.’

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2024 Yılı TÜRKSOY Tarafından Mahtumkulu Firaki Yılı Olarak İlan Edildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin