24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı

featured

Elazığ İl Protokolü ve STK’lar 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Dolayısıyla Yayımladığı Mesajında;

“Çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, kamuoyunun doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacının karşılanmasında, halkımızın görüş, talep ve önerilerinin paylaşılmasında önemli bir misyonu yerine getirmektedir. Bu kapsamda basınımız ilkeli ve tarafsız gazetecilik anlayışı içerisinde kamuoyunu aydınlatırken, Ülkemizin birlik ve beraberliğine, milli iradeye, demokrasimize ve devletimizin bekasına mesleki ve ahlaki değerler öncülüğünde gereken hassasiyeti göstermek suretiyle görevini icra etmektedir. İlimizin her alanda kalkınması için yürüttüğümüz çalışmalarda, yaptıkları yayınlarla bizlere destek olan ve zaman, mekân mefhumu olmaksızın büyük bir özveriyle çalışan tüm basın mensuplarımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tüm basın çalışanlarının  “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı” tebrik eder, çalışmalarında başarılar dilerim” dedi.

MHP Elazığ Milletvekili Işıkver 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Dolayısıyla Yaymladığı Mesajında;

Milliyetçi Hareket Partisi Elazığ Milletvekili  Semih Işıkver, Basın, kamu adına gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatma mesleğidir dedi

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan MHP Milletvekili  Semih Işıkver şunları söyledi.

“ 24 Temmuz 1908’de ikinci meşrutiyetin ilan edilmesi ve 25 Temmuz 1908’de çıkan gazetelerin sansürsüz yayımlanmasından bu yana 24 Temmuz tarihi Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak  kutlanmaktadır.

Basın, kamu adına gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatma mesleğidir. Bu yönüyle demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir.

Basın, yazılı, işitsel ve görsel kanallar aracılığı ile tüm gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunması, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturulması gibi birçok önemli görev ve sorumlulukları üstlenmektedir. İlimizdeki basın- yayın çalışanlarının bu sorumluluk bilinciyle yaptıkları ve yapacakları duyarlı çalışmaların şehrimizin her alanda başarıya ulaşmasında büyük katkı sağlayacağına olan inancım tamdır.

Elazığ basını tarihin her döneminde milli duruşu ile bu şehrin her zaman gurur kaynağı olmuş ve her şehre nasip olmayacak şekilde ilimizin güçlü yönlerinden biri olarak değer katmıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Ülkemizin en köklü basın geçmişine sahip olan ilimiz medyasında görev yapan değerli basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlar, tüm basın mensuplarımızın habere ulaşma ve haberi kamuoyuna ulaştırma çabalarında başarılar diler, en derin saygılarımı sunarım.”

MHP Elazığ İl Başkanı Yunus Bal’ın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı şu şekilde;

“Basın; haber alma özgürlüğünün sağlanması ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi noktasında toplumun gören gözü, işiten kulağı, söz söyleyen dili olarak, demokratik hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Önemli aynı zamanda sorumluluğu olan bir mesleği icra eden basın mensuplarının; başta kişisel hak ve özgürlükler olmak üzere milli değerlere ve insan haklarına saygılı bir yayıncılık anlayışı içerisinde görevlerini yerine getirmeleri son derece önemlidir. Bu doğrultuda, kıymetli basın mensuplarımızın, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada başta doğruluk, tarafsızlık olmak üzere, basın ahlak ilkelerinden taviz vermeden, toplumsal faydayı gözeterek, sorumlu yayıncılık ilkesiyle yapacakları duyarlı haber ve faaliyetlerle, ilimize pozitif yönde katkı sağlamaya devam edeceklerine yürekten inanıyorum. Bu duygu ve düşünceler içerisinde, günün her saatinde mesai kavramı gözetmeksizin gecesini gündüzüne katarak fedakârca çalışan değerli basın mensubu arkadaşlarımızın “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını” kutluyor,  çalışmalarında başarılar diliyorum”

Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın’ın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı şu şekilde;

“Gazetecilerimiz ve Basın, insanca yaşamın, adil bir dünyanın, demokrasinin temel taşlarından biridir. Bu önemli ve tarihi vazifeyi her türlü zorluğa rağmen yerine getiren Elazığ’ımızın tüm muhterem Basın Mensuplarının ve Gazetecilerinin, Gazeteciler ve Basın Bayramını tebrik ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum”

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC) Başkanı Semih Erdem 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada:

“Basın özgürlüğünün tam manasıyla sağlanması gerekiyor. Basının sansüre maruz kalması, demokrasiye de gölge düşürür” dedi. Ayrıca Başkan Erdem; “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Basın, milletin müşterek sesidir’ ve bu ses umarım sonsuza dek gür çıkar” dedi.

24 Temmuzu bayram gibi değil de Basın Dayanışma Günü olarak nitelemek zorunda olduklarını ve sansürün ne yazık ki az ya da çok hep var olduğuna dikkat çekerek;  bu anlamlı güne dair bir açıklama yapan FHGC Başkanı Semih Erdem; “Türk basınında sansür, gazetecilerin 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleştirdiği onurlu direniş sonucu kalkmış, ancak ardından yapılan yasal düzenleme ve baskılarla hemen hemen her dönem konuşmak zorunda kalınmıştır”  dedi.

Sansürün çeşitli şekillerde varlığını devam ettirdiğini de aktaran Başkan Erdem;  “Haber yasaklama, gerçeği çarpıtma ve çeşitli şantaj ve tehditler ile gazetecinin elindeki verileri sağlıklı bir şekilde kamuoyu ile paylaşamaması ciddi bir sorun. Sadece bu da değil; Basın Kanunu’nda bazı değişikler ivedilikle yapılmalı! Darbe dönemlerinden bu yana basın özgürlüğünü kısıtlayıcı bir takım kanun maddeleri gözden geçirilmeli. Kamuoyunun sağlıklı bilgilendirilmesi, demokrasinin sağlıklı bir şekilde hüküm sürdüğü günlere tam manasıyla erişmek adına basının önündeki bütün engellemelerin kalkması gerekiyor” dedi.

Gazetecilik mesleğinin kutsal olduğuna da değinen Başkan Erdem; “Görevinin kutsallığını bilerek ve onuruna yakışır şekilde bu ulvi görevi ifa eden bütün gazetecilerin; 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü’nü kutluyorum.  Kendilerine; sağlıklı, huzurlu ve haklarını tamamen hak ettikleri başarılarla dolu meslek hayatı diliyorum. Ayrıca bu kutsal görevi yerine getirirken şehitlik mertebesine ulaşan basın şehitlerimizi de rahmet, saygı ve özlemle anıyorum. Dilerim bayram tadında karşılayacağımız 24 Temmuzları da karşılayabiliriz. Sözlerimin sonunda; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Basın, milletin müşterek sesidir’ ve bu ses umarım sonsuza kadar gür çıkar” diyerek sözlerini noktaladı.

Elazığ Medya, İnternet Yayıncıları ve Gazeteciler Derneği (ELMİYAD) Başkanı Erhan Bahçeci, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Dolayısıyla Yayımladığı Mesajında;

“Görevinin kutsallığına yakışır şekilde görevini ifa eden bütün meslektaşlarımızın bayramını kutluyorum.  Kendilerine; sağlıklı, huzurlu ve haklarını tamamen hak ettikleri başarılarla dolu meslek hayatı diliyor, görevi başında vefat ederek, şehitlik mertebesine ulaşan basın şehitlerimizi de rahmet, saygı ve özlemle anıyorum.” dedi.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği İl Temsilcisi Vedat Demirbağ’ın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı şu şekilde;

“Gecesini gündüzüne katarak hertürlü baskı, şiddet, tehdit, mobbing ve zor çalışma şartlarına rağmen görevini yılmadan yaparak kamuoyunun doğru, tarafsız ve hızlı haber almasını sağlayan; çoğulcu ve katılımcı demokrasinin gelişmesinde büyük rol oynayan,  toplumsal ve sosyal bilincin gelişmesine, ilimizin sosyal, siyasal, kültürel, ekonomik hayatındaki gelişimine katkı sunan, gazetecilik mesleğini ilkeli, dürüst ve ahlak ilkeleri ile yerine getiren, kalemini, köşesini, kamerasını, ekranını ve mikrofonunu herzaman doğru ve ilkeli habercilikten yana kullanan, sorumlu yayıncılık ilkelerinden taviz vermeyen, basın emekçilerimizin “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını” kutlar, zor şartlar altında yürüttükleri görevlerinde başarılar dilerim”

Ziver Holding Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Demirci 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Dolayısıyla Yayımladığı Mesajında;

“Basın demokrasimizin sigortasıdır. Haber alma özgürlüğünün dönüm noktası olarak nitelendirebileceğimiz bu adımın bir göstergesi olarak, her yıl 24 Temmuz günü “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Hızla gelişen günümüz dünyasında etkinliği her geçen gün artan ve demokrasimizin ayrılmaz unsuru haline gelmiş olan basın ve yayın kuruluşlarımız, gerek dünyadaki gerekse ülkemizdeki gelişmeleri, doğru, tarafsız ve hızlı bir şekilde kamuoyunun bilgisine sunarak toplumu aydınlatmak gibi büyük bir görev ve sorumluluğu da üstlenmişlerdir. En temel insan haklarından haber alma hakkının etkili aracı basınımızdır. Şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışının oluşumuna ve toplumumuzda demokrasinin yerleşip güçlenmesine de katkı sağlamaktadır.

Toplumsal değerlere saygılı, sorumluluk bilinci içinde, tarafsız bir anlayışla görevini yerine getiren basın, demokratik toplum düzeninin korunmasının en büyük güvencesidir. Ülkemizin menfaatlerini ve kamu düzeninin korunmasını göz ardı etmeden, her türlü zor şartlar altında gelişen olayların kamuoyuna duyurulması, halkın bilgilendirilmesi ve aydınlatılması görevini yerine getiren, değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükler kapsamında objektif bakış açısı ile demokrasimiz adına son derece önemli bir görev üstlenen tüm basın mensuplarımıza teşekkür ediyor, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

ETSO Başkanı İdris Alan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Dolayısıyla Yayımladığı Mesajında;

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, “ Basın özgürce haber yapabilme ve düşünceleri ifade edebilme özgürlüğünün teminatıdır” dedi

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız İdris Alan, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayımladı. ETSO Başkanı Alan yayınladığı mesajında  “ Öncelikle, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, gazetecilerimizin değerli emeklerini ve tarafsız haber alma görevlerini yürekten kutluyoruz.

Gazeteciler, toplumun gözü, kulağı ve vicdanıdır. İşlerini özveriyle yerine getirerek, doğru ve tarafsız haberlerle toplumu aydınlatma sorumluluğunu taşırlar. Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, özgürce haber yapabilme ve düşünceleri ifade edebilme özgürlüğünün teminatıdır. Bu yönüyle, basın mensuplarımızın toplumsal yaşamdaki rolü ve etkisi büyüktür.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, basının özgürce çalışabilmesi, haber alma ve yayma özgürlüğünün korunması için gereken desteği sağlama konusunda üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Sizlerin cesur ve özverili çalışmalarınız, demokrasimizin gelişimine katkı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda ülkemizin geleceği için önemli birer güvence oluşturmaktadır.

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı, siz değerli gazeteci arkadaşlarımızın, özgür ve tarafsız haber yapma gayretinizin takdir edildiği, emeklerinizin ödüllendirildiği bir gündür. Bu vesileyle, tüm basın çalışanlarının bayramını en içten duygularımla kutluyor, meslek hayatlarında başarılar diliyorum. Saygılarımla,” dedi

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin