Cumhuriyetin 100. Yılı tüm Türkiye’de olduğu gibi Elazığ’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu kapsamda il protokolü de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajları yayımladı.

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman kutlama mesajında: “Tarihi, şan ve şerefle dolu milletimizin, şahlanışının ve küllerinden doğuşunun nişanesi olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünü, tüm ülkede olduğu gibi, ilimizde de büyük bir coşku ve gurur içerisinde kutluyoruz. Aziz milletimiz; şanlı tarihimiz boyunca daima bağımsız yaşama iradesi ortaya koymuş ve bu uğurda birçok mücadeleden zaferle çıkmayı başarmıştır. Cumhuriyetimiz de yine böyle bir iradenin tecellisi olan ve milletimizin en zor şartlar altında dahi bağımsızlığından vazgeçmeyeceğini ifade eden “ya istiklâl ya ölüm” ilkesi ile başlattığı millî mücadele sonunda kurulmuştur. Bundan yüz yıl önce ağır bedeller ödeyerek, çok zor şartlarda kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için kesintisiz bir mücadele içindeyiz. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün; “yaptıklarımızı asla yeterli göremeyiz; çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak zorunluluğunda ve kararlığındayız” sözüyle vurguladığı gibi geldiğimiz noktayı hiçbir zaman yeterli görmedik. Milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığımız ilhamla, azimle ve gayretle faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Ekonomiden sanata, spordan sağlığa, teknolojiden ulaşıma her alanda projelerimizi hayata geçirmek için ve Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğe güvenle taşımak için gece gündüz yılmadan, yorulmadan var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. 2023 hedeflerimizle ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmet altyapısı üzerinde 2053 ve 2071 vizyonumuza uygun şekilde “Türkiye Yüzyılını” milletçe el ele inşa etmekte kararlıyız. Önümüze çıkan her engeli bu inanç ve özgüvenle aşacak, varisi olduğumuz cumhuriyeti ilelebet yükseltmeye devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. yılında her zaman ki gür sesimizle “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyeceğiz. Bu duygularla başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor; bu büyük bayramımızın heyecanı ve gururu içerisinde tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutluyorum.” İfadelerine yer verdi.

AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; “Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen aziz milletimiz, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı kurtuluş savaşını, tarihte benzeri görülmemiş bir kahramanlıkla, zaferle taçlandırmıştır. Bu büyük zaferin ardından, 29 Ekim 1923’te, “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefiyle Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu günden bu yana 100 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş, bilhassa son dönemdeki atılımlar sayesinde, bugün dünyanın yükselen güçleri arasında yer almayı başarmıştır. Büyüyen ekonomisi, güçlü demokrasisi, temel insani değerlere olan bağlılığı, ilkeli ve vizyoner dış politikasıyla Türkiye, bölgesinde ve dünyada bir ilham kaynağı olmayı günümüzde de sürdürüyor. Cumhuriyetimizin, daha nice yıllara çok daha güçlü, çok daha müreffeh bir şekilde taşınacağına yürekten inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılmak için fedakarlıkla mücadele eden tüm gazilerimizi, bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

DEVA Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Mehmet Kangal mesajında: “Temeli büyük Türk milletinin ve onun kahraman evlâtlarından oluşan büyük ordumuzun vicdanında, akıl ve bilincinde kurulmuş olan Cumhuriyetimizin 100. Yılını büyük bir heyecan ve gururla kutluyoruz. Cumhuriyet, çağlar boyunca varlığını korumuş, hiçbir zaman esaret kabul etmemiş , en zor zamanlarda bile ayağa kalkmasını bilmiş Aziz Milletimizin son yüzyıldaki en büyük devrimi olmuştur. Bu devrimle birlikte, milli birlik ve beraberliğin aşamayacağı hiçbir zorluğun olmadığı gösterilmiş, karakteri bağımsızlık olan milletimizin gücü tüm dünyaya bir kez daha ilan edilmiştir. Cumhuriyet ile gelişmeye, değişime ve bilimsel yeniliklere yelken açılmış, her bir bireyin özgürce düşünerek hem kendini hem de vatanını muassır medeniyetler seviyesine yükseltmesinin önü açılmıştır. Bizler  Cumhuriyete doğmuş olabiliriz, ancak ilelebet payidar olabilmesi millet bilincimizin ve mücadele ruhumuzun canlı tutulmasına bağlıdır. Bu hissiyat ve düşüncelerle, üzerinde yaşadığımız kıymetli toprakları bize vatan yapan başta Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmak üzere ,vatanın bölünmez bütünlüğünü, milletin huzur ve sükûnunu sağlayan ve bu gaye için toprağa düşerek Şehitlik mertebesine ulaşan bütün Şehitlerimizi ve Gazilerimizi saygıyla anıyor, Cumhuriyetimizin 100. Yılını en kalbi duygularımla kutluyorum. Milli Birlik Şuurumuzun devamı dileği ile nice yüzyıllara…” ifadelerini kullandı.

Bağımsız Emekliler Sendikası (BESSEN) Elazığ İl Başkanı İhsan Küçük, Cumhuriyetin 100 yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı:

Cumhuriyetin 100. Yılını kutlamanın onur ve gururunu yaşadıklarını dile getiren Bağımsız Emekliler Sendikası Elazığ Şube Başkanı İhsan Küçük mesajında şu görüşlere yer verdi.

“Cumhuriyet, tarih sahnesinden yok edilmek istenen bir milletin var oluş mücadelesinde;  bir ve bütün olmasının, azminin ve inancının zaferidir.

Cumhuriyet, birliğimiz ve geleceğimiz için umut kaynağımızdır. Vatanımızın bölünmez bütünlüğünün teminatıdır.

Cumhuriyet, emek ve alın terine değer vermenin yolu ve yöntemi, tüm kazanımları ile vazgeçilmezimizdir.

Yüzüncü yılını büyük bir onur ve gururla kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılan aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.”

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Rektör Prof. Dr. GÖKTAŞ mesajında, “Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olan Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu, heyecanını ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

Cumhuriyet; bu coğrafyada milletimizin varoluş mücadelesinin en anlamlı eseri, bağımsızlığına ve egemenliğine sahip çıkma kararlılığının en güçlü ifadesidir. Her alanda sahip olduğumuz kazanımları daha ileriye götürmek ve ülkemizi dünyada söz sahibi bir ülke konumuna getirmek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “En Büyük Eserim” dediği Cumhuriyet ve onun temel prensipleri etrafında toplanarak, birlik ve beraberlik içerisinde dayanışma ve çalışma ile mümkün olacaktır. Millî ve manevi değerlerimize sahip çıkarak bu önemli değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarmak adına yaşamak ve yaşatmak her zaman ortak sorumluluğumuz olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle;  Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını ve bu toprakları bizlere vatan yapmak için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyor, bütün vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.