Festivalin açılış törenine Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, AK PArti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, ETSO Başkanı İdris Alan, Siyasi parti il başkanları, oda başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal marşı ile başlayan tören Halk oyunları gösterisi ile devam etti.

 

 

Lokantacılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Zülfü Tarhan, bu yıl köfte ekmek festivalinin beşincisini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Festivalle salçalı köfteyle diğer yöresel ürünlerin tanıtımını yaptıklarını ifade eden Tarhan, şöyle konuştu: “Elazığ mutfağını, yöresel ürünlerini, Türkiye’ye hatta dünyaya tanıtmak istiyoruz. Stantlarımızda tescilli geven balı, çedene kahvesi, orcik, pestil, taç ekmeği, Harput köftesi, içli köfte gibi birçok yöresel ürünümüzü buraya gelen ziyaretçilerimiz bulabiliyorlar. Esnaflarımız stantlarını kurdular. Yaklaşık 40’a yakın standımız var. Her standımızda da ilimize özgü ayrı bir tat sergilenmektedir. Festival süresince konserlerimiz de olacak. Vatandaşın ilgisi çok güzel.”

 

 

Konuşmaların ardından Sakiler Grubu sahne aldı. Sakiler Grubu sevilen şarkılarını Elazığlılar için seslendirerek vatandaşlara keyif dolu anlar yaşattı.