AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı anma mesajında şu ifadelere yer verdi: “6 Şubat 2023 Saat 04:17 ve Saat 13:24 Kahramanmaraş merkezli dünya tarihinin belki de aynı gün 2 büyük depreme tanıklık ettiği 11 ilimizi, 14 milyon insanımızı etkileyen  “Asrın Felaketini” yaşadık. Bu depremlerde 53 bin 537 vatandaşımızı kaybettik , milyonlarca kişi de ölümün kıyısından geri döndü. Ama bir kısmımız bu kıyıdan dönerken, acıların en büyüğünü yaşadı; evladını, annesini, babasını, akrabasını, arkadaşını, komşusunu, hemşehrisini yitirdi. Tabi depremin ardından devlet refleksi harekete geçti. Tüm kamu kuruluşları, mahalli idareler, sivil toplum kuruluşları ve gönüllüler seferber olurken, bölgedeki 650 bin personel canla başla çalıştı. Asrın felaketi olan Kahramanmaraş depremlerinde yıkılan 26 bin binada arama kurtarma faaliyeti gerçekleştirilirken, felaket bölgesinde 350 çadır kent alanında 645 bin çadır, 414 konteyner kentte ise 215 bin 224 konteynerin kurulum işlemleri ivedilikle tamamlandı. Devletimiz deprem bölgesine 106 milyar 728 milyon lira kaynak aktardı.  Geçici barınma hizmeti kapsamında son aldığımız bilgilere göre 349 bin haneye toplamda 14 milyar 453 milyon lira kira destek ödemesi yapılırken, bu çerçevede ev sahiplerine 7500 , kiracılara 5 bin lira kira destek ödemesi yapılmaya devam ediliyor. Deprem bölgesinde hak sahipliği tespit çalışmaları neticesinde 389 bin konut, 40 bini aşkın iş yeri belirlenmiş, 307 bin konutun çalışmalarına başlanmıştır.  Ayrıca yerinde dönüşüm projeleriyle bölgedeki konutlar için 750 bin lirası hibe, 750 bin lira kredi, ahırlı köy evleri için 1 milyon kredi ve 750 bin lira hibe  2 yıl ödemesiz ve faizsiz 10 yıl vadeyle kullanım hakkı vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Bir taraftan depremin yaraları sarılırken, öte yandan güçlü şehirlerin inşaası için Gazi meclisimiz Sn. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla harekete geçmiş,  güvenli kentlerin inşaası için kentsel dönüşüm kanun teklifimiz meclisimizden geçmiştir. Kahramanmaraş depremlerinde yitirilen sadece hayatlar olmadı…Çocukluğumuzun, gençliğimizin yaşadığımız hatıralarımızın, hikayelerimizin nakış nakış yazıldığı geçmişimizde hanelerimizi, sokaklarınızı, caddelerimizi, mahallelerimizi yitirdik. Ve aradan bir yıl geçti… bir çoğumuz hatıralarımızı, geçmişimizi, hikayelerimizi yazdığımızı şehirlerimizde hüznü hep birlikte yaşıyoruz. Acılarımızı, hüzünlerimizi asla unutamayacağız ancak, yarınlarımızı, geleceğimizi, hikayelerimizi yeniden içimiz burkularak ta olsa yeniden yazmaya devam edeceğiz. Şehirlerimizi yeniden ayağa kaldıracak, geleceğimizi evlatlarımız için yeniden inşa edeceğiz. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ve kadrolarıyla daha çok çalışmaya, vatandaşlarımızın yarınlarını mutlu ve müreffeh kılmak için mücadelemize devam edecek, yarınlarımızın yeniden inşasından asla vaz geçmeyeceğiz.”

MHP Elazığ Milletvekili Semih Işıkver: “Ülkemizin yaşamış olduğu bu büyük felakette tam 11 ilimiz büyük kayıplar yaşamıştır. Devletimiz tüm imkanları ile acıların dindirilmesi ve yaraların sarılması için seferber olmuş ve bu süreç tüm halkımızın da destekleriyle devam etmektedir. MHP Genel Başkanımız Sayın Dr.Devlet Bahçeli’nin talimatları ile kurulan Deprem İnceleme Heyetinde yer almış bir Milletvekili olarak yaklaşık bir ay süreyle Elazığ’ın da aralarında bulunduğu 11 ilimizde çok detaylı incelemelerde bulunmuştur.  Yapılan incelemeler sonrası hazırlanan raporumuzda deprem sonrası yapılması gerekenler rapor edilmiş ve her bir başlıkla ilgili olarak Cumhur İttifakı olarak büyük bir özveriyle yoğun çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Öncelikli olarak vatandaşlarımızın güvenli barınma ve yaşam alanları için adeta bir seferberlik mantığı ile çok kısa sürede önemli mesafeler alınmıştır. İnşallah içinde bulunduğumuz yılın ikinci yarısı itibarı ile bir çok vatandaşımız yeni yaşam alanlarına kavuşmuş olacaktır. Ancak yitip giden canların her biri yüreğimizde derin yaralar bırakmıştır. Ben bu vesile ile bir kez daha hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah (c.c)’tan rahmet, yakınlarına sabrı celil diliyorum. 24 Ocak 2020 tarihinde ilimizde meydana gelen deprem felaketi sonrasında ilimizin mevcut siyasi iradesi krizi yönetme başarısı maalesef gösterememiştir. Şehrimizin merkez 16 mahallesi bugün kaderine terk edilmiş ve il merkezimizdeki her mahallemizdeki vatandaşlarımız çok ciddi rant kaybına uğramıştır. Bu siyasi sahipsizlik ve Yerel Yönetimlerde gösterilemeyen dirayetli yönetim maalesef ki şehrimizi adeta kaderine terk etmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisindeki girişimlerimiz neticesinde çok şükür ilimizde imar değişikliği yapılmış şehrimizin yeniden ayağa kalkmasının önündeki en büyük engel aşılarak zemin artı 7 kat izni çıkmıştır. 24 Ocak sonrasında depremin tüm sıcaklığı içerisinde Elazığ’ın yeniden imarı için doğru bir mücadele verilmiş olsa idi bugün ne 16 mahallemiz kaderine terk edilirdi ne de il merkezi dışına 100 bin insanımızın taşınmasına gerek kalırdı. İşte bu nedenle 31 Mart 2024 yerel seçimleri bir deprem ülkesi olan Türkiye için tarihi öneme sahiptir. Tüm yurtta olduğu gibi Aziz Şehrimizde de vatandaşlarımızın bu önemli fırsatı iyi değerlendirerek Milliyetçi kadroları iş başına getireceğine olan inancım tamdır” dedi.

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Ömer Ateş: “6 Şubat 2023 tarihinde asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerde 50 binde fazla vatandaşımızı yitirdik, çok sayıda vatandaşımız da yaralandı. Depremle birlikte devletimizin tüm imkanlarının seferber edilmesi ve yaraların bir an önce sarılması yönündeki çalışmalara başta Yeniden Refah Partisi  olmak üzere birçok siyasi partimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın ve tüm hemşerilerimizin destek ve fedakârca omuz vermesi, milli dayanışanın ne güzel örneği oldu. Depremin ilk gününden itibaren Yeniden Refah Partisi Elazığ İl Teşkilatı olarak Elazığ OSB’de bulunan lojistik depomuzda biriken gıda, temizlik, battaniye, ısıtıcı, bebek bakım ürünleri gibi çok sayıda malzemeyi, Malatya, Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay illerimize ulaştırdık. Partili gönüllülerimiz aylarca deprem şehirlerinde hizmete devam ettiler. Deprem sonrası şehirlerin yeniden yapılması konusunda hükümetimizin attığı adımlar semeresini vermiş ve depremin yıldönümünde bazı konutların anahtar teslimi yapılmış olsa da bu hem yetersiz hem de beklentilerin çok altında kalmıştır. TOKİ’nin imal ettiği evler statik olarak sağlam olmakla birlikle işçiliklerinin çok kötü olduğu, vatandaşlarımız tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Hükümetten beklentimiz şudur ki TOKİ’nin imal ettiği konutlar bir an önce ama şikâyetlere konu olmayacak şekilde yapılması ve hak sahiplerine teslim edilmesidir. 6 Şubat depremleri sonrası yıkım işlemlerinde bir hızlanma görülse de hala yıkım bekleyen binaların olması ve yıkımların usulüne uygun yapılmaması problemi gündemdeki yerini korumaktadır. Yerinde dönüşüm adıyla hayata geçirilen projenin uygulanabilmesi için devletin de işin içinde olması, TOKİ ya da yerel yönetimlerin garantörlüğünde bir dönüşüm yaşanmaması halinde yıkılan binaların yıllarca yapılma şansı bulunmamaktadır.  6 Şubat depremlerinin birinci yıldönümünde tüm bu sorunların yetkililer tarafından çözülmesini bekliyor, depremlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum”

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası başkanı İdris Alan, 6 Şubat depreminin yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında: “Geçtiğimiz yıl 6 Şubat tarihinde 7.7 ile 7.6 şiddetinde iki büyük depremi yaşadık. Depremimden ilimizin de önemli oranda etkilenmesine rağmen özellikle yıkımın daha fazla olduğu illerdeki afetzede kardeşlerimizin yaralarını sarmak, maddi ve manevi destek vermek için devletimizin tüm birimleriyle birlikte Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarımız ve aziz milletimizin her bir ferdiyle birlikte var gücümüz gayret gösterdik. 24 Ocak 2020 ve 6 Şubat depremlerinde maddi ve manevi kayıplarımız oldu. Bu acıları hafifletmek amacıyla tüm halkımızın dayanışma, yardımlaşma ve paylaşma duygusunu gösteren ve bizleri gözyaşlarımızla birlikte duygulandıran örnek fedakârlıklara da şahit olduk.  Başta Elazığ Belediyesi olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odamız ile STK ve aziz hemşerilerimizin deprem bölgesindeki afetzedelerin yardımına koşmak için gösterdikleri özverili gayretleri unutmadığımız gibi, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı da asla unutmayacağız. Rabbim bir daha bu ülkeye ve milletimize böylesi acılar yaşatmasın. 6 Şubat depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.”

Birlik Sağlık Sen Elazığ İl Temsilcisi Remzi Boz: “6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli olup, 11 ilimizi etkileyen tarihimizin en büyük depremlerinden biri olan felaketin üzerinden tam bir yıl geçti.  On binlerce vatandaşımızı kaybederken yüzbinlerce vatandaşımızda yaralandı. Yaşanan bu acı kayıpların nedenine baktığımızda zaman içinde gerek bürokrasinin gerekse de siyasetçilerin aldığı kararlar veya almadığı önlemler olduğu alenen ortadadır. Özellikle sağlık kuruluşlarının ve sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarının da binalarının hasar görmesi sonucunda hayatını kaybeden, yaralanan çalışanların sağlık hizmeti sunamaması sonucunda ve  Hatay ilimizde  yıkılan iki hastane ve diğer hastanelerin faaliyet göstermemesi can kayıplarımızı arttırdığı gibi bugün birçok vatandaşımızı da protezle yaşamak zorunda bırakmıştır. Hatay il temsilcilerimizin bilimi referans alarak yıllar öncesinden defalarca uyarmasına rağmen fay hattının üzerine yapılan hastaneler, depreme dayanıksız hastanelerin faaliyette tutulması  hastane enkazlarında yüzlerce vatandaşımızın ölmesine sebep olduğu gibi kapısında da enkazdan kurtulup  yardım alamadıkları için  hayatlarını kaybetmelerine de neden olmuştur. Oysaki çıkar ve rant uğruna alınan kararlar yerine deprem yönetmeliğine uygun yapılar yapılmış olsaydı, hayatını kaybeden binlerce canımız aramızda olacaklardı. Bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki bu yaşanan acı tablodan ders çıkardık mı ? Tabi ki HAYIR… Hala Muğla, Denizli, İzmir başta olmak üzere birçok ilimizde depreme dayanıksız hatta yıkım kararı olan hastanelerimiz faaliyette tutulmaktadır. Bu kararların ne akıl alır, ne de izah edilebilir bir tarafı vardır. Tıpkı Malatya Maraş ve Hatay illerinde deprem olasılığı yüksek önlem alın diye her yerde seslerini yükselten bilim adamlarına kulağını tıkayan zihniyet, bu gün de 17 ilde deprem olacağını söyleyen bilim adamlarına kulak tıkamaya devam etmektedirler. Unutulmamalıdır ki önlem alınmadığı için her bir insanımız cinayete kurban gitmiştir. Birlik Sağlık Sen olarak her daim bilimin ışığında mücadelemizi vermeye, her platformda sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Buradan sağlık bakanlığına sesleniyoruz deprem anında tüm insanların ihtiyacı olacağı tek şey olan hastanelerimizi biran önce depreme dayanıklı hale getirmelisiniz.  Büyük depremin yıl dönümünde başta görevi başında şehit olan tüm sağlık çalışanı şehit arkadaşlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet Türk halkımıza başsağlığı diliyoruz. Minnet ve saygı ile anıyoruz “ dedi.