Aday Adaylığı Başvurusunda Son Gün

8

İrfan ARSLAN

28. Dönem Milletvekili olarak görev yapacak olan isimlerin belirleneceği Genel Seçimler öncesi siyasi partilere yapılan aday adaylığı başvurusunda sona gelindi. Milletvekili olmayı düşünen isimler milletvekili olmak istedikleri siyasi partilere yaptıkları başvuruda süre bugün dolacak.

28. Dönem Milletvekili olmak isteyen isimlerin başvurularını alan siyasi partilerden bazılarında son başvuru tarihi sona ererken AK Parti, İYİ Parti, CHP, Saadet Partisi, YRP’de başvurular bugün tamamlanacak. MHP’de son başvurular dün tamamlandı. Siyasi Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığına yapılan başvuruların tamamlanmasının ardından yapılan başvurular Genel Merkeze gönderilecek. Bazı siyasi partiler aday adayları için Temayül yoklaması yapacak. Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından Genel Merkez Seçim Koordinasyon Başkanlığı yapılacak olan değerlendirmenin ardından Nisan ayının başında Milletvekili adaylarının isimlerini açıklayacaklar.

LİSTELER 9 NİSAN’DA AÇIKLANACAK

Yüksek Seçim Kurulu’nun yapmış olduğu seçim takvimine göre siyasi partiler, aday adayları üzerinde yapacakları çalışmalarını tamamlayarak seçim çevrelerine ait aday listelerini YSK’ya alındı belgesi karşılığında taşınabilir bellek veya kağıt ortamında en geç saat 17.00 ye kadar verecekleri son gün 9 Nisan 2023. Yüksek Seçim Kurulu milletvekili geçici aday listelerini inceleyerek işlemleri tamamlayacak ve bu listelerin ilgili il seçim kurulu başkanlıkları ile radyo televizyon ve Resmi Gazetede yayınlayacağı tarih olan 15 Nisan’da adaylar kendi seçim bölgelerinde çalışmalarına başlayacaklar. Başlayacak olan seçim propagandaları 13 Mayıs’ta sona erecek.

ELAZIĞ’DA ADAY ADAYLARININ DAĞILIMI

Elazığ’da 14 Mart 2023 tarihinde başlayan Milletvekili aday adayları başvurularında son güne girilirken, bugün yapılacak olan başvurular hariç siyasi partilerde Milletvekilliği için başvuran aday adaylarının sayısı şöyle.

AK Parti: 60

MHP: 20

CHP: 11

İYİ Parti: 10

YRP: 15

DEVA: 10

Exit mobile version