Artış Maliyetlere Yansıyacaktır

featured

İrfan ARSLAN

2023 yılı için belirlenen Asgari Ücret ’in iş dünyasında sıkıntı yaratacağını ancak olumsuz tablo oluşturmayacağını belirten Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk; “Geçtiğimiz yıl da Asgari ücret önce yüzde 50 sonra yüzde otuz oranında artırıldı. Bu artışlar karşısında iş dünyası bir sıkıntı yaşadı ancak aldığı önlemler ile bunun üstesinden geldi. Açıklanan yeni Asgari Ücrette iş dünyasında bir sıkıntı oluşturacaktır ancak olumsuz bir tabloya neden olmayacaktır” dedi.

“ARTIŞ MALİYETLERE YANSIYACAKIR”

İş dünyasının yeni asgari ücret belirlenmesi sürecinde bir beklentisinin olduğunu belirten OSB Başkanı Suat Öztürk, “Asgari ücretteki artış iş dünyasının beklentisi yönünde oldu. Bu artış yaklaşık 50 kişi çalıştıran bir firmaya aylık yaklaşık olarak 450-500 bin liralık bir maliyeti söz konusu olacaktır. Bu artış yapılan üretime yansıyacaktır. Yani maliyetlere yansıyacaktır. Firmaların bunu yapması gerekecek. Aksi durumda bu artışın getireceği ekonomik yükü kaldırması mümkün olamaz.

Burada önemli olan Enflasyon rakamlarının aşağıya çekilmesi ile piyasalarda denetimin en üt düzeyde yapılması ve alınan önlemlerin taviz verilmeden uygulanmasıdır. Enflasyon düşer piyasalarda kontrol altına alınır, fiyat artışları disiplinsize edilirse, geçen yıl olduğu gibi bu yıl ikinci kez Asgari ücret düzenlenmesine gidilmez” Dedi.

“İŞÇİ ÇIKARIMI SÖZ KONUSU OLMAZ”

Yeni Asgari Ücretin firmalara, şirketlere getireceği ekonomik yük nedeniyle işçi çıkarımının olmayacağını belirten OSB Başkanı Öztürk; “Geçen yıl iki kez Asgari ücret düzenlemesi yapıldı. Firmalar, şirketler bu artışlara göre pozisyon aldı ve kadrolarını, personellerini oluşturdular. Firmalar üretim yapabilmek için elemene, personele ihtiyaç duyuyorlar. Şimdi bu artıştan dolayı, zaten geçen yıl gerekli planlamaları yapmış olan ve kadrosunu oluşturmuş bulunan kurumlar yeniden bir yapılanmaya gitmeyecektir. Üretim yapmak firmalarımızı geliştirecek güçlendirecektir. Üretim içinde firmaların şirketlerin deneyimli ve yetişmiş elemana ihtiyacı olacaktır.

Burada Devletimizin üreticiler lehine bazı tedbirler alması firmaların sıkıntısını azaltacaktır. İşverenlerin sıkıntıları biliniyor. Buna göre bazı kalemlerde sübvanseye gidilmesi işvereni rahatlatır.” Dedi

“YATIRIMLARI ETKİLEMEZ”

Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk; “Asgari ücretteki artış yatırımları olumsuz etkilemeyecektir. OSB’de devam eden yatırımların yanında önümüzdeki yıl içinde yeni yatırımların da başlayacağını söyleyebilirim. Yeni yatırımların yapılması yeni istihdam alanlarını beraberinde getirecektir. Daha öncede belirttiğim gibi beklentimiz 2023 yılında OSB bünyesinde ki fabrikalarımızda çalışan sayısını 20 bine yükseltmek, İhracatımızı artırmak ve yeni tesisleri hizmete açmak. Yatırımlar devam edecektir.

Yeni Asgari ücretin her kesime hayırlı olmasını diliyorum.” dedi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Artış Maliyetlere Yansıyacaktır

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin