ASKON Başkanı Çınar: Sıkıntıların Çözümü Gerekiyor

featured

ASKON Elazığ Şube başkanı Abdullah Çınar Elazığ’da Ekonomik Kriz Koşullarında İşletmelerin Ayakta Kalabilmesi İçin gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirterek” Bu konuda hazırladığımız bir rapor var ve bunun uygulanması adına gerekli önlemlerin alınmasının kaçınılmaz bir hale geldiğini belirtti.

ASKON Elazığ Şube Başkanı Abdullah Çınar konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada  “ Türkiye ekonomisi gerek kur oynaklığı gerekse enflasyonist ortamdan kaynaklı olarak kriz dönemi yaşamakta, gelir artırıcı önlemler olarak yapılan ücret artışları, düşen satın alma gücünün oldukça gerisinde kalmaktadır. Bireylerin olduğu kadar işletmelerin de ayakta kalmasının sürdürülebilirliğini sağlamak, hem ekonominin istikrarı korumak hem de istihdamı desteklemek açısından kritik bir öneme sahiptir.

Özellikle girdi fiyatlarının arttığı, işletmelerin sabit ve değişken maliyetlerinin yükseldiği bu dönemde işletmeler için can yeleği konumunda bulunan banka kredi imkanlarının da daralması ile bu durum içinden çıkılması zor kısır bir döngü halini almıştır.” Dedi

ASKON Başkanı Çınar “ Ekonomik kriz şartlarında, işletmelerin ayakta kalabilmesi için bir dizi yapısal önlemlerin alınması kaçınılmazdır. Ancak mevcut konjonktürde kamu otoritesi desteği olmaksızın işletmelerin bu konularda sağlıklı süreç yönetimini gerçekleştiremeyeceği gerçektir.

Nakit yönetimi, maliyet kontrolü, alternatif finansman kaynaklarını araştırma, ihracata odaklanma, finansal danışmanlık, dijital dönüşüm, rekabetçiliği artırıcı tedbirler ve hükümet desteklerinden yararlanma gibi adımlar, işletmelerin krize karşı direncini artıracaktır. Aynı zamanda, işletmelerin Net Çalışma Sermayelerinin korunmasına yönelik tedbirler, öngörülemez piyasa koşullarına karşı esnek ve hızlı bir şekilde tepki verebilmelerini sağlayacağından kritik öneme sahiptir.

Yukarıda belirtilen ana başlıklarda; ilimizde yer alan mikro, KOBİ ve büyük işletme ayrımı yapmaksızın tüm işletmelere yönelik olarak finansal eğitim ve seminerlerin yanı sıra yazılı ve görsel medyada organize edilecek kamu spotları, yörede bulunan STK’lar aracılığı ile işletmelerin bilinçlendirilerek farkındalık oluşturulması önem arz edecektir.”

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ASKON Başkanı Çınar: Sıkıntıların Çözümü Gerekiyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin