Ateş Başında Ekmek Parası

featured

Yaren KAYA

Hava sıcaklıklarının her geçen gün artması fırıncıları zorluyor. Nisan ayında mevsim normallerinin üstünde seyreden hava sıcaklıkları en çok ateş başında ekmek parasını çıkarmak için terleyen fırıncıları etkiliyor. Zorlu çalışma şartlarının üstüne bir de istedikleri şekilde bir zam yapılmadığını belirten fırıncılar, “Sesimizi duyan yok. Çok zor şartlar altında 14 saat çalışıyoruz, böyle giderse 3-5 yıl içinde pidecilik sektörü bitecek. Bizi memnun edecek bir şekilde zam yapılmasını bekliyoruz.” dediler.

Tüm illerde olduğu gibi Elazığ’da da hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Vatandaşlar parklarda, havuzlarda serinlemeye çalışırken, fırın başında ekmek parası için ter döken fırıncılar serinlemek için farklı yöntemler buluyor. Buzlu sular veya belirli aralıklarla fırın başından uzaklaşarak kendilerine geldiklerini belirten fırın çalışanları, “ İnsanlar dışarıda gezerken bunalıyorlar, biz ocak başında ter döküyoruz. Biz mesleğimizi seviyoruz ama zorlu çalışma şartlarımızın da görülmesini istiyoruz.” Dediler.

GÜNDE 14 SAAT ÇALIŞIYORUZ

Sabahın erken saatlerinden gecelere kadar açık olduklarını ve mesai kavramlarının olmadığını belirten fırıncılar, “ Sabahın 6’sında başlıyoruz akşam 8’e kadar açığız, 14 saat çalışıyoruz. Havalar soğukken bizi ocak başında olmak çok etkilemiyor ama havalar ısınmaya başladı, dışarıda olan hava sıcaklığı ocak yanında iki katına çıkıyor. Bütün meslekler onu yapanlar için zor fakat bizim mesleğimiz de çok zor ve yorucu bazen ocak yanında sıcaktan nefes alamıyoruz. Dışarı çıkıp elimizi yüzümüzü yıkayıp serinlemeye çalışıyoruz.” Dediler.

ZAM BEKLENTİMİZ KARŞILANMALI

Ocak ayında ekmeğe yapılan zamdan memnun olmadıklarını ve yeni yapılacak zamın bütün fırıncıları memnun edecek bir miktarda yapılacağını umduklarını belirten fırın çalışanları, “ Ocak ayında yapılan zamlardan memnun değiliz. 1 TL zam mı olur enflasyon yükselmiş her şeye zam geliyor önceden aldığımız odun fiyatı şimdi iki katına yükseldi, unun torbasını 520 TL alıyorduk şimdi 650 TL’ye alıyoruz. Her şeyin fiyatı bu kadar yüksekken ekmek fiyatlarına 1 TL zam gelmesi bizi üzüyor. Ne yapalım ekmek mi çıkarmayalım artık olan fırıncılara oluyor. 200 gr. Ekmek şu an 8 TL biz 10 TL bekliyoruz. Yeni yapılacak zamın bizleri mutlu edecek bir miktarda olmasını temenni ediyoruz.” Dediler.

“3- 5 YIL İÇİNDE PİDECİLİK SEKTÖRÜ BİTECEK”

Fırıncılık sektöründe yavaş yavaş pideciliğin biteceğini belirten fırıncılar, “ Bu enflasyon böyle giderse ve bize yapılan zamları biz ekmeğe yansıtamazsak pidecilik sektörü biter. Maliyetin altından çıkamıyoruz pide’nin maliyeti çok yüksek zam yapılmadan önce bize una zam yapılmayacak denildi ekmeğe 1 TL zam yapıldı una 120 TL. Somun ekmek yapmak kolay makinalar hallediyor 25 bin ekmek çıkarıyorlar sadece iki eleman çalıştırsan yeter ama bizde öyle değil bizde en az 5 kişi çalışmak zorunda her işi farklı biri yapıyor. İstersen 500 ekmek çıkar istersen 1500 ekmek ama en az 5 eleman çalıştıracaksın. Artık ne çırak ne usta yetişiyor, onlarda haklı bizde elemanı memnun edemiyoruz o da para kazanacağı başka bir sektöre geçiyor bu durum böyle giderse 3 – 5 yıl içinde pidecilik sektörü bitecek”. Dediler

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ateş Başında Ekmek Parası

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin