Avukatlar Günü’nü Kutla(Ya)mıyoruz

featured

İrfan ARSLAN

Elazığ Baro Başkanı Av.Melih Efe 5 Nisan Avukatlar gününü kutlayamadıklarını çünkü geçtiğimiz yıllarda gündeme taşıdıkları problemlerin birinin bile çözümlenmediğini belirtti.

Elazığ Baro Başkanı Av. Melih Efe, deprem felaketinde kaybettiğimiz on binlerce yurttaşımızın ve 121 meslektaşımızın acısını birkez daha yüreklerimizde hissediyoruz. Hayatlarını ve yakınlarını kaybeden; evleri, ofisleri yıkılan meslektaşlarımızı bir an bile unutmadan; enkaz altından çıkan avukatlık cübbelerini yeniden giyebilecekleri, adalet mücadelesini kaldığı yerden sürdürebilecekleri bir ortam sağlanabilmesi için bizler canla başla çalışmaya devam ediyoruz diyerek şunları söyledi.

SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ İÇİN TEK BİR ADIM BİLE ATILMADI

“Mesleğimizin geçtiğimiz yıl Avukatlık Gününü kutla(ya)mıyoruz dememize sebep olun sorunlarının çözümü için somut tek bir adım atılmamışken, mevcut sorunların üzerine deprem felaketinin yarattığı çok ağır ve yeni sorunlar eklenmiş durumdadır. Yaşanan afet sonrası depremden ağır şekilde etkilenin ilimizde de Avukatlık faaliyetlerini fiilen sürdürmek şimdi çok daha zor bir hale gelmiştir. Deprem bölgesindeki Barolarımıza kayıtlı 17.964 avukat ve 3762 stajyer avukat meslektaşımız, depremin sonuçlarından doğrudan etkilenmiş; on bine yakın meslektaşımızın ev veya ofislerinde ağır hasar meydana gelmiştir.

“YURTTAŞLARIMIZIN ADALETE ERİŞİM HAKLARININ GÜVENCESİ AVUKATLARIMIZDIR”

Bu koşullar altında, başta deprem bölgesi olmak üzere, yurttaşlarımızın adalete erişim haklarının güvencesi, dün olduğu gibi bugünde avukatlarımızdır. Güçlü bir savunma makamının, bağımsız yargının ve adil yargılanma hakkının teminatı olduğunun bilinciyle; depremden etkilenen tüm meslektaşlarımızın avukatlığı mesleğinin onuruna uygun olarak mesleklerini tekrar icra edebilmeleri ve mesleğimizin bugüne kadar her mecrada dile getirilen köklü sorunlarının bir savunma reformu ile çözümü için TBB’nin ve tüm Baroların mücadelesi birlikte ve tam bir kararlılık içerisinde devam edecektir.

Mesleğimizin içerisine sokulduğu ağır sosyo-ekonomik koşulların, avukata dönük şiddet vakalarındaki artışın ve bu mesleği icra ederken önümüze çıkarılan her türlü engelin, özünde vatandaşların en temel hakkı olan savunma hakkına yönelik olduğunu bir sefer daha altını çizerek hatırlatmak isteriz. Savunma makamı tüm bu olumsuz koşullara rağmen dün olduğu gibi bugünde yurttaşlarımızın yanında yer alarak hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını koruma, yargılamanın adil bir şekilde gerçekleşmesini sağlama adına görevlerini yerine getirmeye devam edecektir.

Onlarca kez yıkıma uğramış bu coğrafyada;  derinlere kök salmış umudun, dirayetin ve dayanışma ruhunun ulusumuza her seferinde düştüğü yerden kalkma kudreti verdiğinin bilinciyle; acılarımızı unutarak değil, kaybettiklerimizin hatıralarından güç alarak, her bir meslektaşımızın avukatlık mesleğini layıkıyla, gururla icra edebilmelerini sağlayana kadar kararlılıkla hareket etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Elazığ Baro Başkanı Av. Melih Efe, Elazığ Barosu olarak bu yıl üyelerine iftar yemeği düzenlemeyeceklerini belirterek, “Biz Elazığ Barosu olarak Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Afşin ilçelerinde Avukatlar ve aileleri ile bir iftar programı düzenledik. Bu bölgedeki meslektaşlarımızın yanında olduk onların dertlerini paylaştık.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avukatlar Günü’nü Kutla(Ya)mıyoruz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin