Bahşi: Memur Ve Emeklisi Üvey Evlat Mı?

featured

İrfan ARSLAN  

Memur ve emekliliklerinin 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşme sürecinde Hükümet ile yapılan görüşmeler sonucunda Hükümetin yaptığı teklifin, beklentilerinin çok uzağında kaldığı zam açıklaması hayal kırıklığı yarattı.

Memur Sen Elazığ il Temsilcisi İbrahim Bahşi “ Hükümetin yaptığı teklif beklentilerimiz arasında bulunan bir önceki toplu sözleşmeden kaynaklanan zararın giderilmesi için talebimiz olan seyyanen zam, vergi diliminin % 15 te sabitlenmesi, refah payı ve bayram ikramiyesinin Kamu görevlilerine de verilmemesi bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır.”

Memur Sen Elazığ İl Temsilcisi İbrahim Bahşi konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“ 2 Ağustos’ta başlayan 6. Dönem Toplu Sözleşme süreci Kamu İşveren Heyeti Başkanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in Memur ve Emekliler için;2022 yılı için % 5 (+Enf. Farkı) + % 6 (+Enf. Farkı), 2023 yılı için % 6 (+Enf. Farkı) + % 6 (+Enf. Farkı) teklifinde bulunmuşlardır.

Geçtiğimiz günlerde işçilere 2021-2022 yılı için ilk altı ay için %12 diğer altı aylar için %6 + Enflasyon farkı ve seyyanen 500 TL oranında zam yaparken; Memurlara 2022 yılının ilk altı ayı için %5 + Enflasyon farkı, ikinci altı ay için %6 + Enflasyon farkı;  2023 yılının ilk altı ayı için %6 + Enflasyon farkı ikinci altı ayı için %6 + Enflasyon farkı önerisinde bulunarak; beklentilerimizden uzak bir teklifte bulunmuştur ve adeta memur ve memur emeklilerine üvey evlat muamelesinde bulunmuştur.

Ayrıca beklentilerimiz arasında bulunan bir önceki toplu sözleşmeden kaynaklanan zararın giderilmesi için talebimiz olan seyyanen zam, vergi diliminin % 15 te sabitlenmesi, refah payı ve bayram ikramiyesinin Kamu görevlilerine de verilmemesi bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır.”

MEMURLARIN MAĞDURİYETİ SÜRMEYE DEVAM EDECEK

Yapılan zammın beklentilerinin çok uzağında kalmasını eleştiren Memursen İl Temsilcisi Bahşi  “ TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyonun %19’larda olduğu gerçek enflasyonun ise % 35’lerde olduğu Türkiye’de teklif edilen zam oranları Memuru mağdur edecektir.

2021 yılında yumurtaya %100, süte %95, beyaz ete %85, peynire %100, çaya %52, zeytine %67, doğalgaza %62, una %100, tereyağına %66, kuru fasulyeye %200, bulgura %122 oranlarında zam yapılırken, Memura verilen %23’lük zam teklifi kabul edilebilir bir teklif değildir.% 19’luk enflasyon varken % 11’lik teklifle gelmek hakkaniyetten uzaktır.

Bakan Beyin açıklamasıyla 3600 ek göstergenin kimleri kapsayacağı net olarak ifade etmemesi, sözleşmeli personel ve refah payını muğlak ifadelerle dile getirmesi oranların net olarak belirtilmemesi sürecin sancılı geçeceğini göstermektedir. Zaman kaybetmeden Kamu İşveren Heyeti Memur ve Emeklileri mağdur edecek olan tekliflerini revize ederek büyüyen Türkiye ekonomisinden Memurunda pay almasını sağlayacak teklifle masaya gelmesini bekliyoruz.”

REVİZE EDİLMESİ BEKLENTİSİ İÇİNDEYİZ

Hükümet tarafından Toplu Sözleşme açıklamasının beklentilerinin çok uzağında kaldığını belirten Memur Sen İl Temsilcisi İbrahim Bahşi, “Sözleşme görüşmeleri sürecinde Kamu İşveren Heyeti’nin verdiği teklifi revize ederek Memuru memnun edecek rakamlar vermesini bekliyoruz. Bu konuda atılacak adımlar ve buna bağlı olarak yaşanacak gelişmeleri bekleyeceğiz. Bu arada bizde bu karara tepkimizi ortaya koyacağız. Memurların ve Memur emeklilerinin sıkıntılarına çözüm getirilmesini sağlamak adına Hükümetin yeni bir çalışma yaparak büyüyen ülke ekonomisinden Memurunu mağduriyetten kurtaracak, beklentilere cevap verecek bir teklif ile kamuoyuna açıklama yapmasını bekleyeceğiz.” dedi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bahşi: Memur Ve Emeklisi Üvey Evlat Mı?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin