Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki yapılacak olan banka maaş promosyon ihalesi süreci 1 Ağustos’ta ilk ihale ile başlamıştı. İlk ihalede verilen en yüksek teklif olan 14.255 ₺ kabul edilmemiş ve ihale iptal edilmişti. Bunun üzerine 8 Ağustos’ta ikinci ihale yapılmış ve teklif 14.300 ₺ ye yükseltilmişti. İkinci ihalede en yüksek teklif olan 14.300₺’yi veren banka, teklifi İl Milli Eğitim Müdürünün görüşmeleri sonucu 15.000₺ ye yükseltti.

Eğitim Bir-Sen Elazığ 1 Nolu Şube Başkanı İbrahim Bahşi, verilen tekliflerin kabul edilecek düzeyde olmadığını söyleyerek: “Gelinen noktada süreci şeffaf bir şekilde yürüten değerli İl Milli Eğitim Müdürümüze, ihale komisyonuna ve hep birlikte hareket eden sendika temsilcilerimize teşekkür ediyoruz. Verilen teklifler bugünkü ekonomik şartlar ve bankaya nakit akışı göz önünde bulundurulduğunda asla kabul edilebilecek bir düzeyde değildir. İkinci ihalenin de iptal edilip yeni bir ihalenin yapılması, yapılan görüşmeler sonucunda eğitim çalışanlarının aleyhine olacağı görülmüştür.” Dedi.

Teklifi kabul etmediklerini dile getiren Bahşi, sessiz kalmayacaklarını ve bankalara karşı eylem sürecine geçeceklerini vurgulayarak: “Eğitim çalışanlarını rencide eden bu teklifi kabul etmediğimizi Kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

2021 yılından itibaren yükselen enflasyona ve emsal olabilecek yeni banka promosyon anlaşmalarına rağmen hem revizyona yanaşmayan hem de yeni ihaleye düşük tekliflerle gelen bankalara karşı eylem sürecine geçeceğimizi belirtmek istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

Verilen tekliflere karşı eğitim çalışanlarının ilk olarak atacakları adımları paylaşan Bahşi: “Bundan sonraki süreçte eğitim çalışanlarının göstereceği tepkileri aşağıda sıralıyoruz. Kullanılan kredi kartlarının iptali, Otomatik ödeme talimatlarının iptali, Yatırım hesaplarının başka bankalara taşınması, Kredi ihtiyacının başka bankalardan temin edilmesi, Mevduat hesaplarının kapatılması, Birikimlerimizin başka bankalarda değerlendirilmesi”