Bakan Tekin: Eğitim Toplumsal Bir Seferberliktir

featured

Yaren KAYA

Deprem bölgesinde önce fiziki ve maddi yatırım anlamında ihtiyaç duyulan eksiklikleri giderme çabasında olduklarını belirten Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Bölgede depremde yıkılan, ağır hasar gören, yıkılması gören yapıların analizini yaptık. Yatırım planlamamız yaptık. Cumhurbaşkanımızın talimatı yönünde ilerliyoruz. 6 Şubat depreminden önceki sınıf sayısına en kısa zamanda ulaşacağız” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin programları çerçevesinde ziyaret ve incelemelerini sürdürdü. Programları çerçevesinde Elazığ’a gelen ve ilk olarak valiliği ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin burada İl Eğitim Değerlendirme Toplantısına katıldı. Toplantıya, Bakan Tekin’in yanı sıra Vali Ömer Toraman, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Prof. Dr. Erol Keleş ve Ejder Açıkkapı, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yiğit, ilçe milli eğitim müdürleri ve yöneticiler katıldı. Toplantıda yeni eğitim-öğretim yılı hazırlıkları hakkında bilgiler alan Bakan Yusuf Tekin, ardından açıklamalarda bulundu.

2023-2024 eğitim-öğretim yılı başlamadan önce illerin eğitime hazır olup olmadıklarına dair yerinde görmek üzere bölgeleri incelediğini dile getiren Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Gittiğimiz illerde de içinde bulunduğumuz durumu, varsa problemleri ve çözüm önerilerini paydaşlarımızla paylaşıyoruz. Ödevlerimiz yapmaya çalışıyoruz. Eğitim öğretim yılının sağlıklı ve başarılı bir şekilde başlayıp devam etmesini temin etmeye çalışıyoruz. Bu çerçeve önceliğimizi 6 Şubat depremini yaşayan illerimize vermiştik. Bugün Elazığ’da da bir değerlendirme toplantısı yaptık. Deprem bölgesinde önce fiziki ve maddi yatırım anlamında ihtiyaç duyulan eksiklikleri giderme çabasındayız. Bölgede depremde yıkılan, ağır hasar gören, yıkılması gören yapıların analizini yaptık. Yatırım planlamamız yaptık. Cumhurbaşkanımızın talimatı yönünde ilerliyoruz. 6 Şubat depreminden önceki sınıf sayısına en kısa zamanda ulaşacağız. Bu eğitim öğretim yılına yetinmesi gereken sınıflar, bahar yarıyılına ve bir sonraki eğitim öğretim yılına yetişmesi gereken sınıflar diye bir planlama yaptık. O süreci yürütüyoruz” diye konuştu.

11 İLDEKİ ÖĞRETMENLERİN BARINMA PROBLEMLERİNİ ÇÖZECEĞİZ

Öğretmenlerle ilgili çalışma yaptıklarını aktaran Bakan Yusuf Tekin, “Yer değiştirmek, bölgeden ayrılmak isteyen öğretmenlerimize yardımcı olduk. Onların yer değiştirme taleplerinde küçük bir ayrıcalık tanıdık. Bölgede çalışmaya devam etmek isteyen öğretmen arkadaşlarımıza bu fedakârlıkları sebebi ile hizmet puanlarıyla ilgili bir ayrıcalık yapmış olduk. En önemli çalışmayı İçişleri Bakanlığımızın desteği ile bu 11 ilde konaklama ihtiyacı yaşayabilecek öğretmen arkadaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermek için İçişleri Bakanımız bize konteynerler organize etti. Bizde öğretmen arkadaşlarımıza tek tek konuştuk. Tüm arkadaşlarımızın barınma ihtiyaçlarını çözmüş olacağız.” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLERİMİZİN AKADEMİK EKSİKLİKLERİNİ GİDERECEK TEDBİRLER ALDIK

Öğrencilerle ilgili tedbirler aldıklarını belirten Tekin, “Öğrencilerimizin akademik eksikliklerini giderecek tedbirler aldık. Deprem süresince yaşadıkları boşluklarını gidermek üzere yaz kurslarıyla yardımcı olmaya çalıştık ve çalışmaya da devam ediyoruz. Tekrar depremi yaşayan öğrenci, öğretmen, aile, bütün milletimize tekrardan geçmiş olsun diyorum. Kayıplarımız içinde Allah Rahmet eylesin. Bugün de bu çerçevede Elazığ’a geldik. Elazığ’da da genel anlamda bir durum değerlendirmesi yaptık. Eksiklerimiz, yapılması gerekenlerle ilgili il milli eğitim müdürlüğümüz ve ilçe milli eğitim müdürlerimiz bize mevcut durumu ve taleplerini illetti. Bizde ödevlerimizi alıp üstümüze düşeni yapmaya çaba sarf edeceğiz.” diye kaydetti.

TEKİN: İNŞA EDİLMEK ÜZERE PLANLANAN 67 TANE PROJEMİZ VAR

Elazığ’la ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Tekin, “Şuanda Elazığ’da bir kısmı Elazığ depreminde yıkılan sınıfların yerine inşa edilmek üzere planlanan 67 tane projemiz var. Bunların proje bedeli yaklaşık 3 milyar TL civarındadır. Bunların bir kısmını hızlı yapabilmek ve deprem bölgesi şartlarına uygun hareket edebilmek üzere bu okullardan 19 tanesini çelik yapı yapmak üzere planladık. Bunlarda arazinin konumuna göre ya tek kat yada zemin artı bir kat planlıyoruz. Yaklaşık 863 sınıf yapıyor. Vali bey, tamamlanma oranları yüzde 80 olanların 11 Eylül tarihine kadar eğitim öğretim verecek hale geleceğini söyledi. Bunların büyük çoğunluğu bahar yarılında ve önümüzdeki yarıyıl tamamlanmış olacak” dedi.

EĞİTİM TOPLUMSAL SEFERBERLİKTİR

Eğitimin toplumsal bir seferberlik olduğunu belirten Tekin, “Ben hep söylüyorum eğitim, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tek başına yapacağı bir iş değil. Bu toplumsal bir seferberliktir. Bu seferberliğin içerisinde siyasetçi, yerel yönetimler, mülki idaredeki arkadaşlarımız, aileler ve veliler olacak. Hep beraber bu yükü omuzlamamız gerekiyor. Eğer bunu yapmaz isek bunun altından kalkmamız zor olacak. Bu yükü taşımamıza yardımcı olan genelde herkese, özelde de Elazığ’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Tekin: Eğitim Toplumsal Bir Seferberliktir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin