Bakan Yanık: Kimseye Verilecek Bir Karış Toprağımız Yok

5

İrfan ARSLAN- Yaren KAYA

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Elazığ’a gelen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Elazığ Valiliği ve Elazığ Belediyesi’ni ziyaret etti.

Bir dizi programlarda ve temaslarda bulunmak üzere Elazığ’a gelen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ziyaretlerine günün erken saatlerinde başladı. Ziyaretlerine Elazığ Valiliği ile başlayan Bakan Yanık Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman’ı ziyaret etti. Bakan Yanık’a Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AK Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım ile il protokolü de eşlik etti. Elazığ Valiliği şeref defterini imzalayan Bakan Derya Yanık’a Vali Dr. Toraman yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Bakan Yanık ardından Elazığ Belediyesi’ne geçerek Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nı ziyaret etti. Elazığ Belediyesi şeref defterini imzalayan Bakan Derya Yanık’a ziyaretinde Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan,  AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar, AK Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım ile il protokolü de eşlik etti.

Bakan Yanık daha sonra Gazi Huzurevini ziyaret ederek burada kalan yaşlılar ile bir süre görüştü.

HER İHTİYAÇLARINA ÇÖZÜM GETİRİYORUZ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Elazığ’a yaptığı yatırımları paylaştı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bir dizi gezi ve temaslarda bulunmak üzere Elazığ’a geldi. Elazığ’da ziyaretlerde bulunan Bakan Yanık, sosyal medya hesabından “Bugün Elazığ’dayız” diyerek Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Elazığ’a yaptığı yatırımları paylaştı. Bakan Yanık Elazığ’a 2003 yılından beri 3,3 Milyar TL Maddi kaynak aktarıldığını söyledi. Bakan Yanık, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; “Bugün Elazığ’dayız. Türkiye son 20 yılda sosyal hizmetler ve sosyal yardımlarda bir devrime imza attı” dedi.

Bakan Leyla Yanık ilimizde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirken “Elazığ’a 2003 yılından bu yana yapılan çalışmalar kapsamında 1012 çocuğumuz için 101 Milyon TL. Ödeme yaptık. Aile Sosyal Destek Programı kapsamında 54.344 haneyi ziyaret ettik. Bu program kapsamında 16.398 haneye 8,8 Milyon TL. Destek sağladık. Evlilik öncesi Eğitim programı ile 1869 kişiye hizmet sağladık. Son 9 yılda Aile Eğitimi Programı kapsamında 12.820 kişiye ilgi ve becerilerine göre eğitim verdik. Son 9 yılda koruyucu aile yanında kalan 32 çocuğumuz için 5,3 Milyon TL. Kaynak aktardık. Son altı ayda doğum yardımı kapsamında 3186 çocuk için 3069 anneye 1.4 Milyon TL. Ödeme yaptık.  Son 16 yılda evde Bakım yardımıyla 5055 kişiye 755 Milyon TL. Ödeme yaptık. Son altı ayda Yaşlı Aylığı ve engelli Aylığı yardımı kapsamında 15.699 kişiye 109,9 Milyon TL. Destek sağladık” dedi.

ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ İLE BULUŞTU

Elazığ ziyaretinde Şehit ve Gaziler için verilen yemekte şehit ve Gazi aileleri ile bir araya gelen Bakan Yanık “ Şehit ve Gazilerimiz ülkemiz ve bizler için çok önemli.” dedi

Düzenlenen etkinlikte konuşan Şehit yakınları ve Gaziler Vakfı Başkanı Bilge Gürs  “ Ölüm kimseye yakışmaz. Bu vatanın çocukları yetim kalmasın diye kendileri şehit oldular. Elif gibi dik duran, tüm ömrünü vatanına milletine adayan sadece ülkemizin değil tüm dünyanın saygı duyduğu bir liderimiz var. Şehitlerimizin kanları yerde kalmayacak. Ahirette şehitlerimizin karşısına çıktığımızda bıraktıklarınıza sahip çıktık diyeceğiz. Şehit kalbimizde gazilerimiz gönüllerimizde yaşar. Sizlere hizmet etmek bizler için büyük bir onurdur.” Dedi

Vali Dr. Ömer Toraman yaptığı konuşmada “ Bir yıldır Elazığ’da görev yapıyorum. Bu sare içinde sizlerle bir arada olduk. Bunun gurur ve onurunu yaşadım. Bugünde Bakanımız ile birlikte sizlerle birlikteyiz. Biz şehit ailelerimizin Milletimize bir emanet olduğunu biliyoruz. İlimizde 327 şehit ailemiz kayıtlı 191’i ilimizde ikamet ediyor. Bu ailelerimizden 150’si ile bir arada olduk. Şehit ve Gazilerimiz, bu vatan ve millet için canı ve kanı pahasına sahip çıkmıştır. Bizler kendilerine bu vatan ve millet için minnettar olduğumuzu belirtiyoruz.” Dedi

VATAN SEVGİSİ OLAN HER İNSANIMIZ ŞEHİT VE GAZİ ADAYIDIR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Leyla Yanık da yaptığı konuşmasında  “ Milletimiz için iftihar kaynağı olmaktadır. Elazığ’da olmaktan son derece mutluyum. Elazığ tarihimiz içinde çok ayrı bir yere sahiptir. Kendilerine ait olan hasletlerini başının üzerinde taşıyorlar. Coğrafyası ve kültürü ile de aynı bir şehrimizdir. Elazığ yetiştirdiği ürünlerinin yanında sanatı ile de ön plana çıkan, kültürel etkinlikleri de ön palana çıkan bir şehrimizdir. Harput başlı başına bir tarih ve kültür merkezidir.

Elazığ Milli mücadelenin sembol isimlerinden bir merkezdir. Bütün gazi ve şehitlerimizi bir kez daha yad ediyorum. Vatan sevgimiz imandandır. 6. Yıl önce yaşanan o karanlık gecede nasıl bir Milli Mücadele ruhuna büründüğümüzü herkes gördü. Kalbi vatan sergisi ile çarpan tüm fertlerimiz birer şehit adayı birer gazi namzedidir. Kimsenin bir karış toprağında gözümüz olmadığı gibi sınırlarımızın en ufak ihlalinde göz yummamız mümkün değildir. Türkiye teröre kayıtsız kalmamış ve kalmayacaktır.

Bizim sorumluluğumuz sizlerin huzurunu sağlamaktır. Bakanlık olarak 20 yılda 100 yıllık icraata imza attık. Sosyal devlet anlayışını ülkemizde örnek hale getirdik. Hizmeti vatandaşlarımızın olduğu yere taşıyoruz. İhtiyaca özel hizmet modeli üretiyoruz. Bugüne kadar 384 bin 836 şehit ve gazi yakınlarımızı ziyaret ettik. Onların ihtiyaçlarına özel çözümler getirdik. Şehit ve Gazilerimizin çocuklarının yüksek öğreniminde yurt ve barınma problemlerine çözüm getirdik ve öncelik verdik. Bu ülkede tek bir insanımızı geride bırakmadan ilerlemeye özen gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Exit mobile version