Başkan Akgün’den ‘Öğretmenlere Uygulanan Şiddete Tepki’ Mesajı

featured

Eğitim Bilim Uzmanı Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin AKGÜN, son yaşanan elim olay eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çektiğini belirtti.

EKG Derneği Başkanı Metin AKGÜN, “İstanbul Alibeyköy’de Özel Eyüp Final Akademi Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Oktugan’ın 5 ay önce uzaklaştırma cezası almış bir öğrenci tarafından silahla vurularak öldürülmesine tepki” mesajı yayımladı.

İstanbul Alibeyköy’de Özel Eyüp Final Akademi Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Oktugan’ın 5 ay önce uzaklaştırma cezası almış bir öğrenci tarafından silahla vurularak öldürülmesi, eğitimde yaşanan sorunlarımızın boyutlarına dikkatleri çekti bir anda…

Hepimizin başı sağ olsun. İçimiz kan ağlıyor! İstikbalin ve istiklalin teminatı olacak bir neslin yetiştirilmesinden sorumlu eğitimcilerin yaşadıklarına dikkat çeken bu elim hadise; evde, sokakta, okulda ve hayatın her alanında görülen şiddetin, adeta gündelik hayatın bir parçasına dönüştüğüne dikkat çektiği düşünüyoruz. Evet, son zamanlarda toplumun her kesiminde yaygınlaşan, hazzın tatmin ekseninde yetiştirilen, nefsin doymazlığının pençesinde insan olmanın erdemlerinden kopan insanlığın, yaşadığı, her geçen gün normalleştiği izlenen görmezden geldiğimiz bir toplumsal yaramızın bir örneğini yaşadık…

Yaşadığımız bu elim hadise;  bu trajedinin en vahşi olanı, duayen bir eğitimciyi, nefsini neslin inşasına adamış bir ömrü yaşan bir öğretmeni, gönül ehli bir eğitim yöneticisini yaşamdan ve aramızdan koparıp aldı”. “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyen bir medeniyetin ve “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” cümlesiyle öğretmenlik mesleğini kutsayan bir geleneğin sahiplerine ne oldu…

Değerlerimizi aktaramadığımız neslin yaşadığı, dolayısıyla birlikte yaşadığımız bir sürecin bedelini yaşıyoruz biraz mahzun, biraz kırgın, biraz öfkeli.

Sorunlarını yaşarken sahipsizliğin farkındalığını yitiren eğitimciler, bedeli canlarıyla öderken, dünün muhasebesini de yapmalıyız. Öğretmene verdiğimiz değerin, aslında çocuklarımıza verdiğimiz kıymet olduğu hakikatini de unuttuk… Nefsin tatmini ekseninde yaşarken, çocuklarımızı da hazzın tatmini ekseninde yetiştirirken, bunun yarına olası yansımalarının ne olacağın, hormonlarının tatminine yönelen gençlerin neler yapabileceğini düşünmeden… Öğretmene sahip çıkmanın, toplumun geleceğine, çocuklarına da sahip çıkmak olduğunu da unuttuk bir anda.

Bizler, öğretmenlerimize ve eğitim ailemizin her bir ferdine yönelen her türlü şiddeti ülkemizin geleceği ve varlığına yapılan bir saldırı olarak nitelendiriyor ve şiddetle kınıyoruz.

Eğitimcilere karşı yapılan, eğitimciyi değersizleştirme, aşağılama, eğitimcilere yönelen bu tür çirkin, insanlık dışı bu vahim saldırıların son bulması için mücadele etmenin, toplumsal mesuliyetimiz olduğuna dikkat çekeriz. Bu farkındalık, okullarda yaşanan şiddet olaylarının tekrar etmemesi, eğitimcileri şiddetin hedefi haline getiren uygulamaların son bulması;

Öğretmenlere yönelik şiddetin sadece yasalarla önlenemeyeceğinin farkındalığında, duyarlı velilerimiz ve öğrencilerimizin de bu tür menfur olaylar karşısında net bir tavır almasını, öğretmenlerin, bütün eğitimcilerin her türlü baskıya, tacize ve şiddete karşı can güvenliği ve itibarını koruma konusunda mücadelenin devam etmesi gerektiği hususuna dikkat çekerken; somut ve kalıcı çözümler üretilmesi için, bu vahim ve trajik olaya dönük alınması gereken bütün tedbirleri; Milli Eğitim Bakanlığımız ve bürokratik yapıda mülki amirlerimizin koordinasyonu altında, şuurlu velilerimizin önderliğinde, bütün velilerimizi kapsayan süreçte, STK’lar, kamu kurumlarımız başta olmak üzere, bütün eğitim paydaşlarımızın, istikbal ve istiklalimizi teminatı olan neslin inşa sorumluluğumuz doğrultusunda daha duyarlı olunması zamanı olduğunu düşünüyoruz.

Gün, aramızdaki her türlü fikir, düşünce ayrılıklarını, yaşam tarzı farklılıklarını bir tarafa bırakma, mesleğimizin onuruna ve meslektaşlarımızın hukukuna sahip çıkarak, ortak paydada bir ve beraber olma günüdür…

Öğretmene yönelen bu tür haksız ve hadsiz saldırılar karşısında, geleceğe dönük caydırıcılığın anlam kazanması, birlik ve beraberliğin sağlanması, ortak paydada buluşmanın sağlanması, gelecekte benzer problemler karşısında tek ses olmayı sağlaması yönünde nefislerin yenilmesi gereken gündür.

Şahsım ve Eğitimde Kaliteyi geliştirme Derneği Yönetim Kurulumuz ve üyelerimiz adına, bu elim hadisede hakka yürüyen değerli, duayen eğitimcimize Allah’tan (c.c.) rahmet, kederli ailesi ve camiamıza başsağlığı ve sabr-ı cemil dilerken, bir milyondan fazla mensubu bulunan bir aile olan eğitimcilerimize yönelen şiddetin artan boyutlarının her geçen gün artma riskine dayalı, bu büyük problemimizin gelecekte benzer vahim olayların için, bir eğitimci, bir baba ve bir vatandaş olarak öğretmenlerin ve öğrencilerin güven içinde eğitim görebilmeleri, eğitimcilerimizin de öğrenicilerine öğretebilmeleri için, gerek toplumsal bilinçlenme, gerek caydırıcılığın sağlanması yönünde gereken yasal düzenlemelerin yapılması sürecinde bu büyük sorunumuza hep beraber sahip çıkalım diyorum.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Başkan Akgün’den ‘Öğretmenlere Uygulanan Şiddete Tepki’ Mesajı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin