Elazığ insanının Cumhurbaşkanına vefasını AK Parti’nin kurulduğu günden beri gösterdiğini ve her dönem en üst seviyede destek verdiğini ifade eden Başkan Alan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Ocak 2020 yaşanan depremden saatler sonra ilimize gelmesi, acılarımıza ortak olması ve yaraların en kısa sürede sarılması talimatları, bu sevginin en önemli göstergesidir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 6 Şubat depremi sonrasında da Elazığ’ımıza gerekli destekleri vermiş ve şehrimizin başta üretim ve istihdam olmak üzere normal hayata dönmesi adına önemli adımların atılmasını sağlamıştır.”

ALAN: “SAVUNMA SANAYİ YATIRIMLARI ELAZIĞ’DA HIZLANDIRILMALI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6 Şubat depreminin yıldönümünde Kahramanmaraş’taki konuşmasında, asrın felaketinin yaşandığı şehirlerin ekonomilerini canlandırmak amacıyla savunma sanayinde faaliyet gösteren kamu ve özel şirketlerin savunma sanayi yatırımlarını 11 ile yönlendirileceği müjdesini verdiğine dikkat çeken Başkan Alan, “Bu kapsamda Savunma Sanayi şirketlerinden olan TÜYAR’ın Elazığ’a ileri teknoloji çip paketleme,  STM firması ise Duvar Arkası Radar Görüntüleme üretim tesislerini Elazığ’a kuracaklarını ifade etmişlerdi. Yine bu kapsamda Türkiye’nin önde gelen yazılım şirketi HAVELSAN’ın Elazığ’da yazılım kampüsü oluşturacağı açıklanmıştı. Hem 24 Ocak 2020 hem de 6 Şubat 2023 depremlerini yaşayan ve birçok alanda önemli kayıplar yaşayan Elazığ’ı yeniden ve kısa sürede ayağa kaldıracak bu yatırımların ilimize yapılacak olmasından şehir adına büyük memnuniyet duyduk. Diğer illerimizde başlatılan savunma sanayi yatırımlarına rağmen, ilimizde yapılacağı açıklanan yatırmalarla ilgili henüz bir adım atılmamıştır. Her zaman Elazığ’a pozitif ayrımcılık uyguladığına şahit olduğumuz ve şükran duyduğumuz Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızdan Savunma Sanayi yatırımlarının yakın zamanda başlatılacağı müjdesini bugün Elazığ’a vermesini bekliyoruz.” Dedi.

 

 

LOJİSTİK MERKEZİ TALEBİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ilimizde lojistik merkez kurulması talebini de ileten Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan Şunları söyledi: “Bilindiği gibi tüm bilim insanları Tunceli ve Bingöl illerimizde büyük yıkımlara sebebiyet verebilecek bir depremin yaşanabileceğini sıklıkla dile getiriyorlar. Rabbim böylesi bir felaketi yaşatmasın ama yaşandığı takdirde bu bölgeye en yakın şehir olarak Elazığ, Devletimizin imkânlarını ulaştırabilecek ve yardıma koşacak ilk şehir konumundadır. Ancak bu depremin olumsuzluklarının kısa sürede giderilmesi amacıyla,  ilimizin ekonomik anlamda güçlü olması gerekmesiyle birlikte, özellikle ihtiyaç duyulan malzemelerin etkin bir organizasyon aracılığıyla kısa sürede afet bölgelerine ulaştırılması için lojistik bir merkeze ivedilikle ihtiyaç duyulmaktadır. Odamız öncülüğünde Valilik, Belediye ve diğer paydaşlarımızla birlikte ilgili bakanlıkların da desteğiyle Elazığ’a lojistik merkez yapılması hususunda Sayın Cumhurbaşkanımızdan desteklerini talep ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da Elazığ’ın taleplerine kayıtsız kalmayacağını biliyor ve kendisine teşekkür ediyoruz.”