Başkan Doğdu’dan Toplu Kuraya tepki

featured

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ İl Başkanı Yavuz Doğdu, toplu kura sistemiyle 4 bin 700 deprem konutu kuranın çekilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Doğdu yaptığı açıklamada “TOKİ yaklaşık yirmi saat süren 4.700 konut için yapmış olduğu karma kura çekimini elini yüzüne bulaştırmış, tabiri caizse ‘’Adımız Hıdır, elimizden gelen budur’’ demiştir” dedi.

24 Ocak depremi sonrası yapımı tamamlanan deprem konutları hak sahipleri vatandaşlara teslim edilmeye devam ediyor. Bu kapsamda Zafran, Çatalçeşme, Karşıyaka ve Yemişlik Mahallesi’nde yapımı tamamlanan konutların kurası, toplu kura sistemiyle geçtiğimiz gün çekilmişti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ İl Başkanı Yavuz Doğdu yazılı bir açıklama yaparak toplu kura sistemine tepki gösterdi. İl Başkanı Doğdu yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

“Biz Zafran, Çatalçeşme, Karşıyaka ve Yemişlik’te yapımı biten TOKİ konutlarının, hak sahiplerine ikametgahı olan bölgelerde verilmeyip karma kura uygulamasıyla belirlenmesini doğru bulmuyoruz. Şehrin bir ucunda oturan aileyi, karma kurayla öteki ucuna göndermek adil değildir. Buna teşebbüs edilirken, ne yazık ki ailelerdeki çalışanların işe, öğrencilerinse okula ulaşabilme durumunu göz önünde bulundurmadılar. Bunun yanında vatandaşlarımızı alışık olduğu sosyal çevresinden koparıp akrabalık, komşuluk ilişkilerini zedelemiş oldular. Aynı zamanda, başlı başına en büyük sorun olarak gördüğümüz 3+1 büyüklüğündeki evlere zor sığabilen aileleri 2+1 büyüklüğündeki evlere mecbur kıldılar. Dolayısıyla hak sahiplerinin hem arsasını hem de parasını kullanarak mağduriyet yarattılar. Esnaflarımızın önce deprem ardından da pandemi koşulları yüzünden çektikleri acıyı hesaba katmadılar”

Kura sisteminde hakkaniyetin kavramının gözetilmediğini ifade eden Başkan Doğdu, “Bize göre yapılması gereken, vatandaşlarımızı kendi ikametgah adresine en yakın TOKİ konutlarına göre belirleyip buna göre bir kura çekimi gerçekleştirmekti. Fakat ne yazık ki bu yapılmadı ve  kuralarda hakkaniyet kavramı gözetilmedi. Böyle olunca vatandaşlarımız haklı olarak endişeye kapılıp devlete olan güveni konusunda sarsıntı yaşadı.

Bugün ilimize teşrif edecek olan deprem komisyonunun, vatandaşlarımızın bu konudaki sorunlarını ve yaşadığı mağduriyetleri etraflıca değerlendirmesini, buna mukabil depremzedelerimizin bir daha aynı sorunları yaşamaması için kalıcı çözümler bulmasını arzu ediyoruz. Bunun yanında, bu konularla alakalı değerlendirme yapılırken muhtarlarımızın da sürece dahil edilmesini daha doğru buluyoruz.Bir yılı aşkın süredir zaten yeterince sorunla mücadele eden depremzedelerimizin karşısına daha fazla mağduriyet yaşatacak yeni sorunlar çıkarmak, sosyal devlet anlayışımıza ne yazık ki yakışmıyor” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Başkan Doğdu’dan Toplu Kuraya tepki

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin