Başkan Dumandağ: TMO’nin İthalatı Artırması Gerekiyor

featured
  • Ülkemizde Besicilerin ortak probleminin yem olduğunu belirten Elazığ Ticaret Borsası Başkanı M.Ali Dumandağ “ Besiler artan maliyet karşısında eriyor. Bugün ilimizdeki besicilerin yüzde 50’si üretim yapamaz durumda”
  • Tarım ve Orman Bakan Yardımcıları Mehmet Hadi Tunç ile Ayşe Ayşin Işıkgece’nin ilimiz ziyaretinde kendilerine konuyla ilgili bilgi aktardıklarını belirten Dumandağ” TMO’nun arpa ithalatı yapması ülkemizde arpa fiyatlarında düşüş yaşandığını ancak yeterli olmadığını belirttik. Yapılan ithalatın artmasını talep ettik. İthalat artar ise iç piyasa da fiyatlar düşüş gösterecektir. Bunun yanında özellikle ulusal Marketlerin fiyat politikası da Tavuk ve kırmızı et üzerinde artışlara neden oluyor” dedi.
  • Borsa Başkanı Dumandağ, haksız rekabetin önüne geçilmesi için firmaların elektrik tüketimi konusunu da Bakan Yardımcıları Tunç ve Işıkgece ile paylaştıklarını belirterek” Yapılan elektrik tüketimi ile üretim arasında bir an kurulması durumunda ortaya çıkacak tablo Bakanlığın bu konuda daha verimli çalışma yapmasına veri oluşturacaktır” dedi.
  • Üreticilerin en önemli problemini oluşturan yem bitkisi üretme noktasında Bakan Yardımcıları Tunç ile Işıkgece’ye öneride bulunduklarını belirten Dumandağ” Besicilerin yoğunlukta bulunduğu bölge Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan ve atıl durumda bulunan Milli Emlak’a ait arazilerin üreticilere verilmesini talep ettik. Böylece yem bitkisi üretilecek ve bu konuda ki sıkıntıya çözüm getirilecektir” Dedi.
  • Besicilerin etin kilosunu 40-45 liradan sattığını ancak maliyetin 50 lirayı bulduğunu belirten Dumandağ “ Bunun önlenmesine yönelik olarak Devletin Besicilerin yaptığı çalışmaları desteklemesi gerekir. Aksi takdirde et ve süt fiyatlarında düşüş olması mümkün olmayacaktır” dedi.

İrfan ARSLAN

Hayvancılık alanında girdi fiyatlarının artış göstermesinin kırmızı et fiyatlarını olumsuz etkilediğini, yaşanan sıkıntıların giderilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığının aldığı destekleme kararlarına genişletmesi gerektiği belirtildi. Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, 2 yıldır fiyatlarda bir değişiklik olmadığını, besicilerin bu süreç içinde 42-45 lira arasından satış yaptıklarını ancak maliyetin 50 lira olduğunu belirterek” Yaşanan bu tablo sonucunda ilimizde ki besicilerin yaklaşık olarak yüzde 50’si şu anda bir çalışma yapmıyor” dedi.

Bakan Yardımcılarımıza aktardık

Tarım ve Orman Bakan Yardımcıları Mehmet Hadi Tunç ile Ayşe Ayşin Işıkgece’nin ilimize yaptıkları ziyaretlerde konuyu kendilerine aktardıklarını belirten Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dumandağ “ Bugün besicilerin en önemli problemi yem. Yem konusunda iç piyasada fiyatlar çok yüksek. Arpa 2.60 kuruşu bulunca, Bakanlık ithalata yöneldi. TMO dışarıdan arpa getirip vermeye başladı. TMO 1.20 TL’ ye arpa vermeye başladı. Ancak yapılan ithalat az olmasından dolayı yeterli olmadı. Bu ithalatın artması iç piyasada fiyatların aşağıya düşmesini sağlayacaktır. İthalat başlayınca iç piyasada fiyatlar 2.40’a düştü. Bu düşüşün devam etmesi için yapılan ithalatın artması gerekiyor. Bakan yardımcılarımızla bunu paylaştık. Besiciler bir danayı 10 bin liraya alıyorlar. Bu dananın beslenmesi ve kesime gelmesi için 10-15 bin lira harcama yapıyorlar. Bu durumda besicileri ekonomik olarak zorluyor” dedi.

 Yem fiyatlarının düşmesi sektörü rahatlatır

Besicilerin yem konusunda yaşadığı sıkıntının giderilmesi durumunda et ve süt fiyatlarında bir düşüşün yaşanacağını belirten Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dumandağ “ Bunun en önemli adımını yine Bakan Yardımcılarımız Tunç ve Işıkgece’ye belirttiğimiz gibi, besiciliğin merkezi durumunda ki Doğu ve Güney doğu Anadolu Bölgesinde bulunan atıl durumda ki arazilerin belirlenecek bir düzenleme çerçevede besicilerin yem bitkisi üretimine açılmasının sağlanmasıdır. Milli Emlak’a ait bu atıl durumda ki arazilerin üreticilere verilmesi durumunda buralarda yem bitkileri üretimi yapılacak bunun sonucunda da yem bitkisi fiyatlarında düşüş yaşanacaktır. Yem fiyatlarının düşmesi maliyeti azaltacağı için de fiyatlarda düşme yaşanacaktır. Bugün baktığımız da kepeğin fiyatı 2 TL, Mısır 2,5 lira ve küspe fiyatlarının hepsi yüksek olarak karşımızda duruyor. Bunların düşürülmesi için Bakanlığımızın gerekli çalışmaları ve düzenlemeleri yapması gerekiyor. Tabiki fiyatların yüksek olmasının bir diğer nedeni de ulusal Market zincirleri. Bunlar istedikleri fiyattan satış yapıyorlar. Bunun da kontrol edilmesi faydalı olacaktır “ dedi.

Üretici ucuza veriyor

Kırmızı et fiyatlarının artışında üreticilerin direkt etkili olmadığını belirten Borsa Başkanı M.Ali Dumandağ “ Üretici en ucuza mal etmenin derdinde. Ancak girdi fiyatları ortada. Üretici baktığımız da kendisine 50 liraya mal olan eti 42-45 liraya satıyor. Eti alanların satış fiyatına baktığımız da, fiyatı artıran nedenleri görmekteyiz. Nedir bunlar, kira, sigorta, işçilik, elektrik gideri ve diğerleri etin kilogram fiyatını yukarı çekiyor. Neticede satışı yapan esnafın da giderleri var ve bu satışta bu giderlerini karşılamak zorunda. Bakanlığımızın yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde bu konuda yapılması gerekenleri sürekli istişare ediyoruz. Bu istişareler beraberinde bazı önlemleri getiriyor. Bu önlemlerin artırılması durumunda, özellikle yem konusunda yaşanan problemlerin çözüm bulması durumunda et fiyatlarında düşüş yaşanması mümkün olabilecektir. Özellikle arpa ve diğer yem fiyatlarının aşağı çekilmesini sağlayacak adımların atılması yani ithalatın artırılması besicilerin beklediği bir adımdır.

Ben Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı olarak Tarım ve Orman Bakan Yardımcılarımız M.Hadi Tunç ile Ayşe Ayşin Işıkgece’ye Besicilere sağladıkları desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Beklentilerimizin olduğunu bunu da sağlayacak çalışmaları yapacaklarına inanıyorum ” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Başkan Dumandağ: TMO’nin İthalatı Artırması Gerekiyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin