Başkan Kangal: TOKİ Konutlarının Sayısı Mutlaka Arttırılmalıdır

featured

DEVA Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Mehmet Kangal 6 Şubat depreminin ardından Elazığ’a yapılacak TOKİ konutlarının sayısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Kangal Elazığ’da yıkılacak hasarlı bina sayısının arttığını ancak yapılacak konut sayısının sabit kaldığını söyledi.

Vatandaşların hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Başkan Kangal: “Geçtiğimiz gün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, 6 Şubat depremi sonrası illerde yapılacak olan konut sayıları ile ilgili gerçekleştirilen açıklamada, önceden belirlendiği üzere Elazığ’da inşa edilecek konut sayısının 8 bin 253 olarak mevcudiyetini koruduğu görülmüştür. Bu konutların sayılarının belirlendiği tarihlerde ilk olarak çok düşük bir sayı öngörülmüş, ardından hasarlı bina sayısı artınca yeniden revize edilerek bu rakamda karar netleşmiştir. Ancak kararın verildiği tarihten sonra da hasarlı bina sayılarındaki hızlı artış devam etmesine rağmen, rakamlar güncellenmemiş ve gelinen son aşama itibariyle bakanlık tarafından bu şekilde bir açıklama yapılarak, barınma sıkıntısı çeken vatandaşlarımız hayal kırıklığına uğratılmıştır.” Dedi.

Başkan Kangal konut sayılarının arttırılması gerektiğini vurgulayarak: “Mevcut durumda şehrimiz için güncel ve acil çözülmesi gereken meselelerin başında yer alan konut sayılarındaki yetersizliğin giderilmesi , mağdur olan hemşehrilerimizin en büyük beklentisidir. 10 bine yakın hasarlı binanın yıkılacak olması ve buralarda ikamet eden on binlerce vatandaşımızın barınacak konut ihtiyacına cevap verebilecek yapı stoğunun olmaması gerçeği karşısında , gerçekçi bir hesaplama yapılarak belirlenen bu sayının birkaç kat fazlasına yükseltilmesi gerekmektedir. Ayrıca yapılacak olan bu konutların farklı mahallelerdeki rezerv alanlarına yapımı sağlanarak, nüfusun mekansal dağılımındaki eşitliğin gözetilmesi, hem hemşerilerimize kolaylık sağlayacak hem de mahallelerin gelişimine katkı sağlayacaktır. Buradan ilimizin sayın milletvekillerine çağrıda bulunmak istiyorum, bu konuda hiç zaman kaybetmeden detaylı bir fizibilite çalışmasının yapılarak , Bakanlık nezdinde ciddi girişimlerde bulunulması ve TOKİ tarafından ilimizde yapılacak konut sayılarının arttırılması gerekmektedir. Bu girişimin , önceki vekillerimiz gibi çekinerek ve bakanlara ulaşmada aciz kalınarak olmayacağı ise en büyük temennimizdir. Hemşerilerimizin güvenerek meclise gönderdiği vekillerimizin ilk önemli icraatlarının bu yönde olması taktire şayan bir çalışma olacak ve herkesçe alkışlanacaktır.” İfadelerini kullandı.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Başkan Kangal: TOKİ Konutlarının Sayısı Mutlaka Arttırılmalıdır

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin