Başkan Kavaklı: Sorunlar Ve Sıkıntılar Çözüm Bulmalı

featured

İrfan ARSLAN

Ülke ve ilimiz gündeminde yer alan ve yaşanan problemler konusunda açıklamada bulunan HUDA PAR Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı “ Ülkemiz ve ilimizde yaşanan sıkıntılı süreç ve sorunlar gerekli önlemlerin alınması düzenlemelerin yapılması ile çözüme kavuşturulması gerekir dedi

HUDA PAR Elâzığ Başkanı Yasin Kavaklı  yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Konut Fiyatları ve Kiralardaki Aşırı Artışlar

“Son zamanlarda konut piyasasında yaşanan gelişmeler, bu sektörde bariz bir sıkışmanın olduğunu göstermektedir. Tayin dönemi, okulların açılıyor olması ve ertelenen evlilikler gibi faktörler bu alandaki sıkıntıları daha fazla görünür hale getirdi. Ev fiyatları ve kiraların kısa süre içerisinde katlanarak artması, tükenen konut stokları ve yaşanan maliyet artışları nedeniyle inşaat sektörünün arzı karşılayamayacak durumda olduğunu göstermektedir. Bir an önce spekülatif fiyat artışlarının önüne geçilmeli ve arzı karşılayabilmek için girdi maliyetleri aşağıya çekilmelidir.

Memur Zam Oranı Beklentileri Karşılamadı

Memur ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranları, toplu görüşme süreci sonunda 2022- 2023 dönemi için yüzde 5+7 ve yüzde 8+6 olarak belirlendi. Buna ilave olarak oluşacak enflasyon farkının da ödenmesi kararlaştırıldı. Zam oranları gerçekleşen enflasyona göre değil, 2022-2023 dönemindeki enflasyon beklentileri dikkate alınarak belirlendi. TÜİK’in Temmuz ayı verilerine göre yıllık enflasyon yüzde 18,95 olarak gerçekleşmişken yeni zam oranları yetersiz kalmış ve beklentileri karşılamamıştır. Kaldı ki TÜİK verileri artık inandırıcı bulunmamakta, yükselen döviz ve artan faizlerin tetiklediği gerçek enflasyon karşısında ücretler erimekte, alım gücü her geçen gün daha fazla düşmektedir. Bu durum, milyonlarca memur ve emeklinin hayatını olumsuz yönde etkilemekte, refah düzeylerini standartların altına indirmektedir.

Halkın Elektrik Zam İmtihanı

Peş peşe yaşanan elektrik zamları halkı mağdur etmeye devam ediyor. Ağustos ayında her bir hanenin elektrik faturalarında 50-100 TL arası farkın yansıdığı görülmektedir. Elektrik kullanım oranında değişme olmadığı halde ödeme miktar her ay artış göstermiştir. Son iki ayda ev başı faturalara yansıyan farkın ise en az 110 TL olduğu görülmektedir. Geçim şartlarının ağırlaştığı bu süreçte, mecburi tüketim alanlarında bu denli artışların olması kabul edilir değildir.

Yüz Yüze Eğitim Ve Tedbirler

Okulların bir buçuk yıl aradan sonra 6 Eylül Pazartesi günü yüz yüze eğitim ve öğretime başlayacak olması sevindiricidir. Pedagojinin olmazsa olmazlarından olan yüz yüze derse başlamak önemli bir adımdır. Ancak salgın tehlikesinin devam ettiği bir ortamda yeteri kadar tedbir alınmaması, tekrar uzaktan eğitime geçilmesine ve çocuklarımızın hayal kırıklığına uğramalarına sebep olacaktır. Bu sevincin devam etmesi, okul yönetimleri ile velilerin gerekli tüm tedbirleri almalarına bağlıdır. Yüz yüze eğitimin yapılamadığı dönemde işlenmeyen derslerin telafisi olacak mı? Özellikle kalabalık olan sınıflarda sosyal mesafe nasıl korunabilecek? Yeteri kadar ödeneği ve temizlik görevlisi olmayan okullarda, hijyenik ortam sağlanabilecek mi? Aşı ve PCR testi yapmayan öğretmen ve personelin durumu ne olacak? Bu önemli soruların cevaplandırılması ve sorunların bir an önce çözüme kavuşturulması gerekir.

Televizyonlardaki Ahlaksız Yayınlar Kaldırılmalıdır

Son günlerde bazı televizyon kanallarında yayınlanan gündüz kuşağı programları, toplumun inancını, değer yargılarını hiçe sayarak aile ve akraba ilişkilerini yozlaştırmaya çalışmaktadır. Kültür emperyalizminin önemli araçları haline gelen bu kanallar, toplumun ahlaki değerlerini tahrip etmeye, hayâsızlığı ve iffetsizliği sıradanlaştırmaya azmetmişlerdir. Toplumsal ahlaka tamamen ters düşen ve toplum tarafından asla kabul görmeyecek olan olayların TV kanallarında işlenmesi ve normalleştirilmeye çalışılması kabul edilebilir bir durum değildir. Sapkınlığın en iğrenç şekilde açıkça dile getirildiği programlar derhal durdurulmalı, aile kurumunu çökertmek için yapılan bu yayınlar hakkında yetkililer üç maymunu oynamaktan vazgeçmelidir. RTÜK’ün en önemli görevi, toplumun genel ahlakını korumak ve nesillerin manevi gelişimine zarar veren yayınları engellemektir. Bu nedenle RTÜK’ü ivedi olarak göreve davet ediyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Başkan Kavaklı: Sorunlar Ve Sıkıntılar Çözüm Bulmalı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin