Başkan Maaş Ödeyemez Duruma Geldi

featured

EVREN DEMİRDAŞ

31 Mart yerel seçimlerinde Yurtbaşı belediye başkanı seçilen Nihat Doğan, Türkiye Jokey Kulübü Hipodromu’ndan elde edilen yüzde 5 eğlence vergisi gelirinin belediyeden alınarak Varlık Fonu’na devredilmesiyle beraber belediyenin büyük zorluklar çektiğini açıkladı. Personel maaşlarını ödemekte zorluk çektiklerini söyleyen Doğan, “Şuana kadar personel maaşlarını ödedik ama ne şartlarda ödediğimizi bir biz bir Allah biliyor. Çok sıkıntı çekerek ödedik ileri ki süreçlerde ödemek noktasında çok sıkıntı olacak istesek de ödeyemeyeceğiz. Belediyemizin bir arsası yok kasamız da sıfır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile daha önce belediyeler tarafından hipodromlardan alınan eğlence vergilerinin Varlık Fonu’na devredilmesi birçok belediyenin gelir kaybına uğramasına neden oldu. Elazığ’da Yurtbaşı beldesinde bulunan Türkiye Jokey Kulübü Hipodromu’ndan elde edilen yüzde 5 oranındaki eğlence vergisi gelirinin belediyeden alınarak Varlık Fonu’na devredilmesi sonrasında AK Partili Yurtbaşı belediyesi, personel maaşlarını ödeyemeyecek noktaya geldi.

 ‘PERSONEL FAZLALIĞIMIZ VAR, ÖDEME SIKINTISI ÇEKECEĞİZ’

Belediyenin 100 personel fazlalığı olduğunu belirten belediye başkanı Nihat Doğan 62 personelle belediyenin çalışmalarını sürdürülebileceğini ancak personelin ekmeğiyle oynamak istemediğini söyledi. Belediyenin borcunu da aktaran Doğan, “5-6 milyonluk bir piyasa borcumuz var bununla beraber sigorta ve maliyet borcumuz var bu borç sadece geçen dönemden değil yıllardan gelen bir borç tabi. En büyük sıkıntımız personel fazlalığı. 162 personelimiz var 100 personel fazlalığımız var 62 personelle çok rahatlıkla belediyeyi çevirebiliriz. Yüzde 80’i temizlik olmak üzere genelde her işe koşturan personelimiz var nitelikli elemanda yok toplamda 30 tane vasıflı eleman bulamazsın. İşçi çıkarmayı hiçbir zaman düşünmedim kimsenin ekmeğiyle oynayamam. 20 yıldır çalışan personel var onu çıkarttığında tazminatını nasıl ödeyeceksin? Şuana kadar personel maaşlarını ödedik ama ne şartlarda ödediğimizi bir biz bir Allah biliyor. Çok sıkıntı çekerek ödedik ileri ki süreçlerde ödemek noktasında çok sıkıntı olacak istesek de ödeyemeyeceğiz. Belediyemizin bir arsası yok kasamız da sıfır. Bu fazla personeller başka kurumlarda değerlendirilirse dahi iyi olur belediye olarak yağımızda kavruluyoruz. Daha önce hipodromdan gelen paydan dolayı belediyenin bütçesi varmış ve daha önceki başkanlarımızda bütçeye göre personel almış. Hizmet yok ama hep insan odaklı çalışmışlar şimdi de ceremesini  çekiyoruz. Bende olsam o dönemde yapardım başka biri de olsa yapardı. Çünkü hipodromdan gelen bir para vardı” diye konuştu.

 ‘HİPODROMDAKİ GELİRİMİZ DEVAM ETSEYDİ 75-80 MİLYON TL BELEDİYENİN GELİRİ OLACAKTI’

Türkiye Jokey Kulübü Hipodromu’ndan gelen gelirin Varlık Fonu’na devredilmeden önce personel maaşlarını rahatlıkla ödenebildiğini belirten Doğan, “Bizim burada en büyük sorunumuz hipodrom geçtiğimiz dönem bu hipodromun geliri belediyemize geliyordu ve rahatlıkla belediyemizi giderlerini ödeyebildiğimiz gibi personel maaşlarını da rahatlıkla ödeyebiliyorduk. Ancak hipodromun varlık fonuna devredilmesi sonrasında gelirimiz kesildi ve gerek personel gerekse diğer giderlerimizi karşılamakta zorluk çekmeye başladık. Genelde bu hipodromlar büyükşehirlerde olur Türkiye’de tek beldesinde hipodrom olan yere Yurtbaşı. Eğer hipodromdaki gelirimiz devam etseydi 75 ile 80 milyon TL belediyemizin geliri olacaktı. Ama hipodrom Varlık Fonu’na devredildiği için belediyemize tek bir kuruş gelmiyor. Sağ olsunlar hipodromun belediyeye devredilmesi yada buradan gelen gelirin bir kısmının belediyeye ayrılması için mücadele ediyorlar. Ben seçim sürecinde kimseye vaatte bulunmadım bulunmam da yapacağım işlerin sözünü veririm. Sağ olsunlar vatandaşlar olsun personelimiz olsun bize destek oluyorlar mücadele ettiğimiz de biliyorlar. Sorun hepimizin sorunu sadece belediye başkanının sorunu değil vatandaş da bunun bilincinde. İktidarımız inşallah bize destek  olacak ondan eminiz Yurtbaşı beldesini mağdur etmeyecekler. Bize yapacakları en büyük destek hipodromun bize tekrar devredilmesi olacak. Zaten bize burayı devretseler biz kimseden bir şey istemeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Başkan Maaş Ödeyemez Duruma Geldi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin