“Beklentiler Yine Karşılanmadı”

featured

Yaren KAYA

Türk Eğitim-Sen Elazığ Şube Başkanı Fatih Murat Taşkın, açıklanan Memur  ve memur emeklilerinin maaş zammının beklentileri karşılamadığını belirtti.

Türk Eğitim-Sen Elazığ Şube Başkanı Fatih Murat Taşkın konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Aralık ayı enflasyonunun açıklanmasıyla memur ve memur emeklilerinin alacağı enflasyon artışları yüzde 49,25, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaş artışları ise yüzde 37,57 olarak belirlendi. Alım gücünün her geçen gün zorlaştığını belirten Şube Başkanı Taşkın, Alım gücünün her geçen gün biraz daha zorlaştığı şu günlerde karşılaşılan enflasyon rakamları ve açıklanan zam oranları kamu çalışanlarını ekonomik olarak yıpratmaya devam edecektir.” dedi.

Açıklanan zam rakamlarının hayal kırıklığına uğrattığını belirten Şube Başkanı Taşkın, “Memur ve emeklilerin büyük bir heyecanla beklediği 2023 yılı TÜİK enflasyon oranları açıklandı. Açıklanan rakamlar hem çalışanları hem de emeklileri hayal kırıklığına uğrattı. Açıklanan rakamlara göre 2023 Aralık ayı enflasyon oranı %2,93 olarak gösterilirken 2023 yılının tamamında enflasyon %64,77 olarak, Temmuz-Aralık dönemindeki altı aylık enflasyon ise %37,56 olarak açıklandı. Memur ve memur emeklisinin zam umutları böylelikle bir başka bahara ertelenmiş oldu. Alım gücünün her geçen gün biraz daha zorlaştığı şu günlerde karşılaşılan enflasyon rakamları ve açıklanan zam oranları kamu çalışanlarını ekonomik olarak yıpratmaya devam edecektir. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan KAMU SEN Genel Başkanımız Önder Kahveci bu durumu en güzel şekilde açıklayarak: “Temmuz ayında memur maaşlarına enflasyon farkı hariç %6 zam yapıldığını gerçekleşen enflasyon, memur maaş zammı olarak yapılan artışın 6,3 katına ulaştığını ve memur maaşlarının son altı ay içinde 31,56 puan erimiş olduğunu söyleyerek enflasyonun üzerinde bir artışın yapılmasının ve refah payı ödemesinin zorunlu olduğunu” dile getirmiştir. Genel başkanımızın da ifade ettiği gibi enflasyon farkları memur için zam değil ekonomik olarak uğradığı kayıpların telafisi niteliğinde bir orandır. Ocak ayında da yapılacak olan enflasyon farkı geçen altı aylık süredeki memurun kaybını kapatmaya yönelik bir ödeme olup hiç bir yaraya dermen olacak bir oranda değildir.” dedi.

“TOPLU SÖZLEŞME ZAM ORANLARI ARTIK ZAM OLMAKTAN ÇIKMIŞ ENFLASYON ÖDEMESİ HALİNE GELMİŞTİR.”

Türk Eğitim Sen Elazığ Şube Başkanı Taşkın, iki yılda bir gerçekleştirilen toplu sözleşme masasında belirlenen zam oranlarının artık zam olmaktan çıktığına dikkat çekerek, verilen oranların enflasyon ödemelerine döndüğünü belirtmiştir. Bunun sonucunda da memur ve emeklilere yapılana ödemelerin maaşlarda sürekli bir erimeye neden olduğunu söyleyerek refah payı ödemesinin zaruri yetinden bahsetmiştir. Memur maaşlarına yapılan zamların memur ve emekli bütçelerinde onarılması mümkün olamayan büyüklükte yaralara yol açtığını söyleyen TAŞKIN dipten gelen bu sese kulak verilmesinin zamanının gelip de geçtiğini belirtti.

“ÖĞRETMENLERİN MADDİ KAYIPLARI TELAFİSİ GÜÇ OLAN BİR NOKTAYA DOĞRU GİTMEKTEDİR”

Kamu içinde en büyük personel sayısına sahip kurumlardan biri olan Milli Eğitim çalışanlarının sosyal ve ekonomik haklarının kazanıma dönüşmesi için bundan sonra da gerekli çalışmaları büyük bir titizlikle yürüteceklerini belirten Taşkın, toplumun sürekli önünde olan, fedakarca çalışan, memleketin geleceğini inşa eden öğretmenlerimizin ekonomik olarak kayıplarının artık telefi edilmesi güç noktalara ulaştığını belirterek; gerek ek ders ücretlerinin iyileştirilmesi gerekse refah payının bir an önce verilerek öğretmenlerimize bir nefes aldırılması gerektiğini söyledi.

“HAK ARAMA MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Sözlerini memur ve memur emeklileri için vermiş olduğumuz mücadelemizi her platformda devam ettireceğiz şeklinde sürdüren Türk Eğitim Sen Elazığ Şube Başkanı Taşkın, içinde bulunduğumuz 2024 yılının ülkemize, çalışanlarımıza mutluluk, sağlık ve huzur getirmesi temennilerinde bulunarak sözlerini tamamladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Beklentiler Yine Karşılanmadı”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin