Belediye Mahkemelik Oldu

featured

EVREN DEMİRDAŞ

Elazığ’da 3 Mayıs’ta yapılan genel kurulu yapılan Elazığ Belediyesi Kent Konseyi seçimlerine Elazığ Basın ve Medya Cemiyet Başkanı Nafiz Koca ve Avukat Murat Erdoğan aday oldu. 139 kişinin oy kullandığı seçimde Koca 76 oy, Erdoğan ise 63 oy aldı.  13 oy farkla Nafiz Koca Kent Konseyi başkanı seçildi. Seçimlerin ardından Murat Erdoğan, oyların 3’te 2’sini almamasına rağmen ikinci tur seçimlerine gidilmediği ve seçimde usulsüz oy kullanıldığı iddiasıyla seçimin iptali için Elazığ 2. İdare Mahkemesine dava açtı.

Elazığ Belediyesi Kent Konseyi başkanlık seçimleri mahkemelik oldu. Elazığ Belediyesi Kongre Merkezinde gerçekleşen genel kurulunda şaibeli ve hukuka aykırı seçim yapıldığı iddiasıyla başkan adayı Murat Erdoğan, Elazığ Belediyesi’nden şikâyetçi olarak seçimin iptal edilmesi için Elazığ 2. İdare Mahkemesine başvurdu.

‘YETKİSİZ KİŞİLER OY KULLANDI’

Elazığ Belediyesi hakkında Elazığ 2. İdare Mahkemesine yapılan şikâyette, “Elazığ Kent Konseyi Başkanlık seçiminde aday olan davacı tarafından 3 Mayıs 2023 tarihli Elazığ Belediyesi Kent Konseyi Genel Kurul toplantısında yapılan kent konseyi başkanlık seçimi işleminin hukuka aykırı olduğu, mevzuatta belirtilen başkanlık seçimi nisabına uyulmadığı, seçime katılan kamu kurum ve kuruluşlarının temsilciliklerinin valilik tarafından belirlenmesi gerekirken yetkisiz olan belediye tarafından belirlendiği,  mahalle muhtarlarının kendi aralarından temsilci belirleyerek seçime katılması gerekirken mahalle muhtarlarının tamamının oy kullandığı, tüm siyasi parti temsilcilerinin genel kurula davet edilmediği, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sendikaların, noterlerin ve ilgili vakıf ve dernek temsilcilerinin genel kurula çağrılmasının gerekli olmasına rağmen çok sayıda temsilcinin çağrılmadığı, ilgili yönetmeliğe göre önceden duyuru yapılması gerekmesine rağmen duyuru yapılmadığı ve genel kurulda yetkisiz kişilerin oy kullandığı ileri sürülerek yürütmesinin durdurulması ve iptali istenilmektedir.” denildi.

“YETERLİ ÇOĞUNLUĞU ALAMAMIŞTIR”

Kent Konseyi başkan adayı Murat Erdoğan’ın mahkemeye vermiş olduğu dava dilekçesinde iddia ettiği usulsüzler şöyle;

“Söz konusu genel kurulda ilk turda 3’te 2 oy alan olmamasına rağmen seçim ilk turda bitirilmiş ve en çok oyu alan başkan ilan edilmiştir,

Mahalle sayısı yirmiye kadar olan belediyelerde bütün mahalle muhtarları diğer belediyelerde belediye başkanın çağrısı üzerine toplanan mahalle muhtarlarının toplam muhtar sayısının 30’unu geçmemek ve 20’den az olmamak üzere kendi aralarından seçecekleri temsilcilere rağmen bu kurala uyulmamıştır. Muhtar oy sayısı nisab dışında gerçeklemiştir. 44 olan mahallelerinin tamamı oy kullanmıştır,

Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sendikaların, noterlerin, baroların ve ilgili dernekler ve vakıfların temsilcilerinin çağrılması gerektiği halde çağrılmamıştır,

Genel kurulda oy kullanacak delegelerin kimliği ve delege olup olmadığı kontrol edilmemiştir. Ayrıca sandık kurulu ve sandık kâtibi oluşturulmamış salonda bulunan ilgili ilgisiz tüm şahıslar üstü açık bir kutuya el yazılı pusula ile oy kullanmıştır.”

MAHKEME, BELEDİYEDEN SEÇİMİN BELGELERİNİ İSTEDİ

Mahkeme ise davalı olan Elazığ belediyesinden toplam üye sayısı, genel kurula katılan üye sayısı, davet yazıları ve tebligatları, oy kullananların bir çizelge halinde dökümünü, kent konseyi başkan adaylığı için özel bir prosedür olup olmadığı, kimlerin aday olduğu, aday olanlar adına oy pusulasının düzenlenip düzenlenmediği ve oylamanın ne şekilde yapıldığının ayrıntılı olarak açıklama sureti ile bildirilmesinin ve ilgili bilgi ve belgelerin gerektiğinde ilgili yerlerden temin edilmek sureti ile gönderilmesini istedi.

‘GEREKİRSE SEÇİMİ YENİLEYELİM’

Elazığ Kent Konseyi başkanlığına seçilen Nafiz Koca, seçimde şaibe olduğuna ilişkin algı oluşturulmaya çalışıldığını belirterek, “Avukat Murat Erdoğan seçimin usulüne uygun olarak yapılmadığı iddiasıyla Elazığ 2.İdare Mahkemesine başvuruda bulunmuş. İdare Mahkemesi de Avukat Murat Erdoğan’ın ileri sürdüğü iddialara ilişkin Elazığ Belediyesine seçimle alakalı bilgi ve belgeleri talep etmiş. Bu belgelerinde yine birilerinin tarafından sosyal medya fenomenlerine ya da kullanıcılarına sızdırılmasıyla da sanki seçimde hakikaten bir şaibe varmış mahkeme el koymuş gibi bir algı oluşturuldu. Bizde dün yaptığımız açıklamada seçimlerin yapılmasına şahsım olarak ve seçilen yönetim kurulu üyelerimiz olarak müdahale etme şansımızın olmadığını çünkü seçimlerin kurucusu ya da seçimlerin düzenleyici mercisi farklı bir merciydi. Bu seçimler düzenlenirken de tek aday olarak çıkan arkadaşımızda yaklaşık iki hafta öncesinden hem Whatsaap Grubu kurarak STK yöneticileri ile iletişime geçmiş hem de mevcut Kent Konseyinin Merkez Ofisine gelerek gerekli çalışmalarını yapmış. Dolayısıyla seçimde usulüne uygun yapıldığı halde seçimlerden sonra kalkıp böyle bir refleks göstermesini açıkçası anlamış değiliz. Dün Yönetim Kurulu ve Yürütme Kurulu üyelerimize görüştük. Gerekirse bu seçimi yenileyelim dedik olağanüstü seçime giderek. Bugün toplandık Yürütme Kuruluna da gerekli izahatı yaptık. Yürütme Kurulundaki üyelerimizin katılımlarıyla oylarıyla da seçimin yenilenmesi gerektiğini vurguladık.” ifadelerini kullandı.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Belediye Mahkemelik Oldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin