Belediye Şatafattan Geçilmiyor

featured

EVREN DEMİRDAŞ

Elazığ Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında AK Partililerin  ulaşım ve suya zam yapılması taleplerine muhalefet tepki gösterdi. Tasarruf tedbirlerine rağmen belediyenin birçok yere sponsor olduğunu belirten CHP Grup Sözcüsü  Murat Akkoç, “Belediye şatafattan geçilmiyor kentte her şeyin sponsorluklarını üstleniyoruz sonra bunun maliyetini vatandaşa yüklüyoruz” diyerek tepki gösterdi.

Elazığ Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında şu ulaşım ve su fiyatlarına zam yapılması talebi görüşüldü. Belediye Başkanvekili Aydın Kara başkanlığında yapılan meclis toplantısında belediye otobüslerinde  öğrenci 7 TL’den 10 TL’ye tam ise 9 TL’den 14 TL’ye çıkartıldı. Su da ise  meskenlerde 0-15 ton arası 10 lira 2 kuruş, 16-30 ton arası 13 lira,  31 tondan sonrası 15 lira 7 kuruş olurken ticarethanelerde ise  0-30 ton arası 24 lira 3 kuruş, 31 tondan sonrası 27 lira 14 kuruş yapılmasına karar verildi. Mecliste yapılan zam oylamasına CHP, MHP, Yeniden Refah Partisi’nin red oyuna karşılık AK Partililerin evet oyuyla ulaşım ve suya zam yapılmasına karar verildi.

‘BELEDİYE ŞATAFATTAN GEÇİLMİYOR’

Tasarruf tedbirleri genelgesine rağmen belediyenin tasarruf yapmadığını belirten Elazığ Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Murat Akkoç, “Bu bir toplu taşıma şehrin genelini ve yaşlılarımızı ilgilendiren bir konu. Bazı belediyelerde öğrenci ulaşımları dahi bedava kentte yapılan her güzel işe keyfilik mi diyeceğiz? Ağırlaşan ekonomik koşulları, artan yakıt fiyatlarını her fırsatta halka yüklüyoruz peki biz kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında yayınlanan genelgeyle ilgili belediye olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyor muyuz, belediyede ne gibi tasarruflarda bulunuyoruz? 65 yaş üstü büyüklerimizin keyfiliği  önceliğimiz mi yada 8 TL olan öğrenci ulaşım ücretlerini 10 TL’ye çıkartmamız önceliğimiz mi? Ağırlaşan ekonomik koşullarda vatandaşın tek dayanak olarak gördüğü kurumlar belediyelerdir. Sosyal belediyecilik kapsamında belediyeler zam yapmaz tam tersi ağırlaşan koşullara rağmen vatandaşına her temel ihtiyacında destek olur. Belediye şatafattan geçilmiyor kentte her şeyin sponsorluklarını üstleniyoruz sonra bunun maliyetini vatandaşa yüklüyoruz. Peki vatandaşın suçu nedir, vatandaş kime gidecek?

‘BELEDİYE OLARAK TASARRUF ETMELİYİZ’

Belediye çatısı altında çalışan personellerinin  yüzde 90’ı yoksulluk sınırının altında çalıştığını belirten Akkoç, “Belediye çatısı altında çalışan emekçiler var yüzde 90’ı yoksulluk sınırının altında çalışıyor açlık sınırın ise tam dibinde. Bu insanların derdini kim anlayacak biz burada işin kolayına kaçıyoruz. Maliyetler artınca ulaşımı, suyu artıralım diyorsunuz ama belediye kendine düşen görevi yerine getiriyor mu?  Önce bu sorumluluğu yerine getireceksiniz bu sorumluluğu taşıdıktan sonra halka gideceksiniz. Ama siz bunu yapmıyorsanız böyle zamlar yapamazsınız. Projeleriniz arasında halk ekmek fabrikası  var buradaki amaç halka uygun şart ve koşullarda ekmek vermekse bunu yapan bir belediye ulaşım ve suda en doğal hak olmasına rağmen buna neden zam yapıyoruz? Bu bir çelişki, halk ekmek vaadinde bulunuyoruz 10 liradan satılan ekmeği siz 6 liradan vereceksiniz ulaşım ve su da en doğal ihtiyaç. Peki burada neden zam yapıyoruz bu nasıl bir çelişki anlamış değiliz. Belediye olarak biraz tasarruf etmeliyiz. Yakıt diyoruz ama kendi araçlarımızı kontrol ediyor muyuz belediye bünyesinde ne kadar araç var, keyfi uygulamalar var mı, mesai saatleri dışında bu araçlar kullanılıyor mu ben görüyorum etrafta gece gündüz belediyenin araçlarını görüyoruz. Burada sistemi eleştiriyoruz öncelikle belediyede tasarruf edilmeli bu zam taleplerini geri çekmenizi talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Belediye Şatafattan Geçilmiyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin