“Binaları Yıkık Ağır Ve Orta Hasarlı Olanlar”

featured

İrfan ARSLAN

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarının sarılması  çalışmaları kapsamında Yerinde Dönüşüm Projesinden kimlerin nasıl faydalanacağını açıklayan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Elazığ İl Müdür yardımcısı  Fatih Önalan “ 2023 yılında yaşadığımız deprem afeti sonrası yapılarına ait hasar durumu yıkık, ağır ve orta hasar olarak tespit edilen hak sahipleri başvuru yapabilir.” Dedi

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Elazığ İl Müdür yardımcısı  Fatih Önalan ile proje ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler üzerine yaptığımız görüşmede açıklamalarda bulunan Önalan şunları söyledi.

“6 Şubat 2023 depremlerinin büyük yıkıma uğrattığı 11 ilde açılan yaraların hızlı bir şekilde sarılması ve bölgenin yeniden ayağa kaldırılmasına yönelik çalışmalar aralıksız devam  etmektedir. Bu kapsamda depremde yapısı hasar gören vatandaşlarımız için rezerv alanda yapımına başladığımız konutların yapımı  hızlıca devam ediyor. İnşallah en kısa sürede bu konutları tamamlayarak vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Rezerv alanda inşası devam eden konutlarımız dışında hasarlı yapının yerinde yapılmasına yönelik talepleri bulunan vatandaşlarımız için 15.07.2023 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7254 sayılı kanuna ek madde düzenlemeleri yapılarak yerinde dönüşüm projesi  hayata geçirilmiştir.

SORU :YERİNDE DÖŞÜM PROJESİNE KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR ?

Yerinde dönüşüm projesine 2023 yılında yaşadığımız deprem afeti sonrası yapılarına ait hasar durumu yıkık, ağır ve orta hasar olarak tespit edilen hak sahipleri başvuru yapabilir. Burada şunu belirtmek isterim ki bildiğiniz üzere orta hasarlı yapılar için 7269 sayılı kanun kapsamında yapıların güçlendirilmesi için kredi desteği verilmektedir. Yapılarına güçlendirme yapmak istemeyen vatandaşlarımız için çok önemli bir imkan sunuyoruz.2023 yılında yaşadığımız afet sonrası yapılarında orta hasar tespiti yapılan vatandaşlarımızda yerinde dönüşüm projesinden faydalanarak yeni yapılarını inşaa edebilirler.

SORU: HİBE MİKTARI VE ÖDEME PLANI NEDİR?

Bir hak sahibine sadece bir konut ve bir işyeri için olmak üzere konutlara 750.000 TL, işyerlerine ise 400.000 TL tutarında hibe desteği verilmektedir.

SORU: KREDİ MİKTARI VE ÖDEME PLANI NEDİR?

Konutlar için en fazla 750.000 TL, işyerleri için ise 400.000 TL tutarında kredi desteği veriyoruz. Bu kredilerin geri ödeme planı ilk iki yıl ödemesiz toplam on yıl vade ile faizsiz olarak planlanmıştır.

SORU: KAÇ BAĞIMSIZ BÖLÜM İÇİN KREDİ KULLANILABİLİR?

En fazla 3 bağımsız bölüm için kredi kullanılabilir.

SORU: HAK SAHİPLERİ REZERV ALANLARDAKİ KONUTLARDAN VE YERİNDE DÖNÜŞÜMDEN AYNI ANDA FAYDALANABİLİR Mİ?

Hayır sadece birinden faydalanabilir. 7269 Sayılı kanun kapsamında AFAD dan hak sahibi olanlar yerinde dönüşümden faydalanamaz.

SORU: HİBE VE KREDİNİ TAMAMI TEK SEFERDE Mİ ÖDENECEK?

Hibe ve kredinin yüzde onluk kısmı peşin kalanı ise üç  taksit halinde ödenecektir.

SORU: HİBE VE KREDİ TUTARI VATANDAŞIN HESABINA MI MÜTEAHHİDİN HESABINA MI YATIRILACAK?

Hibe ve kredi tutarı müteahidin hesabına dediğim şekilde yüzde 10’u peşin kalanı 3 eşit taksit şeklinde yatırılıyor.

SORU: VATANDAŞ EVİNİ MÜTEAAHİDE VERMEDEN KENDİSİ YAPABİLİR Mİ?

Burda metrekare sınır var toplam inşaat alanı 500 metrekarenin altındaki yapılar için ( bodrum hariç en fazla 2 kat )müdürlüğümüze başvuru yaparak geçici müteahhitlik belgesi almak kaydıyla kendileri yapabilirler. Toplam inşaat alanı 500  metrekare üzerindeki yapılar için toplam inşaat alanı metrekaresine bakılarak mütahitlik sınıfı yeterli müteahhitlerce yapılmalıdır.

SORU: BU İNŞAATLARIN YAPI SÜREÇLERİ NASIL TAKİP EDİLECEK?

Bildiğiniz üzere toplam inşaat alanı 200 metrekare üzerindeki yapılar yapı denetim sistemine tabidir. Bu yapılar yapı denetim firmaları tarafından normal yapımı devam eden inşaatlar şeklinde takip edilecek. Yapı denetim sistemindeki seviye tutarlarına göre ödemeler hesaba aktarılacak. 200 metrekarenin altında yani kırsalda yapılan yapıların takip ve kontrolü müdürlüğümüz teknik elemanlarınca yapılacak.

SORU: HAK SAHİPLERİ İÇİN AYNI YAPIDAKİ UZLAŞMALAR NASIL SAĞLANACAK ?

Maliklerin hisseleri oranında salt çoğunluğu (%51) ile bir müteahhitle anlaşma sağlanması halinde uygulamalar başlayacaktır.

SORU:%51 DIŞINDA KALAN YANİ KABUL ETMEYENLERİN HİSSELERİ NE OLACAK?

Bu maliklerin hisseleri geçici olarak Hazine adına tescil edilerek ve bu kişilere düşen yapım maliyeti daha sonradan bu maliklerden alınmak üzere Hazine tarafından karşılanacaktır.

SORU: BAĞIMSIZ BÖLÜMLERİN DAĞILIMI NASIL YAPILACAK?

Maliklere ait taşınmazların önceki vasfına göre değeri ile inşa edilecek yeni yapıların değeri , Sermaye Piyasası Kuruluna kayıtlı olarak faaliyet gösteren lisanslı değerleme kuruluşlarına göre hak sahipleri tarafından tespit ettirilerek hazırlanan rapor idareye sunulacaktır.

SORU: ÖZELLİKLE KIRSALDA YAPILACAK KONUTLAR İÇİN YIKILAN YAPININ YERİNİN YENİ YAPIM İÇİN  MÜSAİT OLMAMASI DURUMUNDA NE YAPILIYOR?

Vatandaşlarımızın ev yapımı için yerinin uygun olmaması halinde, vatandaşımız kendisine ait başka arsa üzerinde inşaatını yaparak bu projeden faydalanabilir.

SORU: YAPILARIN PROJELENDİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

Vatandaşlarımızın şahsen dışardan yetkili  proje firmalarına projelerini hazırlatmaları gerekmektedir. Kırsal kesim için tek ve iki katlı bakanlığımızca hazırlanmış projelerimiz mevcut olup talep edilmesi halinde müdürlüğümüze başvuru yapılarak bu projeleri de uygulayabilirler.

SORU: ÖZELDE PROJELERİN HAZIRLATILMASI HALİNDE PROJE ÜCRETİ NOKTASINDA DESTEĞİNİZ OLACAK MI?

Zemin etüdü , yapı denetim ve diğer ücretler için 40.000 Tl ye kadar hibe ödemesi yapıyoruz.

SORU: BU 40.000 TL HİBE VE KREDİ DESTEĞİ DIŞINDA MI VERİLİYOR?

Evet yapım için ödenen hibe ve kredi desteği dışında ayrıca yapı denetim ücreti ve zemin etüdü için bu 40.000 Tl ye kadar ödeme yapabiliyoruz.

SORU: TÜM YAPILACAK YAPILAR İÇİN ZEMİN ETÜD RAPORU İSTENİYOR MU?

Evet tüm yeni yapılacak yapılar için zemin etüd raporu istiyoruz. Çünkü yeni yapılacak bu yapıların zeminlerin güvenilir ve fay hatlarından uzak olması gerekiyor.

SORU: YAPIM AŞAMASINDA VERGİ VE HARÇ MUAFİYETİ OLACAK MI?

Evet kanun kapsamında muafiyetler düzenlenmiştir.

SORU: BAŞVURULAR NERDEN YAPILACAK ?

Başvurular E-DEVLET sistemi üzerinden yapılacaktır.

SORU: 2020 DEPREMİ HAK SAHİPLERİ BU YERİNDE DÖNÜŞÜM PROJESİNDEN FAYDALANABİLECEK Mİ?

Sadece yapısı 2023 yılında yaşadığımız deprem afeti sonrası yıkık, orta ve ağır hasar olarak tespit  edilen vatandaşlarımız başvuru yapabilirler.

SORU: SÜREÇ HANGİ ADIMLARLA İLERLEYECEK?

İlk olarak yapının 2023 yılında yaşadığımız deprem afeti sonrası yürütülen hasar tespit çalışmaları sonuncunda yıkık , ağır ve orta hasar olarak tespit edilmiş olması gerekiyor. Bu vatandaşlarımız kendi E-DEVLET sistemi üzerinden başvuru yapacaklar. Ardından aynı yapıdaki hak sahipleri üzerinde %51 çoğunluğun sağlanıp sağlanmadığınız sistem üzerinde takip edeceğiz. %51 Çoğunluğun sağlanması durumunda vatandaşlarımız arayarak bilgi veriyoruz. Bu vatandaşlarımızı müdürlüğüme davet ederek yapılacak işlemlerle ilgili bilgilendirme yapıyoruz. Bu vatandaşlarımızdan belediye sınırları içindeki yapılar için belediyelerden , belediye sınırları dışındaki yerler için İl Özel İdaresinden İmar Çapı almalarını istiyoruz. Tarımsal alanlardaki yapılar için müdürlüğümüz teknik elemanlarınca durum krokisi ve aplikasyon krokisi hazırlıyoruz. Vatandaşlarımızdan zemin etüdü yaptırarak raporları getirmesini istiyoruz. Ardından projelerin hazırlatılması ve ruhsat işlemlerinin tamamlanmasını istiyoruz. Akabinde müteaahid firmayla anlaşmalarını ve e tarafların müdürlüğümüzde bulunan tip sözleşme ve evrakları imzalamalarını istiyoruz. Projeler ve zemin etüd raporlarının müdürlüğümüz teknik elemanlarınca incelenmesini müteakip sisteme tüm evrakları yüklüyoruz. Sistem yapı denetim sistemi ile entegre olduğu için yapı denetim sistemi ataması yapılıyor. Müteahhid firmanın bilgileri hak ediş ödemesi için sisteme yükleniyor. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra yapım kısmına geçiliyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Binaları Yıkık Ağır Ve Orta Hasarlı Olanlar”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin