Binlerce Kişiye Umut Doğdu

featured

İrfan ARSLAN

2020 Yılı Ocak ayında ilimizde meydana gelen depremin ardından hak sahibi olmasına karşılık hak sahipliği başvurusunu yapmayan veya süresinde yapmadığı belirtilen hak sahiplerine hak sahibi olma yolu yeniden açıldı.

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Av.Murat Erdoğan, konuyla ilgili olarak açtıkları davanın sonucunda müvekkili hakkında verilen kararın emsal oluşturduğunu ve hak sahipliği yolunun yeniden açıldığını belirterek” Burada özellikle şunu belirtmek istiyorum. 2020 Elazığ Depreminden dolayı Hak sahibi olan ancak zamanında başvurusunu yapmayan veya hiç başvuru yapmayan vatandaşlarımız bu karardan dolayı yeniden hak sahibi olabilecek.” dedi

Kentsel Dönüşüm Uzmanı  Av.Murat Erdoğan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“İlimizde yaşanan 2020 yılı ocak ayındaki deprem sonucunda yapıları yıkılan ya da ağır hasar konutları oturulamayacak derecede zarar gören afetzedeler için Elazığ valiliği tarafından 7269 Afet yasası ve Hak sahipliği yönetmeliği kapsamında, afetzedelere konut yaptırılması veya kredi verilmesi için 15.06.2021 ile 13.08.2023 arasında hak sahipliği başvuru süresi verilmişti. Bu süre içerisinde başvuru yapılmadığı gerekçesi ile hak sahibi olamayan afetzedelere Elazığ 1. İdare Mahkemesi kararı ile yeniden hak sahipliği başvuru imkanı doğmuştur. “

İLAN MEVZUATA AYKIRI YAPILMIŞ

Hukuk büromuz tarafından müvekkilimizin hak sahipliği başvurusunun reddi kararının iptali için açılan davanın incelenmesinde Elazığ 1.İdare Mahkemesi müvekkilimin, mevzuata aykırı ilan yapılması nedeniyle hakkının kısıtlandığını tespit ederek davamızda bizleri haklı görmüş lehimize karar vermiştir. Bu karar ile davacının hak sahibi sayılabilme talebiyle 24/ 03/ 2023 tarihinde idareye başvuruda bulunduğu, başvurunun 60 günlük yasal süresinde olmadığı gerekçesiyle 03/04/2023 tarih ve 533414 sayılı işlemle reddedildiği ancak bu haksız işlemin iptaline karar verilmesi istemiyle açılan davanın yargılanması sonucunda, yapılan ilanda başvuru süresi 15/06/2021 – 13/08/2021 tarihleri arasında olacak şekilde altmış gün olarak belirlendiği ancak mevzuata göre başvuru süresinin iki ay olarak belirlenmesi gerekirken, altmış gün olarak belirlendiği ve bu haliyle başvuru süresinde iki günlük bir eksikliğe neden olunduğu görülmüştür. Buna göre,27.12.2020 tarihinde meydana gelen deprem kapsamında hak sahipliği başvurusunda bulunabilmeye ilişkin olarak yapılan ilanın usule uygun olmadığı ve bu usule aykırılığın, hak sahibi olabileceklerin başvuru hakkını kısıtladığı mevzuata uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Mahkemenin kararı ile davacının doğrudan hak sahibi olduğu sonucunu doğurmayacağı fakat başvurunun süresinde yapılmış sayılacağı kabul edilmiştir. Bu durumda; Davacının başvurusunun, süresinde yapıldığı kabul edilerek başvurunun yeniden değerlendirilmeye tabi tutulacağı hususlarının bilinmesi gerekmektedir.  Hükmü gerekçesi ile müvekkilimiz lehine Karar verilmiştir.

Bu hüküm ile 2020 yılı depremi nedeniyle hak sahipliği için süresinde başvuru yapamayan afetzedelere yeniden başvuruda bulunma imkanı sağlanmıştır. Bu karar emsal olup dava yolu ile hak sahipliği başvurunun reddinin iptali yolu açılmıştır.”

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Binlerce Kişiye Umut Doğdu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin