Bir Rüya Gerçek Oluyor

featured

İrfan ARSLAN

AK Parti Elazığ Milletvekilleri yaptıkları ortak açıklamada, Pertek Köprüsünün yapım sürecinin başladığını belirttiler.

Uzun yıllardır yapılması için girişimlerde bulunulan, her girişim sonrasında bazı çalışmalar yapılan Pertek Köprüsü için sonunda ciddi bir adım atıldı. Ülkenin kuzeyi ile Güneyini birbirine bağlayacak, özellikle transit ve lojistik taşımacılıkta önemli bir kazanım sağlayacak olan köprü yapımı, ulaşımda önemli bir kısalma sağlayacak. Özellikle yaz aylarında feribot iskelelerinde uzun kuyrukların oluştuğu ve zaman kaybı yaşanan feribot taşımacılığından kurtulacak olan Pertek Elazığ karayolunun yapımı konusunda köprü yapımında ihale sürecinin başlaması memnunlukla karşılandı.

“ULAŞIM 65 KM. KISALACAK”

AK Parti Elazığ Milletvekilleri Prof. Dr. Erol Keleş, Ejder Açıkkapı ve Mahmut Rıdvan Nazırlı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından aldıkları bilgi ile yaptıkları açıklamada şunları söylediler.

“Elazığ Kovancılar Tunceli aksı tamamı karayolu geçişi olan 145 Km. uzunluğunda bir güzergâha sahip olup Elazığ Pertek Tunceli aksı 80 Km. uzunlukta ve Keban Baraj Gölünden feribot ile geçilmektedir.

Köprünün yapılması ile birlikte 65 KM. kısalma sağlanmış olacaktır. Elazığ Pertek il yolu Pertek Köprüsü dahil Etüt ve Proje Danışmanlık hizmet alımı İşi belli istekliler arasında ihale usulü ile gerçekleştirilmiş olup 22.11.2023 tarihinde yapılan ön yeterlilik aşamasına 16 aday başvuruda bulunmuştur. Söz konusu işin ön yeterlilik başvuruları ihale komisyonunca değerlendirilmekte olup  en kısa sürede sonuçlandırılacaktır. Teknik ve Mali tekliflerin alınacağı tahmini ihale tarihi 2024 yılının Ocak alının 3. Haftasıdır. Yapılacak ihale ile Pertek Köprüsünün 1:1000 ölçekli uygulama projeleri hazırlanacaktır. İlimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz.”

“YAPIMI 6-7 YILI BULACAKTIR”

Karayolları 8. Bölge Müdürü Yusuf Güney’de süreç ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Pertek Köprüsü ülkemizin kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayacağı gibi feribot ile yapılan geçişlerde yaşanan zaman kaybını da ortadan kaldıracak. İnsanlarımızın ulaşımda yaşadığı sıkıntıları giderecek. Asıl önemlisi ülkemizin Kuzeyi ile Güneyini birbirine bağlayacak. Bu durumda lojistik taşımacılıkta önemli bir gelişme sağlayacak. Ticaret artacak. Bu konuda göreve başladığım günden bu yana çalışmalar yaptık. Arkadaşlarımız ile köprünün yapılabileceği yerlerin belirlenmesi ve maliyeti üzerinde çalışmalar yaptık. Sonuçta belirlenen üç dört nokta var. Genel Müdürlüğümüz ve Bakanlığımız ile bu proje üzerinde yapılacak olan istişarelerin tamamlanmasının ardından proje hayata geçirilecek. Hangi noktada ve hangi sistem ile hayata geçirileceği yapacağımız çalışmalar sonunda netleşmiş olacak. Bu bir rüyaydı. Gerçekleşmesi adına çok önemli çalışmalar yapıldı. Proje aşaması bir iki yılı bulacaktır. Sonuçta belirlenecek olan proje hayata geçirilecektir. Artık yapılması netleşti. Bu projenin ilimize bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bir Rüya Gerçek Oluyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin