Bu Gurur Fırat’ın

featured

STANFORD Üniversitesi dünyadaki bilim insanları arasında ilk yüzde 2’lik dilime giren akademisyenleri açıkladı. Büyük bir başarıya imza atan Fırat Üniversitesi’nde listeye 49 akademisyen girdi. Fırat Üniversitesi Türkiye’den listeye en fazla akademisyen yerleştiren 2. üniversite oldu.

Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Prof. Dr. John P. A. IOANNIDIS ve araştırma ekibi tarafından, 22 anabilim dalı ile 176 alt bilim dalında dünyadaki bilim insanı arasından ilk yüzde 2’lik dilime giren bilim insanının yer aldığı liste Elsevier veri tabanında yayımlandı.

4 Ekim 2023 tarihinde Stanford Üniversitesi tarafından Elsevier veri tabanında yayınlanan ve 2021 alıntı yılına göre, ilk %2 lik dilimde bulunan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesi; “Kariyer boyu etki” ve “Yıllık etki (2021 yılı çalışmalar)” olarak iki kategoride listelendi.

Liste oluşturulurken akademik performansın en somut çıktıları olarak kabul edilen nitelikli yayın sayısı, makalelerinin yayımlandığı derginin etki değeri, çalışmalarına yapılan “atıf sayısı, h-indeks, hm_indeks, patent sayısı, ilk isim ve tek isim makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve atıf yapan makalenin yayımlandığı derginin etki değeri gibi temel ve ciddi uluslararası ölçütler kullanıldı.

Oluşturulan listede, yüzde 2’lik dilime giren 200.644 bilim insanı sıralandı. Sıralamaya Türkiye’den 1.202 Öğretim Üyesi girerken, bu listede Fırat Üniversitesi’nden 49 öğretim üyesi yer aldı.

Listeye Türkiye’den en fazla akademisyeni giren üniversite; 62 akademisyenle İstanbul Teknik Üniversitesi oldu. İTÜ’yü, 49 akademisyenle Fırat Üniversitesi, 42 akademisyenle Hacettepe Üniversitesi, 42 akademisyenle Koç Üniversitesi, 38 akademisyenle Yıldız Teknik Üniversitesi, 32 akademisyenle Gazi Üniversitesi, 30 akademisyenle ODTÜ takip etti.

Akademisyenlerin başarısıyla ilgili açıklama yapan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, “Öncelikle Üniversitemizin dünya genelinde tanınırlığını ve saygınlığını artıran kıymetli hocalarımıza ve başarıya katkı sunan tüm personellerimize yürekten teşekkür ediyorum.

Geçtiğimiz yıl 42 akademisyenimizin yer aldığı listede bu yıl 49 akademisyenimiz yer alması bizleri oldukça memnun etmiştir. Açıklanan her araştırmada Fırat Üniversitesi’nin başarı sıralamasını yükseltmesi; Üniversitemizin araştırma, kalite ve başarı odaklı bir bakış açısı ortaya koyduğunun göstergelerinden biridir.

Bu sonuçlar bizlere Fırat Üniversitesi sadece Türkiye’de değil, dünyada da adından söz ettiren bir üniversite olduğunu göstermektedir. Yüzde 2’lik dilime en fazla akademisyen yerleştiren Türkiye’deki ikinci üniversite olmamızda emeği geçen akademisyenlerimiz Üniversitemize ve şehrimize büyük bir gurur yaşatmıştır. Çıtamızı daha yukarılara taşımak için tüm imkânlarımızı bilim için seferber ediyoruz. Bir kez daha gayret gösteren akademisyenlerimizi yürekten kutluyorum” dedi.

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bu Gurur Fırat’ın

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin