Büyük Bir Kargaşa Başlar

featured

İREM AVCI

Kira fiyatlarının belirlenmesinde 1 Temmuz’dan itibaren yeni bir dönemin başlayacağını belirten Emlak Uzmanı İhsan Babürhan, “Ülkemizde yaşanan depremlerden dolayı vatandaşların mağdur olmaması amaçlı alınan karar ile kiralara da uygulanan yıllık kira artış oranında uygulanan % 25 oranının serbest bırakılacağını, ev sahiplerinin kiralardaki artışı TÜFE’nin yıllık artışındaki rakamları uygulamaya başlanacağını görüyoruz. Bu durum büyük bir kargaşanın başlamasına zemin oluşturacaktır.” dedi.

CİDDİ SIKINTILAR YAŞANABİLİR

Emlak Uzmanı İhsan Babürhan, TÜFE’nin yıllık oranının % 62 olduğunu, bunun 1 Temmuz’dan sonra tutulacak konut ve işyerleri için uygulanması durumunda kiralarda fahiş artışların yaşanacağını belirterek şunları söyledi.

“Son iki üç yılda uygulanan sistem Devlet tarafından kaldırıldı. Şimdi yeni bir dönem başlayacak. Ev sahipleri doğal olarak ben bir yatırım yaptım ve karşılığını almam lazım diyor. Kendilerince haklılar. Ancak burada kiracılar mağduriyet yaşayacaklar. Bugün 10 bin lira olan bir evin kirası bir anda 16- 17 bin liraya yükselecek.15 bin lira olan kira 23 bin biraya yükselecek.  Bu bir asgari ücret demek. Doğal olarak kiracılar bu durumda büyük mağduriyet yaşayacaklar. Kargaşalar çıkacak. Toplumun huzuru bozulacak.”

STANDART GETİRİLMELİ

Emlak Uzmanı İhsan Babürhan, sıkıntının en azından azaltılması için kira konusunda Bölgesel uygulamanın getirilmesi ve bir standart oluşturulması gerektiğini belirterek, “Devletimiz burada ev sahiplerinin verdiği Emlak Beyanına göre bir Uzman Ekip oluşturmalı. Bu ekip ilimiz için şehrin bölgesel rakamlarını belirlemeli.  Salıbaba Mahallesi ile Çaydaçıra Mahallesi bir olmamalı. İnsanların ekonomisine göre fiyatlar belirlenmeli. Şehrimizin bölgesel olarak belirlenecek kira fiyatları biraz olsun rahatlama sağlar.  Böylece sıkıntının büyümesinin önüne geçilebilir.” dedi.

AVRUPA UYGULAMASINA GEÇİLEBİLİNİR

Kira konusunda Avrupa’daki uygulamanın ülkemizde de uygulanabileceğini belirten Emlak Uzmanı İhsan Babürhan, “Avrupa’da Devlet ev yapıyor ve evi olmayanlara kiraya veriyor. Bu uygulama ülkemizde de TOKİ aracılığı ile yapılabilir. Evi olmayanlara TOKİ ev yaparak kiraya verip bu vatandaşların kira ödeyerek konut sıkıntısını gidermesinin yanında konut sahibi olmasına da zemin hazırlayabilir.

Burada asıl problem Enflasyon. Enflasyon düşürülür ve kontrol altına alınırsa sıkıntı çözüme kavuşur. 2-3 yıldır bu konuda gelişmeler yaşanacağı söylenmesine karşılık bir düşüş yaşanmadı. Şimdi birde kira konusunda sıkıntılar yaşanmaya başlayacak. Huzur bozulacak, huzursuzluk başlayacak. Hatta hiç olmasını arzulamadığımız ev sahibi kiracı kavgaları başlayabilecek. İnşallah atılacak adımlar ile biran önce çözüm bulunur.” dedi.İREM KUDRET AVCI

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Büyük Bir Kargaşa Başlar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin