“Büyükbaş Hayvanda Kesmeme Eğilimi Var”

featured

İrfan ARSLAN

Elazığ’da besicilik ile iştigal eden üreticilere gerekli tüm desteğin Hükümet tarafından verildiğini, ilimizden küçükbaş hayvan ile kanatlı et üretiminin arttığı açıklayan AK Parti Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı; “Büyükbaş hayvan kesimi konusunda ilimizdeki üreticilerin hayvanlarını kesmeme yönündeki eğilimi ilimizde et sıkıntısı var şeklinde değerlendirilmemelidir.” dedi.

“ÜRETİMDE DESTEKTE ARTMIŞTIR”

AK Parti Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı gazetemizde çıkan haberle ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“2021 yılında 1.7 milyon tl olan Kırmızı et desteği 2022 yılında 3.4 Milyon TL’ye çıkarılmış bir önceki yıla göre % 100 artış sağlanmıştır.

İlimizde 2021 yılında 91,7 ton olan küçük baş eti 2022 yılında 144 tona, kanatlı etinde 2021 yılında 75 bin tondan 2022 yılında 79.8 bin tona çıkarılmıştır.

Ayrıca, 2022 yılında 253 bin küçükbaş hayvan canlı olarak diğer illere sevk edilmiştir. İlimizde 7 adet kesimhane bulunmaktadır.

İlimizde hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin hayvanlarını kesmemeleri yönündeki eğilimleri ilimizde et sıkıntısı vardır şeklinde değerlendirilmemelidir.

Hükümetimiz ilimizde 2021 yılında 39 milyon TL. Olan desteği 2022 yılında 66 milyon TL’ ye çıkarmıştır. Deprem döneminde üreticilere 111 milyon TL yem desteği nakdi olarak ödenmiştir.”

“HER ZAMAN YANLARINDAYIZ”

AK Parti Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı; “İlimizdeki tüm sektörlerin olduğu gibi Besicilik sektöründe de yaşanan sıkıntıları giderme onların imkânlarını artırma adına gerekli girişimleri yapmakta, üreticilerimiz ile görüşmekte sıkıntılarına çözüm getirilmesini sağlama adına ilgili Bakanlıklar ile temastayız. Nitekim bu noktada ilimizde bir Besi OSB’nin kurulması çalışmalarını da çok yakından takip etmekteyiz. Biz üreticilerimizin her zaman yanında olmanın, onların taleplerini dinlemenin ve sıkıntılarını gidermenin adına gerekli adımları atmaya devam edeceğiz. İlimize dışarıdan et geliyor deniliyor. Peki ilimizden çıkan küçükbaş hayvanlara bakıldığında ilimizden et çıkışı olmuyor mu?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Büyükbaş Hayvanda Kesmeme Eğilimi Var”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin