Çelik: “Enflasyon Muhasebesinin 2023’te Yeniden Uygulamaya Girmesi Bekleniyor”

featured

Enflasyon muhasebesinin 2023 yılı için yeniden uygulamaya girmesinin beklendiğini söyleyen Elazığ-Bingöl Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkan Yardımcısı Fariz Çelik, uygulamaya geçilmeden önce firmaların alması gereken tedbirleri paylaştı.

Elazığ-Bingöl Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkan Yardımcısı Fariz Çelik, 2003 ve 2004 yıllarında ilk defa uygulanan enflasyon muhasebesinin 2023 yılı için yeniden uygulamaya girmesinin beklendiğini söyledi.

Enflasyon muhasebesi düzeltilmiş bilanço kalemleri dikkate alınarak 2024 yılı 1. Geçici vergi döneminden itibaren uygulanacak. Enflasyon muhasebesinin etkileri de bu tarihten itibaren başlayacak.

Enflasyon muhasebesi uygulamasına geçilmeden önce firmaların alması gereken tedbirleri sıralayan Fariz Çelik,  “31 Aralık tarihinden önce şirketlerin ortaklara borç tutarları sermayeye ilave edilebilir veya şirketin ihtiyacı varsa nakit sermaye artırımına gidilebilir. Sermaye artırımı yapmakla; Enflasyon zararı artar, Nakit artışlarda faiz indiriminden yararlanılır, Öz sermaye arttığı için finansman gideri kısıtlamasına olumlu etkisi olur, Örtülü sermaye hesaplamasına da olumlu katkıda bulunması ile fayda sağlayacaktır. 31 Aralık tarihi itibariyle mükelleflerimizin sürprizlerle karşılaşmamaları için mali müşavirlerine her türlü maddi ve manevi desteklerde bulunmaları gerektiğini vurguluyoruz.” İfadelerine yer verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çelik: “Enflasyon Muhasebesinin 2023’te Yeniden Uygulamaya Girmesi Bekleniyor”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin