Çıtayı Daha da Yükseltmemiz Lazım

featured

İrfan ARSLAN

Elazığ’ın tanıtımı ve gelişimi konusunda yapılan çalışmalarda çıtanın daha da yükseltilmesi gerektiğini belirten Vali Dr. Ömer Toraman, “İlimizin her alanda çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Bunların tanıtımı yapma noktasında da çalışmalar söz konusu. Bizde bu alanda bazı çalışmalar ve girişimlerde bulunuyoruz. Bu çalışmalar ile çıtayı daha da yükseltmemiz ilimize olumlu katkı sağlayacaktır.” dedi.

Vali Dr. Ömer Toraman ilin kültür, Turizm ve tarımsal ürünlerde önemli değerlerinin bulunduğunu belirterek şunları söyledi.

“Ben Vali Yardımcısı olarak çalışırken de Hazar Şiir akşamlarıyla yakından ilgilenmiştim. Hazar Şiir Akşamları şu anda bir sinerji yakalamış durumda. Türkiye’de başladıktan sonra belli yerlerde kültür sanat etkinlikleri yapıldı. Hiç biri bu kadar uzun süreli olmadı. Burada sürdürülebilirlik var. En önemlisi Harput kültürü. Elazığlılar sahip çıktığı için devam etmiş. Salgında buna ara verilmiş. Bizim paydaşlarımız var. Onlarla konuştuğumuzda 2022 yılında biz bunu başlatalım dedik. Yirmi beşincisini yaptık. Belki tam olarak beklentiyi karşılayamadık öz eleştirimizi yapalım. Çitayı daha yukarı çıkarmamız lazımdı. Ama hiç yapmamaktan iyidir. Her tarafından şairler geldi. Bunu zenginleştirmek için üniversitemizde sempozyumlar yaptık, belediyemiz kitap fuarını yaptı. Fuar ve kongre merkezi kazandırılmış Elazığ’a. Hem ajansımıza hem Elazığ Belediyesi’ne teşekkür etmek lazım. Çok güzel projeler yapılmış. Çitayı daha da yükseltmemiz lazım.”

2023 ELAZIĞ TANITIM GÜNLERİ

2023 yılında İstanbul’da Elazığ tanıtım günleri düzenlemek istiyoruz. Federasyonlarımız var o alanda çok kuvvetliyiz. Onlarda desteklerini esirgemiyorlar. Onu da yapmak istiyoruz hep birlikte. Bu faaliyetleri çoğaltarak devam edeceğiz. Fuar merkezinde daha çok etkinlik gerçekleştirmemiz lazım.

Burada bir çeşitlilik var. Elazığ’ın en önde gelen ürünü kayısı. Kayısıda da paketleme işlemlerini Baskil Belediye’miz yapıyor. Bittiğinde büyük bir iş kapsayacak. Üzümde çok iyi bir noktadayız. Daha iyi bir bağ bozumu şenliği düzenlemek istiyoruz. Çok önemli üzümü. Yeni gelişen ürünler var. Badem gibi mesela. Elazığ’ın hediyelik eşya veya gıdası bence çok İyi. Orcik, badem şekeri gibi. O konuda bir eksik olduğunu düşünmüyorum. Bir pazarda var. Çok enteresan kahvecilik sektöründe ciddi bir gelişme var. Kahvede çok da iyi firmalarımız var. Her yıl üzerine koyarak yukarıya çıkarmak kaydıyla çalışmak lazım. Vişne mermeri çok özel bir mermer.

Belediyemiz bir gastronomi müzesi yapmaya çalışıyor. Bir proje var. Orası bittiğinde Elazığ mutfağı, Harput mutfağı sergilenecek. Yeme içme de olacak zannediyorum. Belediyenin o projesi de tamamlandığında o eksiklikte giderilmiş olacak.”

KANYONLARA ÖZEL ÇALIŞMA

Saklıkapı ve Karaleylek Kanyonlarının tanıtımı noktasında önce altyapının çözülmesi gerektiğini belirten Vali Dr. Toraman” Bu kanyonlara ulaşım noktasında önce yüksek standartlı asfalt yol yaptık. Kanyon gezmek teknik bir konu bunun için Doğa koruma milli parklar müdürlüğüne devrettik onlar gerekli çalışmayı yapacaklar. Güvenlik yönlendirme gibi. Orayı şuanda orman idaresine tahsis ediyoruz tabiat parkı olarak yapılacak. Karaleylek kanyonu Baraj gölü bir yerde daralıyor. Oradan tekneyle gezinti yapıyorsunuz Saklıkapı’nın bitişine kadar gidiliyor. Keban’da atıl bir teknemiz vardı bunu Karakaya’ya indirdik. Bu teknenin çok ciddi onarımını yaptık ayrıca güverte gövde bakımını yaptık şuanda tamamlandı ve yüksek standartlı hale geldi. İskeleye bağlayalım dedik oradan misafirleri alsın Saklıkapı’ya gelsin isterse gitsin gelsin güzel bir ortam. Bunları profesyonellere kiraya verelim dedik. Tabi yine yatırım şartıyla. Höyük köyüne gidince iskelenin oraya alt yapı otopark yaptık. Daha sonra tekneye binip turunuzu yapacaksınız. Bütün bu çalışmalar ilimizin her sektörde elde ettiklerini attırmaya ve ilimizin kalkınmasına katkı sağlama adına devam ettireceğiz.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çıtayı Daha da Yükseltmemiz Lazım

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin