Coğrafi tescil çalışmalarımız geniş katılımla devam ediyor

featured

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2021 yılı Ocak ayı içerisinde kurulan Elazığ TSO Coğrafi Ürünler Çalışma komisyonu çalışmalarını sürdürüyor. Ocak ayı içerisinde ilk toplantısını yapan Kurul Mart ayı başına kadar Türk Patent Enstitüsüne 3 ürünün çalışmasını tamamlayarak resmi müracaatını gerçekleştirdi. Hedef yıl sonuna kadar Tescilli ürün sayısının 10’a yükseltilmesi.

Yıl Sonu Hedefi Tescilli Ürün Sayısının 10’a Yükseltilmesi…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan Elazığ TSO Coğrafi Ürünler Çalışma Komisyonunun kurularak çalışmalarına çok yönlü olarak başladığını belirterek; “ İlimiz için öncelikli olarak yurt içi ve yurt dışında ticari karşılığı olan veya bu potansiyele sahip olacak ürünlerin Türk Patent Enstitüsü tarafından Coğrafi Tescilinin yapılması için ürün tespitleri ve başvuru hazırlıklarına başlamış bulunmaktayız.

Elazığ TSO Coğrafi İşaretler İhtisas Çalışma Kurulu’nda yer alan F.Ü. Veteriner Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet ÇALICIOĞLU başkanlığında, İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, F.Ü. Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ahmet ORLAN, Munzur Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doc.Dr. Hüsamettin KAYA, F.Ü. Öğretim Üyesi Prof.Dr. Feray SÖNMEZ, Elazığ TSO Genel Sekreteri M.Mehmet KARABLUT, Elazığ TSO Basın Halkla İlişkiler ve Protokol Müdürü Etem YALIN, FKA Elazığ YDO Yöneticisi Mustafa Selim ÖZATAY, Ziraat Mühendisi Fethi SÖNMEZ, Gazeteci Songül DURSUN tarafından hazırlıklar bir çok ürün için başlatılmıştır.

Bilindiği gibi halen ilimiz adına Tescilli olan, Elazığ Öküzgözü Üzümü, Ağın Leblebisi, Elazığ Orciği, Elazığ Boğazkere Üzümü bulunmaktadır. Bununla birlikte müracaatı yapılmış olup halen değerlendirme aşamasında yer alan Elazığ Vişne Mermeri, Elazığ Tatlı Peynirli Ekmeği, Elazığ Vişne Dondurması, Ağın Beyazı Üzümü, Ağın Kış Kırmızısı Üzümü, Şavak Koyunu ve Elazığ Vişnesi onaylanma sürecindedir.

Bu yıl da Çalışma Komisyonumuz tarafından Elazığ Harput ÇedeneKehvesi, Menceki Buğdayı ve Keban Biberi hazırlıkları tamamlanmış ve Türk Patent Enstitüsüne resmi başvurusu yapılmıştır. Komisyonumuz ayrıca; Köhnü Üzüm, Yerli Badem, Kesirik Lahanası, Badem Şekeri, Elazığ Şavak (Şafak) Tulum Peyniri ile Ataoğuz Yemekleri (Bulamaç, Karakavurma, Tutmaç Aşı/Erişte) gibi başlıklarda da çalışma başlatmıştır.

Komisyonumuzun bu çalışmalarına, Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Öğretim Üyesi Doç.Dr. Aydın Alp, GAP Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğü Uzmanı Dr. Sertaç Tekdal, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Yöneticilerinden Yüksek Ziraat Mühendisi Mehmet Naim Demirtaş ve İl Tarım ve Orman Müdürümüz Sayın Turan Karahan’ın görevlendirmesiyle İlimiz Ziraat Mühendisleri katkı sağlamaktadırlar.

Tüm bu girişim ve yoğun çalışmalar neticesinde ticari karşılığı olan ve Elazığ için çok önemli değerlerler arasında yer alan Coğrafi Tescilli Ürün sayımızın yıl sonuna kadar 10’a yükseltilmesi ve başvuru sayımızın da 20 olmasını planlamaktayız. İlimiz için çok önemli olan bu çalışmaları yürüten tüm akademisyenlerimize, kurumlarımıza, profesyonellerimize ve uzmanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerinde bulundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Coğrafi tescil çalışmalarımız geniş katılımla devam ediyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin