Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ’da

8

Yaren KAYA – Fırat POLAT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ’da vatandaşlara seslendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde hak sahibi olan 2 bin 255 depremzede için 9 Şubat’ta düzenlenen kura çekimi için Elazığ’a geleceği açıklanırken; yoğun programı nedeniyle ziyareti ertelenmişti.

Ertelenen programının ardından Yerel seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ’a geldi.

YILDIRIM: “RECEP TAYYİP ERDOĞAN BELEDİYECİLİĞİ DÜNYADA NAM SALMIŞ DURUMDA”

Mitingde konuşan AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım: “Recep Tayyip Erdoğan belediyeciliği dünyada nam salmış durumda muhalefet belediyeleri ile bizim belediyelerimizin arasındaki fark geceyle gündüz gibidir. Bizde seçmenini sadece seçimden seçime hatırlayan belediye başkanı olmaz. Bu anlayışla uygun adımlarımızla 31 Mart seçimlerinde bütün bölgelerde üstünlüğü sağlamak umudundayız. Bizler biliyoruz ki bizim sicil amirimiz siz ve milletimizdir bize notu verecek olan da milletimizdir. Aziz şehrimize teşriflerinden dolayı cumhurbaşkanımız ve misafirlerimize şükranlarımı arz ediyorum. Mitingimize katılan vatandaşlarımız İyi ki varsınız Allah sizi var etsin 31 mart akşamı bu zaferi kutlamak için sizleri rabbime emanet ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki mitingde yaptığı konuşmasında: “Siz iyi günde de kötü günde de hep Cumhurbaşkanımızın yanında oldunuz. Yağmur kar kış demediniz hep burada oldunuz. Bunu bize her seçimde gösterdiniz. Hepinizin malumu bundan 1 yıl önce felaketle karşı karşıya kaldık. Bu felaketten tam 18 ilimiz etkilendi 14 milyon insanımız zarar gördü. 850 bin bağımsız birim yıkıldı veya yıkılmak üzere. 100 milyar dolardan fazla bir zarar var manevi hasarı ölçecek bir alet icat olmadı. Evlerini teslim ettiğimiz kardeşlerimize misafir olup hatır sorduğumuzda kaybettiklerini anıyorlar ve hep beraber ağlıyoruz. Allah bir daha yaşatmasın. Büyük bir hasardı ama devlet olarak ilk andan itibaren biz olaya vakıf olduk. Gece 4.17den itibaren cumhurbaşkanımız ayakta ve bütün valililerimizi arar olayı öğrenince her ilimize bir bakanımızı gönderir. Aylarca kardeşlerimiz deprem bölgelerinde hizmet ettiler. Deprem turistleri vardı bide buraya özel jetleriyle 10’larca medyacılarıyla geldiler poz verip gittiler. Bu ayın sonuna kadar 75 bin evimizi teslim ediyoruz. Ondan sonra Elazığ dahil her ay 10 15 bin evi dağıtıp kısa sürede herkesin hakkını vereceğiz. Bu sefer bana kura çıkmadı diye üzülmeyin bir ay sonra size çıkacak olmadı diğer ay size çıkacak herkes hakkını alana kadar biz burada olacağız. Haklarınızı bize helal edene kadar burada olacağız. Cumhurbaşkanımız söz verdiyse yapar. Köylerde çelik evler yapıyoruz. 4333 köyde hasar var hepsinde işe başladık yapıyoruz. Kanal yirmi üç. Merkezlerde de çalışıyoruz. Elazığ’ın alt yapısı içinde ciddi bir bedel ayırdık onu da biz karşılayacağız hasar gören bütün altyapıyı yaptıracağız Elâzığ’da 13 bine yakın hak sahibi var. 9 bin konutun yapımı devam ediyor. Evini kendi yapacaklara da nakdi yardımda bulunuyoruz. Elazığ’a özel ilgimiz var. Bütün dönemlerde Elazığ’a karşı hangi proje geldiyse yakın olduk. Kaç defa buraya geldiğimi hatırlamıyorum. Şahin beyin bende büyük hatırı var sizlerde onu seviyorsunuz, inşallah sizlerde ona desteklerinizi esirgemeyeceksiniz onu seçeceksiniz oda gelip sizin sorunlarınızı giderecek.  Sizlerden hep iyilik gördük. Şimdi de borcumuzu ödeme zamanı Elazığ’da bize güvenenleri yalnız bırakmadan hizmet etme zamanı. Şahin kardeşime vereceğiniz destekle yeniden eksiklerimizi kalanları tamamlayacağız.” Dedi.

 

Yerel Yönetimlerden Sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz yaptığı açıklamada; “Belediyecilik ak partinin işi Cumhurbaşkanımızın İstanbul’a belediye başkanı olmasıyla birlikte çok büyük bir zihniyet değişikliği oldu. Ondan önce belediyeler siyasi partilerin karargahlarıydı. 1994’ten bu yana merkezi hükümetin şehirlerde yapmakta zorlandığı işleri büyükşehir belediyeleri, il belediyeleri yapmaya başladı ak belediyecilerin ak belediye başkanları buralarda ciddi boyutta hizmetler üretmeye başladı. Ak belediyeleri parmakla gösterilen iller oldu bunlardan biri de Elazığ oldu. Cumhurbaşkanımızla gelirken Elazığ’ı gördük çok gelişmiş. Şahin Başkanımızın da ondan önceki belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz emek veren herkesten Allah razı olsun. 31 Mart seçimlerinin ardından ilçe il belediye başkanımız Şahin Şerifoğulları da 1 Nisan itibariyle Elazığ’da hizmetlerini devam ettirecekler. Elâzığ’ımız 6 Şubat depremlerinde çok büyük mağduriyete uğradı asrın felaketinde hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet diliyorum. Çok çalışacağız birlikte çalışacağız. 1 Nisan’da Yeni enerji ve gayretle Elazığ’ımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Elazığ’ımızın yeniden kalkınması dolu dizgin geleceğe koşmak üzere olan azmi rabbim faim kılsın” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Meydanından Elazığlılara sesleniyor. Cumhuriyet meydanını dolduran vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine Elazığ’dan övgüyle bahsederek başladı.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı’na geldi.

Partisi’nin mitinginde Elazığlılara seslenmek için sahneye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan meydanda coşkuyla karşılandı.

Elazığlılara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına Elazığ’la başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

Sevgili Elazığlılar, kıymetli hanımefendiler geleceğimiz teminatı değerli gençler her birinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Harput’un başından gün eksik olmaz vatana vermeye can eksik olmaz. Yiğittir cömerttir öyle bilinir. Gakkoşum adından şan eksik olmaz. Gün bugündür durma davran Gakkoşum sana gıpta eder devran Gakkoşum. Gönlü Fırat gibi coşkun Elazığ erenlerin, evliyaların, şehitlerin beklediği Elazığ. Balak Gazilerin destan yazdığı ilk fetihleri gören ecdadımızın emanetini Türkiye Yüzyılına taşıyan Elazığ. İnsanı ile toprağı ile iklimiyle, adıyla, sanıyla, aziz olan Elazığ bugün bir kez daha selamlıyorum. Buradan tüm Gakkoşlarıma selamlarımı iletiyorum. Gönüllerimizi buluşturan rabbimize sonsuz hamd ediyorum.

“BUGÜN ELAZIĞ YİNE BİR BAŞKA”

Bugün Elazığ yine bir başka, bambaşka. Sordum meydan ne kadar Gakkoş var? 65 bin kişi var dediler meydanda. Şimdi soruyorum 65 bin Gakkoşun olduğu yerde Elazığ seçimlerini kim kazanır? 31 Mart akşamı AK Parti sandıkları patlatarak geliyor.

Yaklaşık 11 ay sonra bir kez daha Elazığ’da bulunmanın, sizlerle kucaklaşmanın bahtiyarlığını yaşıyorum. Şu anda meydanda 65 bin kişi var.

6 Şubat ve diğer depremlerde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

31 Mart’ta bir kez daha sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Elazığ’ın bir kez daha tarih yazacağına gönülden inanıyorum. Gakkoşlar bizimle yürüdükçe kimse yolumuzu kesemez.

“TERÖRİSTLERİN PLANLARINI YIRTTIK ATTIK”

Sizlerden aldığımız güçle, ülke ve millet düşmanlarına kaçtıkları dağları, saklandıkları mağaraları dar ediyoruz. İnlerine giriyoruz. Bu ülkenin evlatlarına asla ihanet edilemez. Sınır içinde ne kadar terörist varsa tepelerine tepelerine biniyoruz. Girilemez denilen ne kadar yer varsa hepsine girdik, hepsini temizledik. 7 gün 24 saat operasyonlarımıza devam ediyoruz. Artık terörle mücadeleyi sınırlarımızın ötesine taşıdık. Birilerinin bölücü terör örgütüne bir teröristin kurdurtma hayalleri vardı. Gerçekleştirdiğimiz operasyonlarla bu planları yırttık attık.

ENFLASYON TEK HANEYE DÜŞECEK”

Ekonomimiz 6 Şubat depremlerine, bölgemizdeki çatışmalara rağmen yüzde 4 buçuk büyüdü. Büyüdük büyüyoruz. İhracatımız düzenli bir şekilde iyileşmeye devam ediyor. Ben buraya Malatya’dan geldim. Orası da gümbür gümbür. Merkez Bankamızın döviz rezervlerinde herhangi bir sorun yok. Ekonomimizin temelleri sağlam. Kovid salgını ardından Rusya Ukrayna savaşının olumsuz etkileri ekonomide devam ediyor. ABD’sine varana kadar herkes enflasyonu dizginlenmek için adımlar atıyor. Bu bugünden yarına olacak bir şey değil. Türkiye olarak ivme kaybı yaşamadan, yani vatandaşımızın işine aşına halel getirmeden enflasyonu tek hanelere getirmektir. Nasıl uzun süre tek hanede tuttuysak yine başaracağız.

Vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıların hepsini biliyoruz, görüyoruz. Emeklilerimizin yükünü azaltacak adımları attık, atıyoruz. SSK, Bağkur, Emekli sağdığı fark etmeksizin yüzde 49,25 zam almış oldu. Bütçe imkanlarımız genişledikçe inşallah çok daha fazlasını yapacağız. Emeklilerimiz şunu bilsin, biz muhalefet gibi hayal taciri değiliz. Biz sırf oy uğruna milletimize yalan söyleyemeyiz. Şimdiye kadar hep insanımıza dürüst olduk. Vatandaşımızla hep gönül diliyle konuştuk. Yeter ki aramıza kimseyi sokmayalım.

ÖZEL’İN ‘BEDELLİ ASKERLİK’ SÖZLERİNE TEPKİ

Daha önce hayal dahi edilemeyen nice projeyi ülkemize kazandırdık. Rakiplerimiz son 21 yılı bizi engellemek ile, yatırımlara kara çalmak ile geçirdik. Sorumlu siyaset nedir, nasıl yapılır bir türlü öğrenemediler. Tembellikten bir tülü kendilerini kurtaramadılar. Kapalı kapılar arkasında arsa pazarlığı yapar gibi, meclis üyeliği pazarlığı yapıyorlar. Kendi çıkarları dışında rantı bol belediyeleri kapışmak dışında bir dertleri yok. Millet bunların ayak oyunlarını, birbirleri hakkında atıp tutmalarını izliyor. Bedelli askerlik tercih edenler gibi ,Vatandaşımızın bir kesimine açıkça hakaret ediyorlar. Biz artık CHP’nin başını çektiği muhalefet ile ilgilenmiyoruz.

“ELAZIĞ’DA 137 MİLYAR LİRAYI AŞKIN YATIRIM YAPTIK”

Biz sırf oy uğruna vatandaşımıza yalan söylemedik. Hep dürüst olup insanımıza gönül diliyle konuştuk. İnşallah el ele verip tüm sorumları da çözeceğiz. Belediyelerde her biri şanla, şerefle geçen 30 yıllık tecrübeye sahibiz. Tek gayemiz milletimize hizmettir. Muhalefet tembellikten kurtulamadı. Öyle bir hale geldi ki, millet adeta pembe dizi izler gibi bunların ayak oyunlarını birbirleri hakkında atıp tutmalarını izliyor.  Biz eser ve hizmet siyasetiyle son 21 yılda Elazığ’da 137 milyar lirayı aşkın yatırım yaptık. Elazığ’da 143 bin dekar alanı da suya kavuşturacağız. Önümüzde dönem Keban’a doğal gaz arzını sağlayacağız. Fırat Üniversitemize 800 yataklı bir hastane yapmak için çalışmalara başladık.

Eser ve hizmet siyaseti anlayışıyla son 21 yılda Elâzığ’a 137 milyarı aşkın yatırım yaptık. Eğitimde 3243 yeni derslik inşa ettik gençlik 6667 kişi kapasiteli yurt binaları 18400 kapasiteleri Atatürk stadyumu ile 44 spor tesisi uluslararası ipek yolunu kurduk Elazığlı ihtiyaç sahibi kardeşlerimize 6 milyar lira kaynak 1038 yataklı fethi sekin hastanesiyle birlikte 9 hastaneden oluşan 45 tesisisin yapımını tamamladık şimdide Fırat Üniversitesi’ne 800 yataklı bir hastane yapmak için çalışmalara başladık 150 yataklı Palu devlet hastanesi başta olmak zere 4 tesisimizin yapımı sürüyor. TOKİ vasıtasıyla 33796 konutu tamamlayıp hak sahiplerine telsim ettik 5615 konutun yapımına devam ediyoruz. Depremlerin yol açtığı yıkımların 3575 adet Ahırlı köy evi olmak üzere 30112 konutun yapımına başladık 25399 bitirdik şubat ayı içerisinde 2255 konutun kurasını çektik depremzede kardeşlerimize teslim ettik 4713 konutu yıl sonuna kadar bitirmeyi düşünüyoruz. Kentsel dönüşümde 22 bin 512 bağımsız bölümün dönüşümünü gerçekleştirdik ayrıca söz verdiğimiz 7 millet bahçesinden 6sını tamamladık.

Karaman maden ve Kömürhan tünelleri ile bağlantı yollarını yaptık Elâzığ’da toplam 51 adet köprü inşa ettik Pertek köprüsü proje ihalesini yaptık çakışmaya başladık Elâzığ Bingöl ve Elâzığ Harput yolları devam diyor. Palu, Genç, Muş Demiryolunu yeniledik Malatya Elâzığ ve Elâzığ Diyarbakır hızlı tren projelerimizin etüt çalışmalarına devam ediyoruz havalimanımızı büyüttük. Elâzığ’da 16 baraj 14 sulama tesisi 53 taşkın koruma tesissi 8 hidroelektrik santrali kazandırdık 3 yerel altı depolama tesisi 4 arazi toplulaştırma projesi 8 hidroelektrik projesi kazandırdık. Kuzova sulama projesinin bir kısmını tamamladık uluova projemiz devam ediyor. Sulama tesislerimiz 143 alanımızı daha sulayacağız Elazığlı çiftçilerimize 128 milyar tarımsal destek verdik. Organize Sanayi Bölgesi, Teknopark ve 2 ARGE kurduk. Elâzığ’daki iş verenlere 2 milyar tutarında prim teşviki verdik. Enerjide Akçakiraz Baskil, Karakoçan, Palu, Sarıcan Ve Sivrice doğalgaz arzını sağladık.

İnşallah önümüzdeki dönemde bunlara yenilerini ekleyeceğiz beraber bunları yapacağız. Bu duygularla belediye başkan adaylarımızı sizlere emanet ediyorum. 31 Mart akşamı inşallah sizlerden bunun sesini duyacak mıyım? Elazığ’dan müjdeli haberleri alacak mıyız? Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Exit mobile version