Cumhurbaşkanı Erdoğan Toplu Temel Atma Töreninde Elazığlılara Sesleniyor

8

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ’da TOKİ tarafından yapılacak olan deprem konutlarının temel atma töreninde açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’yle birlikte TOKİ deprem konutlarının temel atma törenine katılmak ve depremzede vatandaşlarla iftar yapmak üzere Elazığ’a geldi. Abdullahpaşa Mahallesi’nde TOKİ deprem konutları temel atma törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan törende Elazığlı vatandaşlara sesleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Elazığlılara hitabı Kanal Fırat ve Kanal E Televizyonları’ndan canlı olarak yayınlanıyor. Elazığlı vatandaşlar Abdullahpaşa Mahallesi’nde gerçekleştirilecek program öncesinde alanı doldurdular. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları şu şekilde; Sevgili gakgoşlar, kıymetli Elazığlı kardeşlerim; değerli hanım kardeşlerim; geleceğimizin ışığı gençler… Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Artık ortasına doğru yaklaştığımız pek çok geceyi içinde barındıran Kadir gecesinin ve ardından gelecek bayramın heyecanını şimdiden yaşadığımız Ramazanı şerifinizi tebrik ediyorum. Her gelen gider, her yeni eskir her taze bayatlar, her güzel çirkinleşir. Ezeli ve ebedi olan sadece Allah’tır. Başladıktan sonra Ramazan’da bitiyor. Unutmayın insan hayatı da bitiyor. Bu vesile ile 6 Şubat depremlerinde kaybettiğimiz 50 binin üzerindeki vatandaşların her birine rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Rabbim ülkemizi, milletimizi, tüm insanlığı her türlü afetten muhafaza eylesin. Kendimizi afetlere karşı hazırlamamız gerekiyor. İşte örnekler burada. Bir afet yaşadık mı Elazığ’da yaşadık. Ama ardından bu güzel eserleri inşa ettik mi, ihya ettik mi? Ben şimdi sizleri görünce çok mutlu oldum. Rabbime hamt olsun o afeti yaşadığımızda buraya geldiğimde ne haldeydi ama şimdi ne haldeydi. Çok önemli adımlar attık. TOKİ vasıtasıyla 3.3 milyon insanımızı güvenli evlere taşıdık. Şehirlerimizi depremlere karşı dirençli hale getirdik. Tabi bu işler hem vakit alıyor hem de ciddi kaynak gerektiriyor. Daha önce Elazığ’da yaşanan deprem felaketi, sel ve yangın felaketlerinin yaralarını hızlı bir şekilde sarmıştık. Ancak 6 Şubat depremi yaklaşık 500 kilometre çapı, 14 milyon insanı, 895 bin bağımsız bölümü oturulamaz hale getiren yıkım gücüyle bize her şeyi hayırlattı. Depremler, özellikle afetler bizim hazırlıklarımızı bitirmemizi beklemiyor. O zaman üzerimize düşen afetin yol açtığı izleri silmek, bir yandan da gelecek afetlere hazırlanmaktır. İşte şu andaki Cumhur İttifakı buna hazırdır.

“ELAZIĞ’DA 505 KONUTUN TEMELİNİ BUGÜN ATIYORUZ”

Bugün Elazığ’da atacağımız temeller ve teslim edeceğimiz anahtarlar adeta bunun özeti gibidir. Toplam bin 1164 konutun anahtarlarını hak sahibi kardeşlerimize taktim ediyoruz. Evlerine kavuşan tüm vatandaşlarımıza yuvalarının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşa edeceğimiz 505 konutun temelini bugün atıyoruz. Böylece deprem bölgesinde 67 bin 50 konut ve köy evlerinde 31 bin 663’ünün de temelini atmış oluyoruz. Amacımız 1 yıl içinde 319 bin konut ve köy evini hak sahiplerine teslim ederek deprem bölgesindeki şehirlerimizi ayağa kaldırmaktır. Aynen Elazığ’da olduğu gibi. Gakgoşlar; sizin gözlerinize bakıyorum. Sizler şimdiden 14 Mayıs’ı okuyorsunuz. Toplanıp dağılanlarla değil, söz verip yapanlarla beraberiz. İşte Cumhur İttifakı bu. Proje yapamayanlar temel atamazlar. E doğru. Yarın değil, yarın değil, zemin artı 3 veya 4 katlı inşa edeceğimiz deprem konutlarını iş yerleri, sosyal donatıları, çevre düzenlemeleri ve diğer unsurlarıyla adeta yeni mahalleler gibi tasarlıyoruz.

“ELAZIĞ’DA 29 BİN 418 KONUT YAPTIK”

Bugüne kadar Elazığ’da deprem konutları ve diğer projelerle 29 bin 418 konut yaptık. Durmadık! Bay Bay Kemal senin ömründe kaç konut var acaba? Acaba senin büyükşehir belediyelerin veya belediyelerin kaç konut yaptılar? İzmir’de ne yaptılar? Antalya’da ne yaptılar? Muğla’da ne yaptılar? Sadece laf. Biz yaptık biz. Biz yaptık onlar değil. Halen bin 810 konut ile kamu binalarının, diğer hizmet binalarının yapımı sürüyor. İnşallah yeni deprem konutlarımızı, ilk evim projemizi ve 17 bin 500 alt yapılı arsayı da en kısa sürede teslim edeceğiz.

“GAKGOŞ SANDIKTA YANLIŞ YAPMAZ, GAKGOŞA DA YANLIŞ YAPMAZ”

14 Mayıs’ta benim gakgoşum; bu teröristlerle el ele kol kola olanlara yol vermeyecek. Ben buna inanıyorum…  Bizim milletimizle yapacak daha çok işimiz, daha çok eserimiz var.  Elazığ sağ olsun bugüne kadar girdiğimiz her mücadelede hep yanımızda yer aldı. İnşallah Elazığ 14 Mayıs’ta farkını bir kez daha ispatlayacak. Yüreği imanlı, gönlü zengin, kalbi vatan sevgisiyle atan gakgoş sandıkta yanlış yapmaz, gakgoşa da yanlış yapmaz.

“VAKTİMİZİN BİR KISMINI İŞ YAPMAYA BİR KISMINI DA MECBUREN ÖNÜMÜZÜ TIKAMAYA ÇALIŞANLARLA MÜCADELEYE AYIRDIK”

Bu ülkede yapılan her işe karşı çıkmayı maharet sana bir kesim var. Kimdir bu? CHP. Meslekleri budur. Geçmişte havalimanlarından fabrikalara her konuda bu kesimin şirretçe yürüttüğü bu kampanyanlara maruz kaldık. Vaktimizin bir kısmını iş yapmaya bir kısmını da mecburen önümüzü tıkamaya çalışanlarla mücadeleye ayırdık. Marmaray’da engellemeye çalıştılar, ama dinlemedik. Vurduk geçtik. Avrasya Tüneli’ni yaptık mı? Yavuz Sultan Köprüsünü yaptık mı? Şimdi de Kanal İstanbul’un önünü kesmeye çalışıyorlar. Bay bay Kemal kesemeyeceksin. Şehir hastanelerimizin önünü kesmek istediler. Togg ile ilgili tartışmalarda da bunu görüyoruz. Kardeşlerim sadece İstanbul’da Çam Sakura Hastanesi, Pakize Hanım hastanesi… Bunlar bile bizim zamanla yarıştığımız hastaneler olmuştur. Hanımefendi senin aklın bu işlere ermez. Biz papatya çayının ne zaman içileceğini de biliriz ama sana rezeneyi tavsiye ederiz. Kiminle uğraşacağını çok iyi bilmen lazım. Sandığa giderken Cumhurbaşkanı adaylarına kendinizin, evlatlarınızın ve ülkenizin geleceğini hangisine emanet edeceğinizi düşünmenizdir.

Exit mobile version