Dereler Kapatıldı Şehir Sele Teslim Edildi

featured

İrfan ARSLAN

Elazığ’da son yıllarda şehrin yağışlarda sel sularına kapılmaması amacıyla yapılan derelerin kapatılması her yağış sonrasında şehrin sele teslim edilmesine yol açıyor. Caddelerde ve alt geçitlerde oluşan sel araçlara zarar veriyor.

1957 ve 1964 yıllarında şehrin kuzeyinden gelecek olan sel sularının şehir merkezine zarar vermemesi amacıyla DSİ tarafından yapılan Şehir merkezini taşkından koruma kanalları, 5-6 yıl önce Elazığ Belediyesi’nin yeni bulvarlar açma adına kapatıldı. İlimizde yaşanan her yağış sonrası derelerin kapalı olması olumsuzluklara yol açıyor.

TAŞKIN KORUMA KANALLARI NERELERİ KAPSIYORDU?

Elazığ’ın üst kotlarından gelecek olan taşkını önlemek amacıyla Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından inşa edilmiş olan Elazığ Merkez Taşkın Koruma Kanalı’nın güzergâhına bakıldığında memba Şehit İlhanlar Caddesi üst kotundan batı yönünde, Ehlibeyt Cemevi önünden, Zafran Camii üstünden FÜ Hastanesi üst kotundan, üniversite içinden Azgan ve Çalgan Dereleri’nin başlangıcı ile bugünkü Alparslan Türkeş Bulvarı devamında, Eski Selçuklular Okulu yanından Şorşor Deresi’ne bağlantı sağlanıyordu.

Doğu istikametinde ise; Yıldızbağları Odun Ambarı, eski Askeri Hastanesi üst kenarından Harput yol bağlantılı, 8. Kolordu içinden, Doğukent İlköğretim Okulu yanından yine Şorşor Deresi’ne bağlanıyordu.

DERELER KAPATILDI ŞEHİR SELE TESLİM OLDU

Yaklaşık 6 yıl önce derelerin kapatılmasının ardından yaşanan her yağış sonrası Elazığ sele teslim oldu. İlimizde son yıllarda etkili olan sağanak yağış sonrası alt yapı yetersizliği, kanalların kapalı olması nedeniyle alt geçitler ve yollar sularla doluyor. İlimizde etkili olan her yağış tüm bu olumsuzluklara neden olurken derelerin kapatılması yıllardır akıllara durgunluk veriyor.

AKILLARA DURGUNLUK VEREN ÇALIŞMA

Şehrin kuzeyinden gelecek olan sel sularının şehir merkezine zarar vermemesi ve taşkınlıkların önlenmesi amacıyla DSİ tarafından yapılan şehir merkezini taşkından koruma kanalları, Elazığ Eski Belediye Mücahit Yanılmaz döneminde yeni bulvarlar açma adına kapatılarak tehlikeye davetiye çıkarılmıştı. Şehrimizde yaşanan her yağış sonrası kanalların kapalı olması nedeniyle şehir su ve taşkınlıklara gömülürken binlerce vatandaş yaşanan olumsuzluklar nedeniyle mağdur oluyor. Kanal üstünün kapatılması nedeniyle her yağış döneminde olumsuzluklar kat kat artarken bu kanalların kapatıldığı dönemde DSİ 9. Bölge Müdürlüğü’nün müdahale etmemesi yaşanan son facianın ardından bir kez daha gündeme gelerek kamuoyunda merak konusu oldu.

VATANDAŞLAR ÇÖZÜM BEKLİYOR

DSİ 1957 yılında yaptığı çalışmanın şehre olan faydasının önüne geçilmesine ses çıkarmazken, Elazığ Belediyesi, yeni yapılan bulvar ve yollarda yağmur sularının tahliyesini sağlayan mazgalları bile azaltıp kanalları bulvarlara çevirirken, bu kanalların yanında yeni kanal ve rekreasyon alanları oluşturmayıp tehdit ve tehlikeyi bertaraf edeceğine suçu altyapı yetersizliğine bağlarken vatandaş ise laf değil icraat ve çözüm bekliyor.

Son yıllarda İlkbahar ve Sonbahar aylarında yaşanan sel felaketlerinin önüne geçilmesi için önümüzdeki aylarda nasıl bir çalışma yapılacağını, vatandaşların yaşadığı sıkıntıların çözüm bulup bulmayacağı DSİ 9. Bölge Müdürlüğünün konuyla ilgili bir adım atıp atmayacağı, önümüzdeki süre içinde kurumların gerekli müdahaleleri yapmaları bu şehir ve insanları adına büyük önem taşıyor.

ULUKENT’TE DE DERELER KAPATILDI

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları yönetiminde Ulukent Mahellesinde bu yıl yaptığı Yaşam alanı projesi ile bu mahalleden başlayan ve Doğukent, Kırklar, Sanayi ve Salıbaba mahallerinden geçen dereyi kapatıp Ulukent’te yeni bir yaşam alanı oluşturdu.

Yapılan çalışmanın ardından Elazığ Belediyesi tarafından yapılan açıklamada; “Ulukent, Doğukent, Kırklar, Sanayi ve Salıbaba mahallerinden geçen ve yıllardan beri başta bu mahalleler olmak üzere şehrin en büyük problemlerinden biri olan kanal sorunu çözüme ulaştırılarak yepyeni bir yaşam alanı oluşturuldu” Denildi.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları Ulukent’te yaptığı bu çalışma ile 3 kilometrelik açık kanalı kapattı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dereler Kapatıldı Şehir Sele Teslim Edildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin