Doç. Dr. Aytaç: Hastaların Hayatlarına Dokunmaya Çalışıyoruz

featured

Fırat Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emrah Aytaç, “Dünya Ulusal İnme Farkındalık Ayı” dolayısı ile açıklamalarda bulundu.

“Dünya Ulusal İnme Farkındalık Ayı” nedeniyle Fırat Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emrah Aytaç açıklama ve uyarılarda bulundu. Doç. Dr. Emrah Aytaç, inmenin beyni besleyen damarların ani tıkanıklığı ya da beyni besleyen damarların yırtılması sonucu ortaya çıkan nörolojik fonksiyon bozukluğu olduğunu söyledi. Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emrah Aytaç, inmenin ani ortaya çıktığını, buna bağlı olarak konuşmada bozulma, dilde pelteleşme, denge kaybı, kol ve bacakta kuvvetsizlik ya da uyuşukluk şikâyeti ile hastaların kendilerine başvurduğunu belirtti.  İnmenin toplumda sıklığı geçtikçe artan ve dünyada en fazla sakatlığa yol açan hastalıkların başında geldiğini, inme hastalığının dünyada sık görülen rahatsızlıklar arasında yer aldığını söyledi.

AYTAÇ: İNME HASTALIĞININ FARKINDALIĞININ ARTTIRILMASI ÖNEMLİDİR

Fırat Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emrah Aytaç, Fırat Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Kliniğinde inme hastalarına ani müdahale edip tıkalı olan beyin damarlarını tespit ederek hızlı bir şekilde bu damarların hem ilaçla tedavisini hem de girişimsel yolla tedavisini sağladıklarını ifade ederek şunları söyledi.

“İnme hastalığının farkındalığının arttırılmasının önemli olduğunu, toplumumuzda genelde yanlış kanı olarak bu hastaların bekletildiğini görüyoruz.  Soğuk su ile yıkama veya yemek yedirme gibi yanlış uygulamalar yapılıyor.  Bu yapılan yanlışların her bir dakikada milyonlarca beyin hücresinin kaybına yol açtığının bilinmesini istiyorum.  Bu neden ile inme belirti ve bulguları olan hastaların, yani ağızda kayma, konuşmada bozulma, kol ve bacakta kuvvetsizlik şikâyeti olan hastaların vakit kaybedilmeden acil servislere başvurması gerektiğinin bilinmesi gerekir.”

Doç. Dr. Emrah Aytaç, , Fırat Üniversitesi Hastanesi İnme Kliniğinin 2016 yılından beri faaliyet gösterdiğini, belirterek şunları söyledi.

“Bugüne kadar yüzlerce hastaya hem girişimsel hem de medikal tedavi anlamında hizmet verdiklerini, inme merkezinin bölgedeki tek kapsamlı inme merkezi olduğunu, bu bağlamda Tunceli, Bingöl, Muş gibi çevre illerden birçok hasta kabul ederek hastaların hayatlarına dokunmaya çalışıyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Doç. Dr. Aytaç: Hastaların Hayatlarına Dokunmaya Çalışıyoruz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin