Dünya’da tek Elazığ’da

featured

Yaren KAYA – İrem Kudret AVCI

Elazığ’da oluşturulan Kahve Fincanı Müzesi’ne gelen ziyaretçiler, ülkenin farklı bölgelerinden getirilen, tarihi eserlerin yer aldığı 6.000 fincanı görme ve anılarda canlandırma fırsatı buluyor.

Elazığ Turizm, Kültür ve Tanıtma Derneği (ETUDER) tarafından Valilik ve Belediyenin destek verdiği Harput Mahallesi’nde kurulan müze, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yıl dönümünde ziyarete açıldı.  29 Ekim 2023 tarihinde açılışından bu yana ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü.

Cumhuriyet’in 100. yılına özel 2023 fincanları müze açılışında sergilendi. Zamanla sergilenen fincanlar sayısı 6 bine ulaştı.

ETUDER Başkanı Ahmet Bulut, Kahve Fincan Müzesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada  “Toplam fincan sayımız 6000’in üzerinde, fincan kabulü sonuna kadar fincanları kabul edeceğiz rakam nereye gider bilmiyoruz. Bazen haftada 100- 200 tane fincan geliyor, bazen 20 30 tane geliyor bizde biriktiriyoruz. Müzemiz 29 Ekim 2023 tarihinde açıldı, Cumhuriyetimizin 100. Yılına itafen yaptık bu müzeyi, hedefimiz 2023 yılında 2023 fincan toplamaktı ama bu rakamı çok aştık. Bizim beklentimizin üstünde bir fincan akını oldu.

Haftanın 6 günü açığız vatandaşlardan herhangi bir ücret almıyoruz ama bu almayacağımız anlamına gelmiyor şimdilik sadece tanıtım amaçlı herhangi bir ücret almadan hizmet veriyoruz. İlgi çok yüksek, gelenlerle ilgili anket çalışması yapıp sayıyoruz, arife gününden bugüne kadar bize gelen misafir sayısı 30 bin’in üzerinde.” dedi.

TUR ŞİRKETLERİ İLE GÖRÜŞME YAPILDI

Ahmet Bulut yaptığı açıklamasında, “Kültür Bakanlığına bağlı seyahat acentelerinin tur operatörleri var, bunlara ulaştık özel olarak tur almaya başladık. Yani İstanbul’dan bir tur kalkıyor sadece Elazığ’daki kahve fincanı müzesini görmek için geliyor çünkü Dünya’da benzeri yok, Dünyada tekiz. Bu durum Elazığ’ın tanıtımına çok katkı sağladı. Geçen hafta Avanos’taydım nereye gitsem tanıyorlar, fincan müzesini tanıyan sen misin diye soruyorlar demek ki yeterince reklam yapıp tanıtabilmişiz. Tabi çalışmalarımız devam ediyor. Böyle kalmayacak daha neler yapabiliriz diye uğraşıp duruyoruz. Önümüzdeki ayda Müzenin Kitabı adında bir kitap çıkarıyoruz. O kitapta fincanların resimleri ve hikâyeleri olacak. Mesela bir tanesi geldi dedi ki ben 74’de Kıbrıs Barış Harekâtına gitmiştim, nişanlıydım nişanlıma getirmiştim diyerek getirim müzeye hediye etti. Böyle çok enteresan hikâyelerin olduğu bir kitap olacak.” dedi.

TARİHİ DEĞERİ OLAN FİNCANLAR MÜZEMİZDE YERİNİ ALDI

Kahve Fincanı Müzesinde 300 yıllık fincanın da yer aldığını belirten Bulut, “Fincanları gördünüz Osmanlıdan gelen var, fotoğraf sanatçısı Ara Güler adına UNICEF’in yapmış olduğu fincan var 50 adet onlardan bir tanesi şu an elimizde, bizim için en kıymetlisi Atatürk’ün 1937 yılında Elazığ’ı ziyaretleri sırasında Halk Evinde kendisine ikram edilen kahvenin fincanı elimizde. Hikâye çok, fincan çeşitleri de inanılmaz. Hayatımda görmediğim kadar fincan çeşidi var burada. Zaten biz duyuruyu yaparken ‘evinizde takımı bozulmuş fincanlardan bir tanesine talibiz’ demiştik. Böyle başlamıştık, böylede gidiyor. Aileler getirmeye başladı, il dışından ve Yurtdışından fincanlar akmaya başladı, kargo ile adresimize gönderiyorlar. Fas, Bangladeş, Tunus, Almanya, Fransa fincanlar geldi, bürokrasiden ve Sanatçılardan geliyor. Biz bu müzeyi hatır müzesi olarak kurduk. 100 yıl sonra geldiğinizde belki siz olmayacaksınız ama çocuklarınız geldiğinde isimlerinizi görecek orada böyle de bir özelliği var Müzenin devam da ediyoruz.

Bizim elimizdeki şu anki en eski fincanımız en az 300 yıllık. Bir fincan var elimizde tarih koyamıyoruz ona uzmanlar gelince bakacağız, kazıdan çıkan bir fincan artık 500 yıl mı Bin yıl mı onu bilmiyoruz. Onu da karbon testi yaparak bakacaklar. Baktıklarında onunda tarihini mutlaka söyleyeceğiz. Güncel fincanımızda var ama bize gelen fincanlar genellikle 100 yılın üzerinde.” dedi.

MÜZE BELGESİ ALACAĞIZ

Ahmet Bulut, Kahve Müzesini kurduklarını ancak henüz Müze Belgesini almadıklarını belirterek, “Kültür ve Turizm Bakanlığına müracaatımızı yaptık Özel Resmi Müze olmak istiyoruz yazışmalarımız devam ediyor, birkaç eksiğimiz var onları tamamladığımız takdirde Kültür Bakanlığının müzeler listesine gireceğiz. Ayrıca çalışmalarımız devam ediyor Guiness Rekorlar kitabına da müracaatımızı yapacağız, arkadaşlar envanter çıkarıyorlar hazırlıklarımız başladı. Belgemizi aldığımız da resmi olarak müze statüsü kazanmış olacağız.” dedi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünya’da tek Elazığ’da

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin