DÜNYANIN EN GÜVENİLİR CAM SEYİR TERASI (!)

featured

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nin yerel seçimler öncesinde  ‘vizyon projeleri’ arasında paylaştığı ‘Balakgazi Cam Seyir Terası’ tamamlandı. Dünyanın en güvenli seyir terasları arasına girmeye namzet bu yer, kendisine has birçok özelliği uhdesinde barındırıyor(!)

Tanıtımlarda Avrupa’nın en yüksek seyir terasları arasında yer alacağı şeklinde duyurulan, 11 Temmuz 2019’da sözleşmesi imzalanan ve seçim sonrasında da yapımına başlanan ‘Balakgazi Cam Seyir Terası’ hayal kırıklığıyla sonuçlandı.

Milyonlarca lira yapım bedeli olan ‘Balakgazi Cam Seyir Terası’ türünün tek örneği. Bu terasların dünyada ve Türkiye’de ki benzerliğine bakıldığında özellikle yüksekliği ön plana çıkıyor. Turizmi artırmanın öncelikli hedef olduğu bu alanları daha çok adrenalin tutkunları ve heyecan severler ziyaret ediyor. Görsel şölen sunmanın yanı sıra farklı özelliklerde eklenebilen bu alanlara gelen ziyaretçiler yerine göre farklı sürprizlerle de karşılaşabiliyor. Sosyal medyada da sıklıkla yer alan videolarda, ziyaretçinin geçtiği sırada aniden camda kırılma, çatlama şekli verilerek kişinin korkuya kapılması sağlanıyor.

KORKU  VE HEYACAN UYANDIRMASI GEREKEN YERDE ÜSTÜNDE HALAY ÇEKİLEN BİR SEYİR TERASI

Harput’ta yapılan ve geçtiğimiz günlerde de Başkan Şerifoğulları’nın incelemelerde bulunduğu seyir terası bahsettiğimiz bu özelliklerin çok dışında. Bırakın korku, heyecanı bizim terasımızın tanıtımında Elazığ Folklor ekibinin halay çektiği görüntüler yer alıyor.  Yüksek olması ve heyacan uyandırması gereken yerde üstünde halay çekilen bir seyir terası yapılmasının mantığı ise tam anlaşılmış değil.

Dünyadan yüzlerce örneği olan ve yapımı öncesinde birçok medyada ‘Avrupa’nın en yüksek seyir terası’ diye haberleştirilen teras,  bırakın en yükseği,  ‘EN GÜVENİLİR BALKON’ ödülüyle Guinness rekorlar kitabına girecek durumda.

Bu denli güvenli oluşuna rağmen yakın zamanda açılan seyir terası şu sıralar vatandaşa kapılarını kapatmış durumda. Henüz nedenini bilmediğimiz bazı durumlardan dolayı camda gerçek manada çatlaklar oluşmuş ve teras güvenli olmasından dolayı naylon şeritlerle vatandaş girişine kapatılmış halde beklemede!

BARİ MALATYA’DAN ÖRNEK ALSAYDINIZ!

Malatya’da Levent Vadisi üzerinde yapılan seyir terası 240 metre camı ve yüksekliğiyle adeta kendisine hayran bırakıyor.  ‘Desinler’ diye yapılmayan ve özelliklerinin hakkını veren, vadi üzerinde bulunan teras sosyal medya kullanıcıları tarafından tam not aldı.  Mekânı gezdikten sonra yorum yapan turistler, seyir terasına hayran kaldıklarını ifade ediyor.

Özellikle Elazığ ve Malatya arasındaki tatlı rekabette Malatyalı siyasilerinin olaylara ve konulara bakış açılarının ne denli dünya çizgisinde olduğunu gösteren bu yapı, Türkiye’nin birçok şehrinden çektiği turistlerle rekabette ne kadar önde olduğunu somut hale getiriyor.

Yer çalışmasının oldu bittiye getirildiği seyir terası için Harput’ta başka alanların olduğu da ortada. Özellikle Balakgazi Heykeli’nin bulunduğu yerde yapılması halinde istenilen düzeye daha yakın olacağı tahmin edilen çalışma, 15-20 metre yüksekliği bulunan farklı bir yere yapıldı. Hali hazırda 5 ay önce tamamlanan bu yapı, teknik bazı aksaklıklar nedeniyle de vatandaşın ziyaretine açık tutulmuyor. Öğrendiğimiz bilgiye göre, yüzde 70 lik cam kısmı toprak üzerinde kalan, sadece yüzde 30 çıkıntısı olan bu seyir terası bazı hasar ve deformasyonlardan dolayı kullanıma kapalı bir vaziyette duruyor. Terasın giriş kapısının şeritlerle kapatıldığı görülen terasa kimsenin girmemesi için de belediyeye bağlı güvenlikçiler dikkatli davranıyor. Dedik ya sonuç itibariyle dünyanın en güvenli seyir terası bizde(!)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DÜNYANIN EN GÜVENİLİR CAM SEYİR TERASI (!)

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin