Milli Eğitim Müdürlüğü personelinin maaş, ek ders, fazla mesai, ikramiye ve diğer özlük haklarının banka ile ödenmesi hususunda yapılan promosyonlu maaş ödeme protokolü sona erdi. Promosyon ihalesi, katılımcı bankaların eğitim çalışanlarının haklarını karşılamayan düşük teklifleri nedeniyle iptal edildi. Konu ile ilgili Elazığ’daki Elazığ’da Milli Eğitim Müdürlüğü önünde Eğitim Birsen, Türk Eğitim Sen, Eğitim – Sen, Eğitim İş-Sen’in temsilcileri tarafından ortak basın açıklaması yapıldı.

 

 

Eğitim Birsen 1 Nolu Şube Başkanı İbrahim Bahşi, banka promosyon ihalesinden geçen rakamın çalışanları rencide ettiğini ifade ederek: “ilimizde faaliyet gösteren tüm sendikalar bir araya gelerek ihale sürecinden önce bankalar ile görüşme yaptık ve çalışanların beklentilerini ilettik. Ama yapılan ihale sonucunda verilen rakamı asla kabul etmiyoruz. İhalenin iptal edilmesi talebimizi İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ilettik ve ihale komisyon kararıyla iptal edilmiştir. Hak ettiğimiz ücretin verilmesi konusunda komisyon olarak alacağımız karar doğrultusunda eylemsel süreci başlatacağımızı belirtmek istiyoruz.” Dedi.

 

 

Çalışanların birlik içinde bankalara karşı gösterecekleri duruşun güçlü bir etki yaratacağını dile getiren Türk Eğitim Sen Elazığ Şube Başkanı Fatih Murat Taşkın: “mesela a bankası bu ihaleyi kazandı biz bu ihale sürecine katılmayan yada katılıpta istediğimiz oranı vermeyen bankalardaki bütün hesaplarımı dondurursak bütün otomatik ödemelerimizi iptal edersek bu duruş genel merkez düzeyinde karşılığını bulacak ve diğer döneme bir dönüş sağlayacaktır. Şuan bizim bankalara karşı bir yaptırım gücümüz yok.” dedi.

 

 

Eğitim – Sen Elazığ Şube Başkanı Musa Doğan, eylemlerinin devam edeceğini ve birlik içinde oldukları sürece kazanacaklarına inandıklarını söyleyerek: “şuanda komisyondaki arkadaşlarımızın dediği gibi sadece bu sözde kalmayacaktır eylemselliklerimiz banka hesaplarımızın durdurulması kartların iptal edilmesi gibi devam edecektir.” İfadelerini kullandı.

 

 

Eğitim İş Elazığ Şube Başkanı Özgür Şahin, sendikalar ve eğitim çalışanlarının bankaları kendi taraflarına çekebilmeleri gerektiğini ifade ederek: “günümüz şartlarında böyle bir ücret komik duruma düşüyor. Bizler bankalara tepkimizi gösterip kartlarımızı iptal edebiliriz bu şekilde bankaları bir şekilde kendi tarafımıza çekmeliyiz.” Dedi.