“Eğitimde Milli Hedef Belirlenmemiş”

featured

Şuurlu Öğretmenler Derneği, 2022-2023 Eğitim ve Öğretim yılı sonu nedeniyle yaptığı değerlendirmede,  “ Eğitim sistemindeki en önemli sorun, elbette Türk milli eğitim sisteminin her şeyden önce belirlediği milli bir hedefinin bulunmamasıdır. Hedefi belli olmayan bu eğitim sistemi, okyanusta rotası belli olmayan bir gemi gibi farklı yönlerden esen rüzgârlara göre hareket ederek farklı limanlarda dolaşıp durmakta ve bu nedenle asıl menziline bir türlü ulaşamamaktadır.” denildi.

ÖĞDER’ın yılsonu değerlendirmesinde yapılan açıklama şöyle;

“ Şuurlu Öğretmenler Derneği olarak,  bugün itibarı ile geride bıraktığımız 2022-2023 eğitim öğretim yılının değerlendirmesini yapmak amacıyla bu toplantıyı düzenlemiş bulunuyoruz. Geçmiş öğretim yıllarında olduğu gibi bu yıl da ülkemizde eğitim ve öğretim sorunlarla başlayıp yine sorunlarla tamamlanmış oldu.  Öncelikle uzun yıllardan beri bir türlü değiştirilmeyen çarpık eğitim sisteminin bir sorunlar yumağının ana kaynağını teşkil ettiğini bir kez daha belirtelim.  Sistemden kaynaklanan bu kronikleşmiş sorunlar, geçmişte olduğu gibi günümüzde de eğitimdeki problemlerin çözülmesinin önündeki en önemli engeli oluşturmaktadır.                Eğitim sistemindeki en önemli sorun, elbette Türk milli eğitim sisteminin her şeyden önce belirlediği milli bir hedefinin bulunmamasıdır. Hedefi belli olmayan bu eğitim sistemi, okyanusta rotası belli olmayan bir gemi gibi farklı yönlerden esen rüzgarlara göre hareket ederek farklı limanlarda dolaşıp durmakta ve bu nedenle asıl menziline bir türlü ulaşamamaktadır. Batı eğitim sistem ve amaçlarının rüzgârına kapılmış olan eğitimimizin milli olabilmesi için kendi inanç, kültür ve ahlaki değerlerimizle donatılması gerekmektedir. Bu amaçla defalarca ifade ettiğimiz gibi yine tekrar ediyoruz ki, ders kitapları ve müfredatları milli benliğimize uygun şekilde ahlak ve maneviyatı önceleyecek şekilde hazırlanmalıdır. Günümüz ders kitapları ve müfredatları öğrencinin kalbine ve beynine hitap etmekten çok uzakta,  ahlak, merhamet, adalet ve fazilet gibi erdemleri verme konusunda kesinlikle yeterli değildir.

DİPLOMALI İŞSİZ SAYISI MİLYANLARA ULAŞMIŞ DURUMDA

Ülkemizde genç işsizlik oranının yüzde yirmi beşlere kadar yükselmesinin en önemli nedeni yine gerçeklerden çok uzakta olan bu eğitim sistemidir. Zorunlu eğitimin 12 yıl olduğu, üniversiteye giriş sınavındaki sıfır doğru sonucuyla bile bazı bölümlere kayıtların yapıldığı ülkemizde diplomalı işsiz sayısının milyonlara ulaşmış olması artık yadırganacak bir durum olmaktan çıkmıştır. Ekonomiye doğrudan yük olan bu vasıfsız insan yetiştirme projeleri, artık ciddi anlamda ana üretim kaynaklarını teşkil eden tarım, hayvancılık ve sanayi sektörlerinde vasıflı eleman sorununu da doğurmuştur. Bu durum ülkemizdeki göçmen sorunuyla da doğrudan ilişkili hale gelmiştir. Bu nedenle, bu hafta sonu yapılacak TYT ve AYT sınavına girecek 3 buçuk milyon gencimizin de doğru bir yönlendirmeye ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu sınav sistemi zaten adil ve gerçekçi bir ölçmeye dayanmamaktadır.  Çünkü eğitim sistemimizin en önemli sorunlarının başında ciddi ve gerçekçi bir yönlendirmenin olmaması gelmektedir. Zekâ ve yetenek çeşitlerini göz ardı eden bu sistem Yaradanın insana verdiği bu iki üstün nimeti köreltmekten başka bir işe yaramamaktadır.

ÖĞRETMENLER MAĞDUR OLMAKTADIR

Eğitim sistemimizin açmazlarından biri de,  eğitimin en önemli sacayağı olan öğretmenlik meselesidir. Öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarımızın sayısının giderek çoğalması, günümüzde sayıları beş yüz bini bulan öğretmen adaylarının mağduriyeti ile sonuçlanmıştır. Atanmak için yıllardan beri bekleyen bu öğretmenlerimizden bir kısmı asgari ücretin altında verilen bir paraya karşılık eğitimde istihdam edilerek emeklerinin karşılığını alamamaktadır. Bu nedenle geçen yıl kabul edilerek yürürlüğe giren 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlik mesleğine ve öğretmeninin itibarına hiçbir katkı sağlamamıştır. Öğretmenin ve bütün eğitim çalışanlarının tüm hak ve meselelerini detaylı şekilde ele alan ve çözüme kavuşturan yeni bir öğretmenlik meslek kanununa acilen ihtiyaç vardır. Yeni seçilen büyük millet meclisimizden bu konuda ciddi bir çalışma yapmasını bekliyoruz. Ayrıca yeni göreve başlayan sayın milli eğitim bakanımıza da başarılar dilerken, öğretmenler arasındaki adaletsizliğe neden olan ücretli ve sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarının çözülmesi, özlük haklarının iyileştirilmesi ve atama ve yer değiştirme konusunda adil uygulamaların yapılmasını temenni etmekteyiz. Hassaten özel sektörde görev yapan öğretmen arkadaşlarımızın da resmi kurumlardaki öğretmenlerle aynı haklara sahip olmaları yönünde gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını da gerekli görmekteyiz.

YIKILAN OKULLARIMIZ KENDİ BİNASINA TAŞINAMADI

Ülkemizdeki eğitim sorunlarına paralel olarak ilimizde de var olan sorunlara ilaveten 24 Ocak 2020 ve 6 Şubat depremlerinden kaynaklı şehrimizin eğitim problemleri artarak devam etmektedir. 24 Ocak depremi dolayısıyla binalarının yıkımına karar verilen birçok okulumuz geçen üç yılın sonunda hala daha kendi binasına taşınamamıştır. Bu mağdur okullarımızın ve misafir oldukları okulların sıkıştırılmış zamandan kaynaklı sorunları artarak devam etmektedir. Bu nedenle ikili öğretimin yapıldığı okullarımızın bina sorunları biran önce çözüme kavuşturulmalıdır. Ayrıca 6 şubat depremleri nedeniyle afet bölgesi kapsamına alınan ilimizdeki öğrencilerin devam zorunluluğunun kaldırılması, eğitim ve öğretimde büyük kayıpların yaşanmasına ve ciddi bir kargaşaya neden olmuştur. Özellikle liselerde bariz bir şekilde görülen devamsızlıkların çokluğu bu öğrenciler açısından ileride telafisi çok zor olan kayıplara yol açmıştır. Önümüzdeki öğretim yılında bu konunun ele alınarak çözüm yollarının bulunması elzemdir. Ne yazık ki, hem liselere giriş sınavında ve hem de üniversiteye giriş sınavlarında ilimizin Türkiye ortalamasının altında yer alarak başarı sıralamasında son sıralara kadar gerilemesi eğitim otoriteleri tarafından hiç ele alınmamıştır. İlimizdeki eğitimin bütün paydaşlarının acilen bir araya gelerek bu problemin teşhis ve tedavisi konusunda birlikte hareket etmeleri ilimizin geleceği açısından çok önemlidir.

Bu duygu ve düşüncelerle hafta sonu üniversite sınava girecek tüm öğrencilerimize başarılar dilerken, tatile giren öğrenci ve öğretmenlerimize de hayırlı ve bereketli günler dileriz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Eğitimde Milli Hedef Belirlenmemiş”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin