EĞİTİMİN YANINDA EĞİTİCİ ETKİNLİKLER YAPIYORUZ

featured

Elazığ Milli Eğitim İl Müdürü öğrencilerine yönelik olarak normal eğitimin yanında eğitici etkinliklerinin artarak devam ettiğini belirtti. Yiğit yeni projelerinin de son aşamaya geldiğini  tamamlandığında uygulamaya konulacağını belirtti.

Milli Eğitim İl Müdürü Mehmet Yiğit, bir yandan öğrencilerini en iyi şekilde eğitimlerini verip geleceğe hazırlamanın çabasında olduklarını diğer yandan da hazırlanan etkinlikler ile öğrencilerin hem geçmişle bağlarını yeniden kurmaları hem de yeni projeler ile öğrencilerin ilgi alanlarını genişletmenin ve üretkenliklerini artırmanın çabasında olduklarını belirtti. Yiğit”  yaklaşık 3 ay önce “Nesilden Nesile Oyun Köprüsü” projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında kent merkezinde 49 ilkokulda görevli öğretmenlerden gönüllü olanlara proje ve geleneksel oyunlarla ilgili bilgi verildi. Öğretmenler okullarında düzenledikleri etkinliklerde öğrencileriyle yakantop, çelik çomak, üç taş, köşe kapmaca, misket, topaç çevirme, çuval yarışı, yumurta taşıma ve halat çekme gibi oyunları oynuyor. Belirlenen 34 geleneksel çocuk oyunu içinden her hafta bir oyun seçilerek oynanıyor, başarı elde eden çocuklar okullar arası düzenlenen turnuvaya katılıyor. Projeyle çocukların bağımlılığa neden olan telefon ve tablet kullanımından uzaklaşması, arkadaşlık bağlarını güçlendirmesi ve spor yapması amaçlanıyor.

“PSİKOLOJİK KATKI SAĞLIYOR”

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yiğit, bu projeyle ildeki tüm ilkokullarda geleneksel oyunları öğrencilere aktarmayı hedeflediklerini söyledi. Proje kapsamındaki 49 ilkokulda 26 bin öğrenciye oyunların öğretildiğini, ay sonunda yapılan okullar arası turnuvalarla öğrencilerin birbirleriyle kaynaşmasını ve birlikte vakit geçirmelerini sağladıklarını belirten Yiğit, “Bu da öğrencilerimizin psikolojik gelişimine katkı sağlıyor.” dedi.

Projede ciddi mesafe kaydettiklerini anlatan Yiğit, “Yiğit, Milli Eğitim Bakanlığınca da okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik belirlenen 100 geleneksel çocuk oyununun nasıl oynandığını içeren “Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu” adlı kılavuz kitap ve bu oyunlara ilişkin videolar hazırlandığını anımsatarak, Bakan Yusuf Tekin’in, sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı paylaşımda, “Ekran bağımlılığı, obezite gibi birçok farklı sorunla mücadele etmenin en kolay yolu, çocuklarımızı geleneksel oyunlarımıza yönlendirmekten geçer.” İfadesinin de bu projede kendilerini daha da motive ettiğini belirtti.

“YENİ PROJELER HAZIRLANIYOR”

Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yiğit, Öğrencilere yönelik etkinlikler kapsamında yeni projeler hazırladıklarını da belirterek “Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan projelere her gün bir yenisi ekleniyor. Okul, öğretmen ve öğrenci odaklı hazırlanan yeni projeler şehrin kültür ve sanat hayatına da yeni bir soluk getiriyor.

Son olarak müdürlüğümüz mesleki ve teknik eğitim şube müdürlüğünün koordinasyonunda hazırlanan 3 yeni proje ile ilgili olarak hazırlıklarımızı son aşamaya getirdik.  Geleceğime Işık tutar mısın, Tasarruf için enerjik eğitim ve Her ay bir ilçeye haydi Gakkom eğlenmeye isimli projelerimizi de hazırlıkları tamamlandığında uygulamaya koyacağız.” dedi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
EĞİTİMİN YANINDA EĞİTİCİ ETKİNLİKLER YAPIYORUZ

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin