Eksiksiz Doğru İçerikli Poliçe Tercih Edin

8

İrfan ARSLAN

Elazığ Sigorta Acenteleri Dernek Başkanı Harun Barut, vatandaşların DASK ve Konut Kredisinde sıkıntı yaşamaları için sigorta yaptırırken ilimizdeki sigorta acentelerini tercih etmelerini, eksiksiz doğru içerikli poliçe tercihini kullanmaları gerektiğini belirtti.

Elazığ Sigorta Acenteleri Dernek Başkanı Harun Barut konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Öncelikle Elazığ sigorta acenteleri derneğimiz ve meslektaşlarım adına Kahramanmaraş depreminde hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet yaralılara acil şifalar dilerim

Derneğimiz ve yönetimimiz olarak Doğal afet sigortalar kurumu (DASK) genel müdürü Selva EREN, ve genel müdür yardımcısı Erdal TURGUT ile görüşmelerimiz sonucunda ilimizdeki DASK’ı olan sigortalı ve vatandaşlarımıza bu hasar ödemesi sürecinde hasar dosyası açma, dosya sorgulaması ile dosya  durumu, eksper bilgisi hafif hasar ve ağır hasar ödeme bilgisi vermek için iki personel  bulundurarak ilimize DASK konteynır ofisi kurdular. Elazığ sigorta acenteleri derneğimiz ve şahsım olarak kendilerine teşekkür ederiz

DASK ofis konteynırımız yeni valilik karşısındaki meydanda hizmet verecektir. Bizlere yer konusunda yer izni veren ilimiz valimize de Elazığ sigorta acenteleri derneğimiz olarak teşekkür ediyoruz.”

SİGORTALARINIZI YAPARKEN İLİMİZDEKİ SİGORTA ACENTELERİNİ TERCİH EDİNİZ

İlimiz olarak 2020 tarihinde yaşadığımız depremde de Elazığ sigorta acenteleri derneğimiz ve meslektaşlarımız olarak hasar ödemesi sürecinde DASK ve sigorta şirketleri arasında köprü kurarak bu sürecin en hızlı bir şekilde sonuçlandırılması için mücadele verdik. Bu konuda gerçekten Elazığ sigorta acenteleri olarak her zaman vatandaşlarımızın yanında olduk.

Kahramanmaraş depreminde de ilimizde yaklaşık yedi bin ağır hasarlı bina var. Bunların içerisinde DASK ve konut sigortası olan vatandaşlarımızın biz yine Elazığ sigorta acenteleri olarak bu süreçte yanlarında olacağız.

Özelikle vatandaşlarımız hasar sonrasında mağdur olmamaları için sigorta poliçelerini yaptırırken işinde uzman ve profesyonel sigorta acentelerini tercih etsinler. Çünkü yetkili sigorta acentesi hasar sonrasında mağdur olunmaması için kapsamlı ve içeriği muafiyetsiz olan poliçeler düzenlerler ve önemli kriterleri faydalı bilgileri müşterisine açıklarlar. Ama hiç tanımadığınız internet sigortacılığında hasar sonrasında muhatap dahi bulamazlar. En önemli kiriler fiyat odaklı poliçe yerine eksiksiz doğru içerikli poliçe tercih edilmesidir.

DASK ÖDEMELERİNİ HIZLI BİR ŞEKİLDE YAPIYOR

DASK kurumu 10 Nisan 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 16 ilde depremden oluşan 451000 hasar dosyası açmış ve şu ana kadar 17 trilyonun üzerinde tazminat ödemesi yapmıştır. DASK iletişim 125 noyu arayarak hasar dosyası oluşturduktan sonra çevre ve şehircilik müdürlüğünün vermiş olduğu az hasar ve ağır hasar ekran görüntüsünü E devletlerinden görebilirler bununla beraber web tapu ve kimlik fotokopilerini, hasar görüntülerini info@dask.gov.tr göndersinler.

Az hasarda eksper gelmeden DASK poliçesinde yazan ev bedellerinin %15’i, ağır hasar ödemelerinde ise poliçelerinde yazan konut bedellerinin DASK muafiyeti olan %2 düşülerek ödemeleri yapılacaktır. Hasar dosyası açılmasında dosya takibinde bilgisi olmayan vatandaşlarımız kendi sigorta acentelerine DASK ofis personellerine ulaşarak bilgi alabilirler. Vatandaşlarımızın DASK ödemesi konusunda asla endişesi olmasın.  Hasar dosyası çokluğundan belki biraz gecikmeler yaşanıyordur ama DASK Kurumu herkese ödemesini yapacaktır.

Konutunda yine az hasar oluşan çevre ve şehircilik müdürlüğü tarafından az hasar raporu verilmeyen vatandaşlarımızda yine 125 DASK iletişim numarasını arayarak dosya oluşturduktan sonra uzman gelmesini bekleyeceklerdir.

DASK EVİNİZİN VE İŞ YERİNİZİN TÜM BEDELİNİ KARŞILAMAZ

Vatandaşlarımız depremde konutlarında ağır hasar oluşunca DASK ın evlerinin piyasa bedelinin tümünü karşılayacağını sanıyorlar bu yanlış bir bilgidir. Bir konutun piyasa raiç bedeline yakın tazminat alabilmek için DASK’ın yanında konut sigortası yaptırmak gerekir ancak o zaman bir konutun  piyasa bedeline yakın bir bedel  alınabilir  ayrıca konut sigortalarında yangın, hırsızlık, sel su basması gibi teminatlarda poliçe kapsamındadır. Şehrimiz maalesef birinci derece DEPREM bölgesindedir. Kötü bir günde kazanımlarımızı kaybetmemek, yerine koyabilmemiz için  konutlarımızın DASK ve konut sigortalarını, iş yerlerimizin iş yeri sigortalarını araçlarımızın kaskolarını eksiksiz olarak acilen yaptırmak çok önemlidir.

DASK EVİNİZİN VE İŞ YERİNİZİN TÜM BEDELİNİ KARŞILAMAZ

Vatandaşlarımız depremde konutlarında ağır hasar oluşunca DASK’ın evlerinin piyasa bedelinin tümünü karşılayacağını sanıyor olabilirler bu yanlış bir bilgidir. bir konutun piyasa raiç bedeline yakın tazminat alabilmek için DASK’ın yanında KONUT sigortası yaptırmak gerekir ancak o zaman bir konutun piyasa bedeline yakın bir bedel alınabilir ayrıca konut sigortalarında yangın, hırsızlık, sel su basması gibi teminatlarda poliçe kapsamındadır. Şehrimiz maalesef birinci derece DEPREM bölgesindedir kötü bir günde kazanımlarımızı kaybetmemek, yerine koyabilmemiz için konutlarımızın DASK ve konut sigortalarını, iş yerlerimizin iş yeri sigortalarını araçlarımızın kaskolarını eksiksiz olarak acilen yaptırmak çok önemlidir.

LÜTFE POLİÇELERİNİZİKONTROL EDİNİZ

DASK poliçelerinizi ödeyeceğiniz tutar az olsun diye asla düşük metrekare göstermeyiniz ve geçmiş dasklarınızda güncel değer üzerinden acentelerinize giderek güncelleme yaptırınız. Konut Sigortasında ise ilimizde 2020 de yaşadığımız ve bu yıl yaşadığımız Kahramanmaraş depreminde bu ortaya çıktı. Her konut sigortasında deprem teminatı verilmemişti. Bunlar özelikle bankalar ve internet bankacılığında yapılan poliçelerdi. Konut sigortasında yer kayması, toprak kayması teminatları verilmiş deprem teminatı verilmemişti. Ayrıca yine konut sigortalarında eşya bedeli 10.000 TL çok düşük bedel girmişlerdi. Gelen şikâyetler üzerine şu an bu konuda mağduru olan bir çok vatandaşımız vardır. Bu nedenle bu poliçeleri alırken ilimizde mesleğini çok doğru ve profesyonel yapan sigorta acentelerini tercih etmekte fayda vardır.”

Exit mobile version