ELAZIĞ AK PARTİ İÇİN DEZAVANTAJLI İLLER ARASINDA

featured

İrfan ARSLAN

Adalet ve Kalkınma Partisi 2024 Mart ayında yapılacak olan Yerel Seçimler öncesi ülke genelinde büyük bir araştırma çalışması başlattı. Genel Merkez tarafından Genel Seçimlerde alınan sonuçlarda baz alınarak yapılan araştırma ve buna bağlı yapılan değerlendirmede “Kayıp İller Listesi” belirlendi. Belirlenen listede Elazığ’da yer alıyor.

AK PARTİ GENEL SEÇİMDE NE KADAR OY ALMIŞTI?

Bu yıl yapılan Genel Seçimlerde AK Parti Elazığ Merkezde 148.894 oy almış ve 3 Milletvekili çıkarmıştı. 2018 yılı Genel Seçimlerinde ise AK Parti Elazığ’da 186 167 oy olarak 4 Milletvekili çıkarmıştı. 2018 seçimlerinde yüzde 54.62 oy oranı olan AK Parti 2023 Genel Seçimlerinde yüzde 40.43 oy oranına gerilemişti. Genel seçim sonuçlarına bakıldığında AK Partinin Elazığ’da yüzde 14,2 oy kaybı olduğu görülüyor.

Genel Merkezinde Yerel Seçimler öncesi yaptığı Elazığ değerlendirmesinde Yerel Seçimlerde Elazığ’da seçimin kaybedebileceği iller arasında görülmesine neden oldu. AKP açısından eskiye kıyasla dezavantajlı olduğu iller arasına Elazığ, Yozgat, Tokat, Ardahan da girdi. Oy kaybının trajik olduğu belirtiliyor.

ADAY BELİRLEME ÖNEMLİ HALE GELDİ

AK Parti Genel Merkezinde 2024 yılı Mart ayında yapılacak olan Yerel Seçimlerde seçimden kayıpsız çıkmak için Aday belirlemenin büyük önem kazandığı belirtiliyor. Genel Merkez, riskli illerde seçmen üzerinde araştırma yapacak, hangi adayın seçimi kazanmaya yakın olacağını belirlemek için çalışmalar yapmayı planladığı belirlendi. Yapılacak olan seçim çalışmaları ile hem seçmen profili çıkarılacak hem de ilde etkili politikalar yapmak ve seçimi kazanmak adına yapılacak olan propaganda belirlenecek.

AK Parti Genel Merkezinin Elazığ için yapılacak olan çalışmaları şimdiden merak edilmeye başlanırken, özellikle de önemli bir düşüş gösteren yüzde 14,2’lık oyun tekrar nasıl partiye kanalize edileceğinin cevabının bulunmasına gayret gösterilecek.

MUHALEFET ETKİLİ OLABİLECEK Mİ?

AK Parti yaklaşık 8 ay sonra yapılacak olan Yerel Seçimler için ülke genelinde tüm il ve ilçeleri kapsayan seçim çalışmalarına başlarken, bu seçimlerde sıkıntı yaşayacağı illerde seçimi kazanma adına stratejilerini belirlemek için çalışmalarını şekillendirecek seçim argümanlarını belirleme adımlarını atmaya başlarken Muhalefet ne yapacak?

AK Partinin büyük oy kaybı yaşadığı Genel Seçimlerin ardından 2024 Mart ayında yapılacak olan seçimde İktidarın yaşadığı endişeleri artıracak etkili bir seçim çalışması yapabilecekler mi yoksa Nasılsa kazanırız düşüncesi ile Genel Seçimlerde olduğu gibi bu seçimden de beklemedikleri bir netice alarak ayrılacaklar mı?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ELAZIĞ AK PARTİ İÇİN DEZAVANTAJLI İLLER ARASINDA

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin