Elazığ Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi Yıl Sonunda Açılacak

featured

Yaren KAYA

Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi yeni yerinde yılsonunda ziyaretçilerine kapılarını açacak.

Fırat Üniversitesi kampüsü içinde bulunan ve 18 Ağustos 2016 tarihinde Elâzığ Emniyet Müdürlüğüne yapılan Bombalı Terörist saldırıda ağır hasar alan, geçmiş yıllarda yapılan onarımlara karşılık hizmete açılamayan Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi yeni yerine taşınmak için gün sayıyor.

AK Parti Elâzığ Milletvekili Prof.Dr. Erol Keleş, yeni müzenin 8. Kolordu Komutanlığı bünyesinde ki tarihi bir binaya taşınması çalışmalarının devam ettiğini belirterek”  Bilindiği gibi müzemiz hasar almasının ardından ziylaretlere kapatılmıştı. Burada yapılan çalışmalardan arzulanan sonuç alınamadı. Yeni bir müze yapılması konusunda farklı alternatifler üzerinde çalışmalar yapıldı. Sonuçta Elâzığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi, yapılan çalışmalar sonucunda Kolordu komutanlığımızın bünyesinde bulunan tarihi bir binaya taşınması kararlaştırıldı. Bunun için gerekli çalışmaları başlatmıştık. Bu çalışmalar kapsamında Millî Savunma Bakanlığımız ile yapılan yazışmalar ve görüşmeler sonucunda binanın Müze olarak kullanılmasına gerekli izin verildi. Burada Milli Savunma Bakan Yardımcımız ilimiz eski milletvekillerinden Av. Şuay Alpay’a da çok teşekkür ediyoruz. Kendisi bu çalışmalarımızda bize çok önemli destekler verdi.

Binanın müze olarak hizmet vermesi için gerekli düzenlemelerin yapılması çalışmaları devam ediyor. Binanın çevresinde duvar örülmesi çalışmaları Elâzığ Belediyesi tarafından yapılıyor. Yine bu binanın bulunduğu bölgede yüksek gerilim hattı bulunuyor. Bu hatta deplasman yapılarak geri çekildi. Binanın 20 adet kamera sistemi ile donatılması çalışmaları yapılacak. Bununda ihalesi yapıldı.” Dedi

YILSONUNDA AÇILMASI SÖZ KONUSU

AK Parti Elâzığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, müze binasının gerekli değişim ve dönüşüm çalışmalarının tamamlanmasının ardından mevcut müzedeki tarihi eserlerin buraya nakli ve yeni büzenin içinde teşhire hazır hale getirilmesi çalışmalarının da yapılacağını belirterek “Elâzığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi gerçekten çok önemli tarihi eserleri bünyesinde barındırıyor. Bunların yeni müzeye taşınması, Arkeolojik ve Etnoğrafya olarak müzenin içinde dizayan edilmeleri ve ziyarete açılması da bir zaman alacaktır. Bütün bu çalışmaların yılsonuna kadar tamamlanması planlanmış durumda. Bütün bu çalışmaların tamamlanmasının ardından da bina Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi olarak hizmete açılacak.” Dedi

Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesinde 15.238 adet arkeolojik, 5.310 adet etnografik, 10.887 adet sikke olmak üzere toplam 31.435 adet envantere kayıtlı eser mevcuttur. Müzenin sorumluluk sahasında korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli toplam 288 adet kültür varlığı bulunmaktadır.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Elazığ Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi Yıl Sonunda Açılacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin