Elazığ İçin Yeni Bir Dönem Başlıyor

featured

İrfan ARSLAN

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından Elazığ’da da uygulanmaya başlayan Mücbir Sebep Hali 31 Temmuz Pazartesi günü sona ererken, Resmi Gazete’de yayımlanan yeni kararla beş ilde süre uzatılırken Elazığ’da süre uzatılmadı.

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem felaketine sonrası, depremden etkilenen Elazığ’da da deprem tarihi itibarıyla mücbir sebep hali ilan edilmişti. Elazığ’ında aralarında bulunduğu depremden etkilenen diğer iller de de 6 Şubat-31 Temmuz tarihleri arasında uygulanan mücbir sebep halinin bazı il ve ilçelerde süresi uzatılırken; Elazığ’da sona erdi. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre; Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde mücbir sebep halinin 30 Kasım 2023’e kadar uzatılması kararlaştırıldı.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların aylık ödenmesi gereken taksitlerinin ise mücbir sebep halinin sona erdiği aydan başlayarak aylık taksitler halinde ödenebilmesi karara bağlandı. Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Elazığ’da 6 Şubat tarihinde uygulanmaya başlanan mücbir sebep hali, 5 ayı aşkın sürenin ardından sona ermiş oldu.

ETSO BAŞKANI ALAN” 6 AY DAHA UZATILMALI”

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “ Elazığ olarak  gerçekten ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bu sıkıntıların giderilebilmesi için ilimizde de sürenin altı ay uzatılmasını bekliyoruz diyerek şunları söyledi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından yapmış olduğu açıklamada Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya illeri ile Islahiye ve Nurdağı ilçelerinde Mücbir Sebep halinde süre uzatımına gidildiğini açıkladığını öğrendik ve memnuniyet duyduk. Takdir edersiniz daha önce 11 ilimiz mücbir sebep kapsamından yararlanıyordu. Elazığ’ın süre uzatımına dahil olmamasından ötürü duyduğumuz rahatsızlığı ifade etmek istiyoruz. Maalesef 6 Şubat Depremlerinde de şehrimiz çok ciddi sıkıntı yaşandı. 10 Binin üzerinde konutumuz yıkılacak. 2020 depreminde de 6 bin civarı yıkım gerçekleşmişti. Toki bu süreçte çok ciddi yatırımlar gerçekleştirdi. Bu konutlaşma olmasaydı 2023 yılında yaşadığımız depremde Elazığ’ın ne hale geleceğini düşünmek dahi istemiyoruz. Elazığ gerçekten ciddi sıkıntı yaşıyor. 2020 Depreminin etkilerini henüz atlatamadan 2023 depremini yaşadık. Çok şükür can kaybımız yok ancak ekonomik sıkıntılar yaşıyoruz. Bizim sizlerden istirhamımız mücbir sebep halinin Elazığ’da 6 ay daha uzatılmasını Sayın Cumhurbaşkanımıza iletirseniz ki, Sayın Cumhurbaşkanımız Elazığ’ı seviyor, bundan şüphemiz yok. Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza ve il başkanlarımıza iş düşüyor.” dedi.

YILDIZ: İŞVERENLERİMİZ TEŞVİK HAKLARINI KAYBEDİYOR

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Nurullah Yıldız, “6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremler ile beraber, Elazığ’ın da dahil olduğu Mücbir sebep hali kapsamı 31 Temmuz 2023 tarihine kadar devam etmektedir. Dolayısı ile verilmesi gereken Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin, SGK ve Vergi İdaresi Başkanlığının yaptığı duyurularda 15 Ağustos tarihine kadar bildirilebileceği duyurulmuştu. Ancak Vergi Dairesi Başkanlığı açıklamış olduğu tarihe bağlı kalarak vergi mükelleflerinin bildirimlerini kabul edeceklerini açıkladılar. SGK ise 24 Mayıs tarihinde yapmış olduğu duyurudaki tarihe rağmen, 26 Temmuz itibariyle sistemlerini kapattı. İşveren ve Mükelleflerimiz, bu doğrultuda beyannamelerini ve prim bilgilerini verememektedir. Bununla beraber işverenlerimiz ciddi bir ceza ile, yani teşvik haklarını kaybetme durumuyla karşı karşıya kaldıkları için, ciddi bir mağduriyet yaşanmakla beraber, işverenler bu duruma oldukça tepkili. Bu mağduriyetimizin giderilmesi için Yönetim Kurulu Başkanımız İdris Alan ile istişarelerde bulunduk. Bir basın açıklaması yapmayı uygun gördük ve kendileri de ilgili mercilere konuyu taşıyarak takipçisi olacağını ve Üyelerimizin bu önemli probleminin ortadan kalkması için gerekli girişimlerde bulunacağını ifade etti” ifadelerini kullandı.

Mücbir Sebep kapsamında yer alan ilimizde bu sürenin bugün sona ermesi ile birlikte  , Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların aylık ödenmesi gereken taksitlerinin ise mücbir sebep halinin sona erdiği aydan başlayarak aylık taksitler halinde ödenmesine başlanılacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Elazığ İçin Yeni Bir Dönem Başlıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin